Karanlık Tarafını Kucaklamak Büyümen İçin Neden Çok Önemli?

Kendi karanlık tarafını benimsemedikçe ve canavarlarından kaçmayı bırakmadıkça, ışığa giden yolu asla bulamayacaksın. Bu, yalnızca dürüst bir kendini keşfetme ve kendinle ilgili zor gerçekleri anlamana ve kabul etmene yardımcı olacak bir içsel yolculukla başlayabilir.

İnsanlar karanlık taraflarından korkarlar. Anlamadıkları ve onları korkutan şeylerden kaçmaya çalışırlar. Özellikle son yıllarda maneviyata olan ilginin yeniden canlanmasından sonra, sadece ışığa odaklanma eğilimleri ortaya çıktı. Ancak, yalnızca ışığa odaklanmanın bir amacı vardır, dengeli bir varlık olmak istiyorsan önce karanlık tarafınla yüzleşmen gerektiği gerçeğini değiştirmez. Karanlık tarafda senin bir parçan olduğu için hiçbir ruhsal geçiş yapmayacaktır.

Bir İnsanın Karanlık Tarafı Nedir?

Herkesin aydınlık tarafını dengeleyen karanlık bir tarafı vardır. Karanlık ve aydınlık taraflar, dualite dünyasındaki her şeyde bulunur. Biz evrimleştiğimiz ve zıt evreni deneyimlediğimiz sürece, her iki taraf da kendi rolünü oynar.

Yin ve Yang sembolünde beyaz girdapta karanlık bir nokta görebiliriz ve bunun tersi de geçerlidir. Böylece uyum korunur. Karanlık ve ışığın 50/50 oranında dengelenmesi gerekmez. 20/80 oranı olabilir ama içimizde ne olursa olsun “karanlık” dediğimiz bir şey var. Yin ve Yang sembolünde küçük bir nokta gibi olsa bile.

Sanskritçe GURU (öğretmen) kelimesi de bu ikiliği yansıtır. GU karanlık, RU ise ışık anlamına gelir. Öğretmen, karanlık tarafıyla yüzleşmeden ve onu aydınlığa dönüştürmeden bilge olamaz. Karanlığı aydınlığa dönüştürmek, ışık işçilerinin yaptığı şeydir.

Karanlık tarafın, bakmak istemediğin ve bilinçli olarak onlarla çalışmayı daha az istediğin gölge yönlerin olduğu anlamına gelir. Bulunduğun yerden karanlık tarafınla yüzleşmek yerine, sevmediğimiz yanlarımızı görmezden gelir ve bastırırız.

İç gölge korkular, sınırlayıcı inançlar, acı, bastırılmış duygular, endişeler veya şüphelerden oluşur. Bu zihinsel durumların hayatta bir anlamı ve yeri vardır çünkü onlar da senin veçhelerindir.

Korkular, sahiplenmek istemediğin yönlerindir ve bu nedenle seni kontrol ederler.

Karanlık tarafınla yüzleştiğinde, gölgen olmadığını anlarsın. Üstelik karanlığın senin için değerli dersleri vardır. Dersleri kavradığında, gölgeler aydınlanır.

Bir kişide karanlık taraf örnekleri şunlardır:

– Korku, endişe, kızgınlık.

– Kendini sabote etme, başkalarına zarar verme arzusu (bilinçli veya bilinçsiz).

– Kıskançlık ve karşılaştırma.

– Manipülasyon ve kontrol.

– Kendine zarar verme veya başkalarına zarar verme.

– İstediğinden kaçmak.

– İç gücünden saklanmak.

Karanlık Tarafını Kucaklamak Büyümen İçin Neden Çok Önemli?

İstesen de, sen onu dönüştürmeye başlayana kadar karanlık tarafının hayatında son bir oyu var. İç karanlığının seni kontrol etmemesi için, onu bastırmak için ekstra bir çaba geliştirmen gerekir. Ancak, bu istenmeyen yönlerinle ve özelliklerinle savaşarak, onlara çok fazla ilgi gösterirsin. Onlara senin üzerinde güç veren dikkatindir.

Bir şeyin üstesinden gelmek için çok çalıştığında, ona çok fazla enerji vermelisin. Bu enerji korkuların ve gölgelerin için yakıt görevi görür ve onları güçlendirir. Bütününle ilgili tam bir barış halinde olsaydın, o zaman hiçbir şeyi bastırmak için bir çaba yaratmana gerek kalmazdı. Böylece karanlık ve aydınlık taraflar dengede olacaktır.

Sakladığın her şey seni bulur. Bastırdığın her şey seni kontrol eder. Varlık, iç gölgeni dönüştürmek için en yüksek simyadır. Spiritüel bir yolculuğa çıkıp karanlık tarafından kaçınmaya devam edemezsin çünkü o eninde sonunda devreye girecektir.

Diyelim ki her koşulda pozitif kalmaya çalışıyorsun. Belki de bilgisayarında ve telefonunda olumlamalarla bir arka plan kurdun ve herhangi bir olumsuzluktan kaçınmaya çalışıyorsun. Ancak, deneyimlemek istediğin şey, karanlık tarafını ortadan kaldırmaz. Ne kadar denersen dene.

Bir gün kovulursun ya da partnerin seni terk eder. Aniden kurban moduna girersin ve korkular tüm hızıyla başlar. Zihin çıldırır ve tek düşündüğün onu nasıl berbat ettiğindir. Tekrar. Mutlu olamayacağına inanmaya başlarsın. Karanlık tarafını daha önce kucaklamamış olsaydın, tetiklendiğinde daha da güçlenirdi.

Bu, bir yanardağın üzerinde oturmak ve patlamadan önce krateri boğmaya çalışmak ve lavlar gelmiyormuş gibi davranmak gibidir. Konuyu bilmeden değiştiremezsin. Ama lavın orada olduğu gerçeğini kabul edebilir ve bu konuda ne yapacağını düşünebilirsin.

Karanlık Tarafını Görmezden Gelmek

Karanlığı görmezden gelmenin bir başka örneği de şu an olduğundan daha iyi bir yerde olma hevesidir. Bu, daha iyi bir insan olmak için söylenmeyen arzudur. Bunda yanlış bir şey yok ama kendi bütünlüğünü, içindeki karanlık ve aydınlık yönleri kabul etmediğin sürece asla iç huzuru ve sevgiyi bulamayacaksın.

Karanlıktan kaçınmak, bir parçamızı, hoş olmayan duygularımızı ve yönlerimizi görmezden gelmemize neden olur.

Bastırmak hiçbir şeyin dağılmasını sağlamaz. Onu bilinçaltının derinliklerine iter ve ona yaşamlarımız üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

İyi olmak, her iki yönü de – karanlık ve aydınlık – tanımanın ve bunlara hakim olmanın ve ardından bunları aşmanın (ve bütünleştirmenin) doğal bir sonucu olmalıdır.

Ancak, varlığımızın tam potansiyelini bilmeden nazik olmak istediğimizde, bu bize geri teper. Pembe rengi sevmeye kendini zorlamaya çalışmak gibi. Sen sadece pembe giyiyorsun ve evin de pembeye boyanmış. Spektrumun farklı renklerine asla bakmıyorsun ve ayrıca yeşil, kırmızı, altın vb. renklerin de olduğunun farkında değilsin.

Bir gün biri balonunu kırar ve farklı renkler fark edersin. Büyülenmiş hissediyorsun ve seçeneklerini ne kadar kısıtladığını fark ediyorsun. Öte yandan, herhangi bir rengi deneyimlemekte özgürsen, sonunda favorini seçersin.

Ve sonra örneğin siyah renk (karanlık taraf) giymene gerek yok. Siyah giyen birini görsen bile, nötr hissediyorsun (artık dengeni bozmuyor) ve siyahı ben de denedim ama bana yakışmıyor diyorsun. Bu, seçme özgürlüğüdür – seçenekler paletinden seçim yapmaktır.

Karanlık Tarafını Nasıl Kucaklarsın

Karanlık tarafını kucaklamayı öğrenmedikçe, potansiyelini anlayamazsın. Bir taraftan diğerine geçmen gerektiği sürece, özgür bir insan değilsin çünkü o taraflardan biri seni kontrol edecek.

Kendini özgürleştirmek ve iç dengeyi bulmak için karanlığın ve ışığın üzerine çıkmamız gerekir. Ama her ikisiyle de bilinçli olarak çalışmadan kişi bunu nasıl yapabilir?

Karanlık tarafını kucaklamak için onunla yüzleşmeli ve gördüğünü kabul etmelisin. Karanlık tarafını anlamak zaman alır. Gerektiği kadar uzun sürebilecek bir süreç. Bu süreç üzerinde kontrol sende çünkü hazır olup olmadığına sen karar veriyorsun. Ve gerçek benliğini bulmak için ne kadar taahhütte bulunacağına sen karar verirsin.

Karanlık tarafını kucaklamanın yollarından bazıları, istenmeyen yönlerinin bir listesini yazmaktır. Meditasyonda onlarla (birbiri ardına) bağlantı kurabilir ve onları hissedebilirsin.

Farkındalık Anahtardır.

O istenmeyen parçalarını uzun süre bastırdığın için (tüm hayatın olmasa da), onları farkındalığından ve sevginden de mahrum ettin. Onlar senin sevgine ve ilgine hasret kalmış terk edilmiş çocukların gibidirler.

Karanlık tarafı kucaklarken, kim olduğunu daha iyi anlayacaksın. Kendini sabote ettiğin alanları ve belki de sözlerinle çevrendekileri incittiğini fark edeceksin.

Hatta belki istediğin kadar uzakta olmadığını, ancak daha topraklanmış, dengeli ve özgür olduğunu fark edebilirsin.

Your Page Title (#satışortaklığı)

İçindeki karanlığı kucaklamak, aydınlanmak için gerekli adımdır. Onsuz, ışığı ve kendini anlayamazsın. Karanlığınla huzur bulduğunda, onu aydınlığa dönüştüreceksin.