Neden Rüya Görüyoruz? Rüyalar Hakkında 10 İlginç Gerçek

Muhtemelen zamanının bir kısmını rüyalarını merak ederek geçirdin. Canlı rüyaların var mı? Belki hiç rüya görmediğini hissediyorsun veya onları hatırlamıyor olabilirsin? Kendine şunu sorabilirsin: “Rüyalar tam olarak nedir ve bir anlam ifade ediyor mu?”

Rüyalar pek çok kez incelenmiştir ve nedenini görmek kolaydır. Hayatımızın büyük bir kısmını uyuyarak geçiriyoruz ve rüyamızda gördüğümüz şeyler melankoliden neşeye kadar her şey olabilir. Bazı psikologlara göre, rüyaların doğasını daha iyi anlamak, kendini tanımayı artırabilir ve kişisel gelişime yardımcı olabilir. Ancak rüyalarımızda yaşadığımız deneyimler gizemli de olabilir.

Rüyalarla ilgili bazı gerçeklere göz atmadan önce, rüyaların ne olduğunu ve neden onlara sahip olduğumuzu öğrenelim.

Rüyalar Nelerdir?

Bilim insanları çok uzun zamandır rüyaların ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar ve bugün hala rüyalar hakkında araştırma yapıyorlar. Bildiğimiz şey, rüyaların bilinçaltının hayalleri olduğudur. Hayaller, normalde sesleri, görüntüleri ve diğer birçok duyumu içerir.

Bunlar uykumuzda yaşadığımız bir deneyimdir, duygular bile yaşanır. Rüyalar normalde REM (hızlı göz hareketi) uykusu sırasında gerçekleşir, çünkü bu uykumuzun en derin aşamasıdır. Bununla ilgili henüz çok fazla araştırma olmamasına rağmen, REM uykusu dışında da meydana geldiği bilinmektedir.

Neden Rüya Görüyoruz?

Rüyalara neyin sebep olduğunu bilmek istiyorsanız, anlamanız gereken ilk şey, Platon ve Aristoteles kadar eski insanların bu konu hakkında teoriler ürettikleridir.

Rüyaların en eski tanımlarından bazılarına göre, bunlar zihnin bilinçaltı arzularıyla güvenli bir şekilde oynama yollarıydı. Çağdaş araştırmalarda, hala rüyaların ardındaki psikolojinin bu yorumuna bağlı kalan birçok terapist (örneğin Jung okulundakiler) vardır. Rüyaları analiz ederek karşılanmayan ihtiyaçlarınızı belirlemeye başlayabilir ve iyileşmesi gereken eski yaraları keşfedebilirsiniz.

Rüya Görmenin Fizyolojik Nedenleri

Uyku çalışmaları ve beyin taramaları da rüya görmenin fizyolojik nedenlerini gösterir.

Örneğin, Profesör Rosalind Cartwright (PhD), anıları işlemek ve bilgileri düzenlemek için beynimizin rüya görmesi gerektiğini belirten bir araştırma yaptı. Günlük yaşamımızı sürdürürken beynimiz çevremizdeki o kadar çok şeyi algılar ki işlediğini bile bilmiyoruz. Büyük ve küçük tüm bu girdiler daha sonra beynimizde depolanır ve bu teori, beynin tüm bu bilgileri rüyalarımızda gözden geçirmek için çalıştığını, hangi bilgilerin saklanmaya değer olduğuna ve hangi bilgilerin tutulmaya değer olduğuna karar vermeye çalıştığını ileri sürer.

Cartwright ayrıca rüya görmenin duygularla başa çıkmanın ve devam eden sorunları çözmenin bir yolu olabileceğini öne sürdü. Beynimiz, son zamanlarda deneyimlediğimiz duygularımızı işliyor olabilir, çünkü geceleri işlememiz gereken tek şey bu. Örneğin, bir arkadaşını kaybetmekten endişe ediyor ve sonra yalnız olmayı ve hiç arkadaşın olmamasını hayal ediyor olabilirsin. Rüyalar muhtemelen görüntü yoluyla duygularımızın bir yansıması olabilir.

Nörobilimciler ve psikologlar, büyük ölçüde, bir bütün olarak rüyaların anlamı ve amacı hakkında öğrenilecek çok şey olduğuna inanıyorlar.

Rüyalar Hakkında İlginç Gerçekler

1.Rüyalarımızda Sadece Tanıdığımız Yüzleri Görürüz

Bu gerçeği ilk duyduğunda, kulağa kesinlikle doğru gelmediğini düşünebilirsin. Ama rüyalarımızda gördüğümüz yüzler bildiğimiz yüzlerdir!

Uzmanlar, beynimizin rüyalarımızda yer alacak yeni yüzler icat edemeyeceği konusunda ısrar ediyor. Bu, rüyalarımızda gördüğümüz herhangi bir yüzün mutlaka daha önce gördüğümüz bir yüz olduğu anlamına gelir. Bu, o kişiyi şahsen tanıdığın anlamına gelmez. Çoğumuz rüyalarımızda “ekstralar” ile karşılaştığımız için bu bilgi sürpriz olarak gelebilir.

Ancak, mutlaka önemli olarak kaydetmediğimiz yüzlerle sürekli olarak karşılaştığımızı düşün. Bu nedenle, bir TV bölümündeki bir haber okuyucu ve bir işe gidip gelen bir yabancı daha sonraki rüyalarda yer alabilir ve onları daha önce gördüğümüz insanlar olarak tanımayabiliriz.

Rüyalarımızdaki büyük oyuncuların çoğu, muhtemelen oldukça iyi tanıdığımız veya en azından eskiden tanıdığımız kişilerdir. Bazı durumlarda, beynimiz tanıdığımız ve tanımadığımız insanların tuhaf bir karışımını da sunabilir.

Örneğin, bir rüyada eski bir arkadaşınla etkileşimde bulunduğuna inanabilirsin ve onların kişiliği mükemmel bir şekilde uyabilir. Ancak uyandığında, bunların farklı bir yüze sahip, bazen de sadece geçerken karşılaştığın biri tarafından ‘oynatıldığını’ fark edebilirsin.

2.Herkes Renkli Rüyalar Göremez

Şaşırtıcı bir şekilde, herkes renkli rüyalar görmez. Aslında, gören insanların tam %12’si siyah beyaz rüya görecektir.

1915’ten 1950’lere kadar yapılan araştırmalar, rüyaların çoğunun siyah beyaz olduğunu destekledi.

Ancak, 1960’lardan sonra sayılar renge dönüştü. Üstelik yıllar geçtikçe siyah beyaz rüya görenlerin sayısı düşüyor.

Araştırmalar bunun, TV’nin siyah beyazdan renkliye geçtiği sıralarda olduğu gerçeğiyle bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

3.Zihninn Rüya Sırasında Uyanık Olduğundan Daha Aktiftir

Çoğumuz uyku fikrini zihnin ve bedenin yavaşlaması ile ilişkilendiririz. Bu, uykuda olmanın tamamen dinlenmek, yeniden şarj olmak ve yeni bir güne hazırlanmakla ilgili olduğu düşünülürse mantıklıdır. Ayrıca, iyi bir uyku derinden rahatlatıcı ve canlandırıcıdır, sana beyninin çalıştığı izlenimini verir.

Ancak, rüyalar sırasında zihnin daha az aktif olduğunu varsayma. Aslında, uyanık olduğundan daha aktiftir! Bunu, beyindeki elektriksel aktiviteyi izleyen uyku araştırmalarının sağladığı somut verilerde görebilirsin.

Buradaki gerçek ilk bakışta mantıklı gelmeyebilir, ancak uyanık yaşamın çeşitliliği ve önemi ile çok ilgisi var. Bunun nedeni, beyninin önceki saatlerde yaptıklarından öğrenmek, kalan sorunları işlemek ve gün boyunca gördüğün ve hissettiğin her şeyi anlamlandırmakla meşgul olması gibi görünüyor.

Bazı araştırmalar, son 24 saat içinde yeni bir deneyim yaşadığında veya olumlu ya da olumsuz bir tür büyük bir değişiklik yaşadığında, uyku sırasında beynin daha da aktif olduğunu ima ediyor.

4. Hayvanlar da Rüya Görür

Evcil hayvanının uyurken bazen ses çıkardığını veya koşuyormuş gibi patilerini hareket ettirdiğini hiç fark ettin mi? Çünkü hayvanlar da rüya görür!

Hayvanlar uykunun REM aşamasındayken, rüya gördüğümüzde yaptığımız beyin dalgalarının aynısını gösterdiklerini gösteren çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar şempanzeleri, yunusları, köpekleri ve kedileri içeriyor. Çoğu memelinin (en azından) tıpkı bizim gibi rüya gördüğünü tahmin etmek doğru olur.

Bu, rüya deneyimlerinden de rahatsız olabilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, bir kabustan sonra kendilerini kötü hissetmediklerinden emin olmak için uykudan sonra evcil hayvanına göz kulak olmalısın. Hepimiz bir rüyadan sonra bu rahatsızlık ve oryantasyon bozukluğu hissi ile ilgili olabiliriz!

5.Kör İnsanlar da Rüya Görebilir

Körler de rüya görebilir. Doğuştan kör olanlar yine rüya görebilirler. Ayrıca rüyalarında göremeyenler, rüyaları farklı bir şekilde deneyimlerler: koku, ses, dokunma ve diğer duyular yoluyla.

6. Rüyalar Bilinçaltımız Aracılığıyla Bizimle Konuşur

Birinin rüyalarıyla ilgili psikolojik gerçekler, bunun bir dizi şeyi gösterebileceğini öne sürüyor.

Bazı durumlarda, onu çok önemsediğin ve onunla çözülmemiş bir tür sorunun olduğu için tekrar tekrar birini rüyanda görebilirsin.

Bu romantik bir ilgi olabilir veya eski bir arkadaşla teması kaybetmekle ilgili olabilir. Bir aile üyesiyle dinamiğinin yüzeyinin altında devam eden bir çatışmayı kolayca gösterebilir.

7. Rüyalar Genellikle Unutulur

Herkes uyurken rüya görür, sadece çoğumuz uyandığımızda onları hatırlarız. Rüyalarındaki içeriğin büyük bir kısmına tutunmak kolay değil.

İnsanların %60’ı, özellikle uyandıktan sonraki ilk 5 dakikadan sonra rüyalarını hiç hatırlamaz. Ayrıca, ortalama bir insan için rüyalardaki detayların %90’ı sadece on dakika içinde yok olur. Bu, rüyalarının yalnızca bir kısmını gerçekten hatırlayabildiğin anlamına gelir.

Bunun istisnası, rüyalarının hızlı göz hareketi aşamasında (yani REM uykusu) olan bir şeydir. Bu olduğunda, genellikle rüya bilgilerini hatırlama konusunda daha yeteneklisindir. Dezavantajı, aynı zamanda ürkmüş hissedecek ve uyku sürecinin en önemli, iyileştirici kısımlarından birini kaçıracak olmandır!

Tabii ki, rüyalar tekrarlanırsa sana bağlı kalma olasılığı daha yüksektir. Ancak, rüyaları hatırlama konusunda genel bir ilgin varsa, yatağının yanında bir not defteri tutmayı ve uyanır uyanmaz bir taslağı not etmeyi dene. Bu, düzenli olarak rüyalarına geri dönebileceğin ve örtüşen temaları fark edip etmediğini görebileceğin veya bilinçaltından gelen olası mesajları anlayabileceğin anlamına gelir.

8.Uyku Felci

Uyku felci, geçici olarak hareket edemediğin veya konuşamadığın yerdir. Bu, uyanırken veya uykuya dalarken ortaya çıkabilir.

Çoğu insan hayatında bir veya iki kez uyku felci yaşarken, diğerleri bunu daha düzenli olarak yaşayabilir.

Uyku felci rüyadaymış gibi hissettirmez, gerçek hissettirir.

Bazı insanlar deneyimleri sırasında odada yanlarında birinin veya bir şeyin olduğu hissini hissettiklerini söylediler.

Uyku Felci normalde birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürer.

9. Bazı Rüyalar Önsezi Olabilir

İnsanların, sonradan gerçek olduğu ortaya çıkan şeyleri rüyalarında gördüklerini iddia ettiği bazı durumlar olmuştur. Bazıları bunun tesadüf olduğunu söylerken, diğerleri geleceği görebildiklerini ve önsezileri deneyimlediklerini söylüyor.

10. Rüyalar Yaratıcılığını Yeniler

İçerdikleri bilinçaltı mesajların dışında, rüyaların oldukça yararsız olduğunu düşünmüş olabilirsin. Ama öyle değil!

Günlük yaşamının görünüşte ilgisiz alanlarında performansını gerçekten artırabilirler. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından rüyaların psikolojisi üzerine rapor edilen araştırmaya göre, özellikle yaratıcı yeteneklerin için harikalar yaratıyorlar. Bir sanatçıysan, bunu zaten fark etmiş olabilirsin, ancak burada bahsettiğim yaratıcılık türü, yaratıcı problem çözme gibi şeyler için de geçerlidir.

Görünüşe göre bunun nedeni, rüya görme sürecinin yaratıcı olmak için hayal gücünü kullanmaya çok benzer olmasıdır. Beynin uyku sırasındaki sorunları analiz ettiğinde ve bunlarla uğraştığında, uyanık yaşamda yaratıcı olduğunda tanık olduğun aktivite paralellikleridir. Bu, tercih ettiğin sanatsal ifade tarzı ne olursa olsun, canlı bir rüya gecesinden sonra muhtemelen daha iyi olacağın anlamına gelir.

Your Page Title

Ayrıca, rüyalarından doğrudan ilham alabilirsin. Örneğin, fantastik bir senaryo hakkında rüya görürsen, zorlu bir deneyim yaşarsan veya geçmişinin hareketli bir yönünü yeniden ziyaret edersen, bu, yaratıcı yönünü artıran yoğun duygu türlerine “ayarlamana” yardımcı olabilir.