Kontrol Edemediğin Şeyler Hakkında Endişelenmeyi Bırakmanın 10 Yolu

İnsanların senin veya eylemlerin hakkında ne düşündüğünü önemseyen biri misin? Her zaman geçmişteki hatalarını ve farklı şekilde yapabileceğin şeyleri düşünüyor musun? Sevdiğin kişi seni sevemez diye düşünerek zamanını boşa mı harcıyorsun? Televizyonda gördüğün ünlüler gibi olmadığın için aileni mi suçluyorsun?

Aslında, herkes üzerinde kontrol sahibi olmadığı şeyler hakkında endişelenme eğilimindedir ve bunu durdurmayı söylemek yapmaktan daha kolaydır.

Ancak bu alışkanlık sadece stres, kaygı ve depresyona neden olur. Bu yüzden bu alışkanlığı kırmak için kendine yardım etmelisin. Bunu yapmak zor, ama imkansız değildir.

Burada kontrol edemediğin şeyler hakkında endişelenmeyi bırakmanın bazı etkili yollarından bahsedeceğim.

1.Bırakmayı Öğren

Hayal kırıklığı ve mutsuzluğun ana kaynağı, bırakmamaktır. Elbette, bırakmak zordur, ancak her zaman değiştiremeyeceğin şeyler olduğunu unutma. Sunumuna geç mi kaldın? Arkadaşlarına, ailene veya özel birine kötü bir söz mü söyledin? Zamanda geriye gidemezsin. Yapabileceğin şey, sonucu kabul etmek ve gitmesine izin vermektir. Ancak o zaman ilerleyebilir ve bir sonraki adımda ne yapacağına odaklanabilirsin.

2.Kontrol Edebileceğin Şeylere Odaklan

Geçmişte bir hata yaptıysan, işleri düzeltmek için şimdi yapabileceğin şeyleri düşün. İş yerindeki son ayının performansından memnun değilsen, hala düzeltebileceğin ve geliştirebileceğin şeyler üzerinde çalış. Geç kalmaktan kaçın. Dikkat dağıtıcılardan uzak dur. Bir sınavda başarısız olduysan, çalışma alışkanlıklarını değiştirmen gerekebilir. Kontrol edemediğin şeyler varsa, değiştirebileceğin şeylerde var. Bu nedenle, zamanına ve çabana değecek olanı seç.

3.Bir Acil Durum Planı Düşün

Ne olacağını düşünmek yerine, ileriye bakmayı bir hedef haline getir. İşler istediğin gibi gitmiyorsa hemen pes etme. Başka planlarını uygula. Belki de stratejini, düşünce tarzını veya olaylara nasıl tepki verdiğini değiştirmen gerekiyor. Mevcut tüm kaynakları kullan. Endişelenecek hayali şeyler bulmak yerine çözümler bulmaya odaklan.

4.Konfor Alanının Dışına Çık

Endişelenmeyi bırakmanın bir başka yolu da farklı bir şey yapma cesaretine sahip olmaktır. Kendini dünyaya aç, yeni insanlarla tanış, yeni şeyler dene, başını dik tut ve gerçekten yetenekli olduğun şeylere hayret et. Konfor alanından çıkmak, olayları görme biçiminde kesinlikle bir fark yaratabilir.

5.Daha İyi Bir İnsan Olmaya Çalış

Herkesi memnun etmek gibi kontrol edemediğin şeylere odaklanmak yerine, daha iyi bir insan olmaya çalış. Bunu kimse için değil, kendin için yap. Geçmişteki hatalarından ders al. Geçmiş kararların üzerinde kontrolün olmayabilir veya kimlerin kalıp hayatını terk edebileceğini kontrol edemeyebilirsin, ancak her zaman gelişme ve daha iyi bir insan olma fırsatına sahipsin.

6.Kendini Olumlu İnsanlarla Kuşat

Çok fazla endişelenmek seni yorabilir. Seni dinleyen ve seni gerçekten anlayan arkadaşlarınla konuşmaya çalış. Seni ilgilendiren şeyleri onlarla paylaş. Onların tavsiyelerini düşün. Kontrolün dışında olan şeylerle nasıl başa çıkacağın konusunda sana yeni bir bakış açısı vermelerine izin ver.

7.Değişime Açık Ol

Hayattaki hemen hemen her şey belirsizdir. Ancak, hayatı güzel yapan da budur, bu yüzden belirsizliği kabul etmeyi öğren. Evet, değişim kaçınılmazdır, ancak seni hangi fırsatların beklediğini asla bilemezsin. Değişim konusunda heyecanlan ve geldiğinde uyum sağlamayı öğren.

8.Kendini Suçlamaktan Kaçın

Bazı şeyler kontrolümüz dışındadır, bu yüzden kendini suçlama. Geçmişte olgunlaşmamış, saçma sapan bir şey yapmış olabilirsin, ancak yine de öğrendiğin dersleri uygulama şansın var. Kendini suçlamak sana bir şey kazandırmaz. Kendine fazla yüklenme. Bunun yerine, çok şey yaşamış insanlardan ilham al ve daha iyi olabileceğine inan.

9.Farkındalık Pratiği Yap

Bu, endişesini sürdüren, ancak gözlerini kapatmaya çalışan biri için zor olabilir. Nefes al, meditasyon yap ve odaklan. Her gün 5-10 dakika meditasyon yapmayı alışkanlık haline getir. Rutininin bir parçası haline geldiğinde, senin için ne kadar faydalı olduğunu anlayacaksın.

10.Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Dene

Yaşam tarzın kendi sorunlarının kaynağı olabilir. Örneğin, çok fazla kilo almaktan endişe duyuyorsun ama bu konuda hiçbir şey yapmıyorsun. Bunun yerine birkaç küçük adım atmaya ne dersin? Her gün egzersiz yapmaya çalış. Çok fazla abur cubur yemekten kaçın, daha fazla su iç ve yeterince uyu.

Bazen hayatındaki pek çok şey üzerinde kontrolün olmadığı gerçeğini kabul etmek zordur.

Ancak tüm zamanını ve enerjini bunlara harcarsan kaybedersin. Hayata karşı daha stresli ve karamsar olursun. Bu alışkanlığı kırmanın zamanı geldi.

Your Page Title

Umarım buradaki ipuçları, kontrol edemediğin şeyler hakkında endişelenmeyi bırakmana yardımcı olur.