Uyuduğun Saat Sağlığın Hakkında Ne Söylüyor?

Kim olursan ol, uyku sağlığın için çok önemlidir.

Ancak hayat yoğunlaştığında ilk ihmal edilmesi ya da feda edilmesi gereken şeylerden biri olabilir.

Bu talihsiz bir durumdur çünkü yeterince uyumak, sağlık için sağlıklı besinler yemek veya yeterince egzersiz yapmak kadar hayati önem taşır.

Uyku Sağlığın Temelidir

Uyku, vücudunun ve zihninin dinlenmesi için bir andan daha fazlasıdır. Aslında sen uyurken vücudun aktif kalır.

Bu süre zarfında vücudun gün içinde yıpranan kasları yeniden yapılandırır ve sen uyanıkken beyinde oluşan toksinleri atar. Anılarını sağlam tutmak da önemlidir.

Uyku, duygularını düzenlemene yardımcı olmak için de hayati önem taşır. Sadece bir gece uykusuz kalmak, olumsuz duygulara karşı duygusal tepkini %60 oranında artırabilir.

Ek olarak, uyku eksikliği vücudunun iştah kontrolü, bağışıklık sistemin, metabolizman ve vücut ağırlığın gibi temel işlevleri düzenleme yeteneğini etkileyebilir.

Son olarak, uyku iç saatini korumada hayati bir rol oynar.

İç biyolojik saatin, uyku-uyanıklık döngüsünü kontrol eden yaklaşık 24 saatlik bir programda çalışır. Ayrıca metabolizmanı, iltihaplanmanı ve strese nasıl tepki verdiğini de etkileyebilir.

Yeterince uyumamak, günün garip saatlerinde uyumak ve geceleri parlak ışığa maruz kalmak, iç saatini ve düzenlediği birçok işlemi bozabilir. Ayrıca, yeterince dinlendiğini düşünsen de, her uyku aynı değildir. Sadece her gece yeterli uyku almak değil, aynı zamanda kaliteli bir uyku da önemlidir.

Uyku kalitesini neyin tanımladığı konusunda fikir birliği yoktur. Ancak uykuya dalmanın ne kadar sürdüğü, gece ne sıklıkta uyandığın, ertesi gün ne kadar dinlenmiş hissettiğin ve uykunun farklı evrelerinde ne kadar zaman geçirdiğin belirlenebilir.

Uyku, sağlığın birçok yönü için gerekli olduğundan, her gece yeterince uyumayı yüksek bir öncelik haline getirmelisin.

Günde 2, 3 Saat Uyuyorsan:

Uyuşukluk uyanıklığını etkiler ve hafızan azalabilir. Ayrıca kilo problemlerin de olabilir.

Günde 5 Saat Uyuyorsan:

Hoşgörüsüzlük problemlerin olabilir veya stres ve hipertansiyondan muzdarip olabilirsin.

Günde 7 veya 8 Saat Uyuyorsan:

Metabolizmanın daha iyi toparlanması için zamanın olacak ve biyolojik saatin maksimum düzeyde çalışacak, ayrıca çok daha doğal uyku döngülerin olacak.

Uyku her zaman tüm sorunların çözümü değildir ancak doğru bir dinlenme şüphesiz yaşadığımız günleri doğru tavır ve enerjiyle karşılamamıza yardımcı olur. Yani yeterince uyuyamıyorsan, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için bunu yapmaya başlamanın zamanı geldi.

Açıkçası, sağlıklı bir yaşam tarzı çok yardımcı olur. İyi beslenmeyi, dengeli beslenmeyi, spor yapmayı unutma. Burada, zaman zaman, günlük hayatın bu küçük ve basit yönlerine çok az dikkat ediyoruz, ancak günlerle daha iyi yüzleşmek için bunların gerekli olduğunu biliyoruz. Elbette biliyorsun, ancak bu ipuçlarını takip etmeyi unutma.

Uyku süresi için resmi öneriler yaş grubuna göre ayrılmıştır.

Yaşlılar (65+): 7-8 saat

Yetişkinler (18 ila 64 yaş): 7 ila 9 saat

Ergenler (14 ila 17 yaş): 8 ila 10 saat

Okul çağındaki çocuklar (6 ila 13 yaş): 9 ila 11 saat

Okul öncesi (3 ila 5 yaş): 10 ila 13 saat (ufak uykular dahil)

Küçük çocuklar (1 ila 2 yaş): 11 ila 14 saat (şekerlemeler dahil)

Bebekler (4 ila 12 ay): 12 ila 15 saat (şekerlemeler dahil)

Yenidoğanlar (0 ila 3 ay): 14 ila 17 saat

Bununla birlikte, bazı insanlar, genetiklerine veya uyku kalitelerine bağlı olarak, genellikle önerilenden daha fazla veya daha az uykuya ihtiyaç duyabilir.

Daha İyi Uyku İçin İpuçları

Kalite önemli olduğundan, iyi bir gece uykusu aldığından emin olmaya çalış.

İşte uykunu iyileştirmek için bazı ipuçları:

Düzenli bir program izle: Her gece aynı saatte yatmak iç saatini düzenlemene yardımcı olur. Düzensiz bir uyku programını takip etmek, kötü uyku kalitesi ve süresi ile ilişkilendirilmiştir.

Rahatlatıcı bir uyku rutini oluştur: Yatmadan önce rahatlatıcı bir rutin benimsemek, uyumuş gibi hissetmene yardımcı olabilir. Örneğin, müzik dinlemenin uykuyu iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Rahat bir ortam yarat: Rahat bir sıcaklıkta karanlık ve sessiz bir odada uyumak daha iyi uyumana yardımcı olabilir. Yatmadan önce çok aktif olmak, çok sıcak veya gürültülü bir ortamda olmak uykusuzlukla ilişkilidir.

Kafein, alkol ve nikotini en aza indir: Çalışmalar, kafein, alkol ve nikotin kullanımını daha düşük uyku kalitesine bağladı.

Cep telefonlarının ve elektronik cihazların aşırı kullanımı, düşük uyku kalitesi ile ilişkilendirilmiştir. Yatmadan önce parlak oda ışıklarına maruz kalmak bile uykunu olumsuz etkileyebilir.

Daha aktif ol: Çalışmalar, hareketsiz olmanın daha az uyku ile ilişkili olduğunu ve bunun tersine, gün içinde egzersiz yapmanın geceleri daha iyi uyumana yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Meditasyon yap: Meditasyon ve gevşeme eğitimi uyku kalitesini ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir.

Senin için doğru miktarda saat alıp almadığını belirlemek için gün içinde nasıl hissettiğine dikkat et.

Yeterince uyursan, gün içinde kendini uyanık ve enerjik hissetmelisin. Sık sık halsiz veya yorgun hissediyorsan, daha fazla uykuya ihtiyacın olabilir.

Your Page Title

Uykudan en iyi şekilde yararlanmak için kafein ve alkol alımını en aza indirmek, düzenli bir uyku programına bağlı kalmak ve kendine rahat bir uyku ortamı yaratmak gibi iyi alışkanlıklar edin.