Klostrofobi Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Şey

Bu, yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Herhangi bir durumu teşhis etmek veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır. Eğer zorlanıyorsanız lütfen bir sağlık veya ruh sağlığı uzmanına başvurun.

Hepimiz kalabalık bir durumda olduğumuz bir zamanı düşünebiliriz. Belki bir arkadaşınızın (hatta sizin) klostrofobik olduğunu söylediğini duymuşsunuzdur – bu, onların dar bir alanda olmaktan rahatsız oldukları anlamına gelir. Bununla birlikte, terimin bu özel kullanımı yanlıştır ve koşulun gerçekte nasıl olduğunu en aza indirir. Klostrofobinin gerçekte ne olduğunu daha iyi öğrenmek için bu yazıda klostrofobi hakkında bilinmesi gereken 6 şeye göz atacağız.

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi, küçük ve sıkışık alanlardan duyulan yoğun korkuyla ilgili özel bir fobidir. Bir tür anksiyete bozukluğudur, yani kişinin belirli bir tetikleyiciye maruz kaldığında semptomlar yaşadığı anlamına gelir. Belirtiler şunları içerir:

– Hızlı kalp atımı
– Titreme
– Mide bulantısı
– Baş ağrısı

1.Klostrofobi, Basitçe Küçük Mekanlardan Hoşlanmamak Değildir

Genellikle birinin klostrofobik olduğunu duyduğumuzda, genellikle dar bir alana ilişkin basit bir rahatsızlığa karşı gerçek bir korkuya işaret eder. Çoğu durumda, klostrofobik olduğunu iddia eden kişi, hafif rahatsızlık hissetmek dışında herhangi bir kaygı belirtisi yaşamaz.

2.Klostrofobi Sadece Küçük Alan Korkusu Değildir

Fobiler, belirli bir nesneyi, olayı veya durumu çevreleyen korkulara dayansa da, sadece bir korkudan daha fazlasıdır. Özellikle klostrofobi, bir kişinin hayatında oldukça yıkıcı olabilir. Sıkıntılı bir durumdan uzaklaşmak için ortak yerlerden ve durumlardan kaçınabilirler. Arabalardan, gezinme alanlarından veya diğer toplu taşıma biçimlerinden kaçınmak yaygındır. Bu kaçınma ve korku o kadar güçlüdür ki kişinin normal bir yaşam sürme yeteneğini etkiler.

3.Klostrofobi Düşündüğünüzden Daha Yaygındır

Klostrofobi insanların %5-7’sine varan oranda görülür. Bu oldukça küçük bir sayı olsa da, muhtemelen bu durumdaki birini tanıyor veya karşılaşmışsınızdır.

4.Klostrofobi Genetikten Etkilenebilir

Araştırmalar, akrabalarına benzer fobileri olan kişilerde bazı eğilimler gözlemledi. Durumun diğer nedenleri, travmatik olaylara veya dar ve kapalı alanları içeren diğer olumsuz deneyimlere atfedilir.

5. Klostrofobi ve Diğer Fobiler Deli Olmanın Sonucu Değildir

Fobilere ve genel olarak zihinsel sağlık koşullarına iliştirilmiş ve belirli koşullara sahip insanları “çılgın” olarak etiketleyen ortak bir damga vardır. Özellikle fobiler genellikle travmaların bir sonucudur ve genel olarak konuşursak, yüksek oranda tedavi edilebilir. Bu koşullara sahip kişiler, diğerlerinden farklı değildir.

6. Klostrofobi Tedavi Edilebilir

Klostrofobi, diğer fobiler gibi tedavi edilebilir. Genellikle kendi başlarına kaybolmazlar ve bu nedenle bir tıp uzmanının yardımına ihtiyaç duyarlar. Yüksek başarı oranlarına sahip birkaç farklı terapi seçeneği mevcuttur. Bunlar, maruz kalma terapisini, bilişsel-davranışçı terapiyi ve hatta ilaç tedavisini içerebilir.

Your Page Title

Klostrofobi, dar alanlardan hoşlanmamaktan çok daha fazlasıdır. Durum, yaygın olarak yanlış kullanılır ve bu, onunla birlikte insanlar üzerindeki gerçek etkilerini en aza indirir.