Olumsuz Düşünceleri Olumlu Düşüncelere Dönüştürmenin Anahtarları

Zihnimizde olumsuz ve saplantılı diyaloglar yaşamak bize bir kara deliğe hapsolmuş hissi verir.

Işıklar kapanır ve umutlar birer birer söner. Bu nedenle, olumsuz düşünceleri olumluya dönüştürmeyi öğrenmek bir zorunluluktan daha fazlasıdır, günde en fazla üç olumsuz düşünceye sahip olmak için bir araçtır. Günün sonunda, gerçeklere gözlerini kapamak, zorluklar, korkular ve endişeler karşısında perdeleri kapatmak söz konusu değildir.

Anahtar, neredeyse nasıl olduğunu bilmeden esnekliğe, gelişime, motivasyona veya kişisel gelişime girişi yasakladığımız düşünce kalıpları tarafından sürüklenmemize izin vermemeye odaklanmaktır.

Bir düşünelim: hepimizin bu çapta düşünceleri var. Belirli bir anda sesimizi yükseltip, ‘Ben buna değmiyorum, bunu yapamayacağım, başarısız olacağım, ne kadar uğraşsam da hep aynı şey olacak diyoruz. Çünkü zihnimiz istediğimizden çok daha fazla sürüklenme eğilimindedir.

Olumsuz Düşünceleri Olumlu Düşüncelere Dönüştürmeyi Öğren

Olumsuz bir duygusal durum, olumsuz düşünceler üretir ve onları besler. Bu, çoğumuzun anladığı, ancak her zaman algılamadığımız bir şeydir. Ve bunu yapmıyoruz çünkü kendimize bu zararlı duygusal evrenleri daha iyi yönetmek için zaman ya da uygun stratejiler vermiyoruz.

Örneğin, bazen işten döndüğümüz, yorgunluğun, rahatsızlığın ve endişenin dev bir uydu gibi etrafımızda döndüğü o duyguyu kastediyoruz. Ancak buna dikkat etmek istemiyoruz, giderek büyüyen ama gözlerimizi kaçırdığımız o kara deliklerde bağlantımızı koparmayı ve sorunların kökenine inmemeyi tercih ediyoruz.

Gün geçtikçe, bu olumsuz duygular iç konuşmamızı ve düşüncelerimizin kalitesini değiştirir. Rahatsızlık ve hayal kırıklığı, yalnızca olumsuz ve takıntılı diyaloğun büyüdüğü zihinsel kalıpları filizlendirir. Bu durumlar bu şekilde uzun sürerse, depresyon veya anksiyete bozukluklarının gölgesi gelmesi için kapıyı aralık bırakmış oluruz.

Olumsuz Düşünceleri Tanımla Ve Direnç Göstermeden Kabul Et

Olumsuz düşüncenin her yaş grubunu nasıl etkilediğini öğrenmek için bir çalışma yapıldı. Sonuçlar çok açıktı; Genç ya da yaşlı olmamızın bir önemi yok, bu psikolojik gerçekler ıstırap yaratır ve çoğu zaman birçok hastalığın tetikleyicisidir.

İlk olarak, olumsuz düşünceleri olumluya çevirmek için anahtar strateji, olumsuz diyaloğun nasıl tanımlanacağını bilmektir. İlk başta bizi şaşırtabilecek olan bu takıntılı, olumsuz ve sınırlayıcı düşüncelere ne kadar maruz kaldığımızın farkında değiliz.

Bu olumsuz akıl yürütmeleri tespit etmeliyiz. Bunun için bir günlük tutmak ve günün belirli bir saatinde aklımıza gelenleri yazmaktan daha iyi bir şey yoktur.

Olumsuz düşünceler gizlenmemeli veya engellenmemelidir. Onları oldukları gibi, kabul etmekle ilgilidir. Tespit edildiğinde, ikinci adım şüphesiz onları ‘dönüştürmek’ olacaktır.
Olumsuz düşünceleri olumluya dönüştürmenin anahtarlarından biri olumsuz diyaloğu belirlemektir.

Bu olumsuz düşünce haklı mı? %100 olabileceğini düşündüğüm şeyin kanıtı nedir? Sadece düşünerek bir şeyin doğru olması gerekmediğini anlamalıyız. Zihin bir yalancıdır, bize oyunlar oynar, korku rüzgarı, korkunun gölgesi ve her zaman rahatlık alanımızda kalma ihtiyacı tarafından sürüklenir.

Düşüncelerini birer birer büyüteç altına koy ve bu fikirlerin her birini kanıtlayan veya çelişen kanıtlar ara.

Olumsuz düşünceleri dönüştürmenin bir başka anahtarı da onları teste tabi tutmaktır.

Düşünmeyi Uygun Şekilde Yeniden Çerçevele

Düşüncelerimizi daha sıkı bir şekilde yeniden çerçevelemek her zaman olumsuz gücünü azaltır. Şimdi, bunu doğru yapman, saf ve gerçekçi olmayan bir pozitifliğe kapılmaman gerekiyor. Birkaç örnek alalım.

Beni işimden kovacaklar. Öte yandan, böyle bir durumda hazırlıklı olmam gerektiğini biliyorum. Bu yüzden yapmam gereken, işimde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken olması ihtimaline karşı başka şeyler hazırlamak.

Eşimin beni eskisi gibi sevmediğini düşünüyorum ⇔ Bunu düşünmek için ne gibi kanıtlarım var? Buna gerçekten inanıyorsam, onunla tartışmalıyım. İlişkilerin günlük olarak yürütülmesi gerektiğini anlamalıyım ve eğer tavrım olumsuzsa durumu daha da kötüleştirebilirim.

Korkuyorum, kötü bir şey olacakmış gibi hissediyorum ⇔ Bana bunu düşündüren ne? Hayatımda yanlış bir şey mi var? Bugün her şeyin yolunda olduğunu anlamalıyım, ben iyiyim. En iyisi aklımı başka şeylere yönlendireyim, başka projelere veya yeni hobiler gibi.

Olumsuz Duyguları Boşalt Ve Kendine Olumlu Duygular Enjekte Et

Duygular düşüncelerimizin kalitesini belirler. Bu nedenle, olumsuz fikirlere uygulayacağın bir strateji, olumlu duyguları kucaklamaktır.

Çoğu zaman, rutinlerimizdeki küçük bir değişiklik, üretken bir değişiklik yaratır. Kendimize kaliteli zaman vermek, rahatlama ve esenlik sunar. Bu nedenle, farkındalık, sanatsal terapiler veya yeni insanlarla tanışmamıza izin verme gibi faydalı uygulamalar her zaman zenginleştirici faydalar sağlar.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Zihin genellikle olumsuz ve yapışkan hale gelebilir. Bu olduğunda, kendine oksijen vermen, yeni bakış açıları ve olasılıklar görmen için bir pencere açmaktan daha iyi bir şey yoktur. Hadi uygulamaya koyalım ve bugünden itibaren düşüncelerimiz üzerinde kontrol sahibi olmayı öğrenelim.