Yaşlandığınızın Değil, Olgunlaştığınızın 6 İşareti

Dünya yaşamak için çok zor bir yer. İşlerimizle o kadar meşgulüz ki, kendimizi geliştirmeye vakit bulamıyoruz. Fatura ödemek, istikrarlı bir kariyere sahip olmak, ailelerimizin sorumluluklarını üstlenmek vb. olgunlaşmanın ve yetişkin olmanın sembolü olan şeylerdir. Toplum bize bunu böyle sunuyor.

Ama kendimize hiç soruyor muyuz: gerçekten mutlu muyuz? O zaman neden depresyondan, kaygıdan acı çekiyoruz? Neden bu kadar çok ayrılık ve boşanma var? Nedeni, olgunlaşmamış olmamız. Gerçek, kurallara nasıl uyduğumuz değil, iç benliğimizi nasıl anladığımız ve buna göre nasıl davrandığımızla ilgilidir. Böylece olgunlaşırız.

İşte Olgunlaştığınızın 6 İşareti:

1.Başkalarını Dinleme Yeteneği:

Birini dinlemek, ustalaştığımız bir sanattır. İyi bir dinleyici olmak için sessiz olmanız ve başkalarının konuşmasına izin vermeniz gerekir. Giydiği kıyafetleri düşünmek veya aklınızın başka bir şeye gitmesine izin vermek yerine, kişinin yanında olun ve söylediklerine odaklanın. Kişiyi yargılamazsınız ve yaşı ne olursa olsun, sadece bitirdikten sonra konuşarak onlara zaman verirsiniz. Bu bir olgunluk işaretidir çünkü ancak tüm dikkatle dinlerseniz dürüstçe yanıt verebilirsiniz.

2.Sabır

Teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte çok hızlı bir hayat yaşıyoruz. Her şeyin elimizin altında olmasını istiyoruz. Aksi olursa huzursuz oluruz. Beklemek, biz olgunlaştıkça öğrendiğiniz bir şeydir. Büyüdükçe, kontrolünüz altında olmayan şeyleri ve durumları daha fazla kabulleniyorsunuz. Huzursuzluğun veya endişelenmenin hiçbir işe yaramadığını anlıyorsunuz. Böylece ekstra bir kaos yaratmadan sabırla beklersiniz.

3.Her Şeyin Değiştiğini Kabul Etmek Ve İstikrarı Bırakmak

Hayatımız sürekli değişiyor ve çoğumuz değişikliklerle başa çıkmakta zorlanıyoruz. Yaşla birlikte, her şeyin yoluna giremeyeceğini anlarsın. Hayat tahmin edilemez ve kendinizi değişikliklere adapte etmezseniz hayattaki en iyi şeyleri kaybedersiniz. Planlar yaparsınız ve onları hayal edersiniz ama aynı zamanda yürümeyeceğini de bilirsiniz. Yaşamın bu belirsizliği ile yavaş yavaş istikrarınızı bırakmaya ve değişikliklerle barışık olmaya başlıyorsunuz. Evet, bu olgunlaştığınızın bir işareti.

4.Beklentilerden Vazgeçmek

Kararlılığınızı bırakıp hayatın bir anda değiştiği gerçeğini kabul ettiğiniz an, insanlardan ve durumlardan bir şeyler beklemeyi bırakırsınız. Karşılık verilmezse artık incinmezsiniz, sevdiğiniz biri sizi incittiğinde kendinizi kötü hissetmezsiniz, bir şeyi neden yaptığınızdan şikayet etmezsiniz. İnsanların tepkilerinden ve durumların değişmesinden heyecan duymuyorsunuz. Zamanla olgunlaşıyorsunuz.

5. ‘Aşk’ Hakkında Daha Derin Bir Anlayışa Sahip Olmak

İnsanlar genç yaşlarında aşkın gerçekte ne olduğunu anlamak için pek çok kalp kırıklığı yaşarlar. Olgunlaştığında aşk sizin için bir ihtiyaç değil, bir ‘seçim’ olur. Fiziksel çekiciliklerin ötesine geçersiniz ve küçük konuşmalar sizi iğrendirir. Partnerinize bir birey olarak saygı duyuyorsunuz. Tüm kalp kırıklıkları ve yanlış anlamalar, kendinize zarar vermeden ilişkiye uyum sağlamayı öğretti. Biliyorsunuz ki aşk bağlılık, zaman, anlayış ve saygı gerektiren bir iş.

Your Page Title

6.Kendini Önemsemenin Serbest Bırakılması:

İnsan olgunlaştıkça dünyanın kendi etrafında merkezlenmediğini anlar. Ne olduklarını anlarlar, güçlü ve zayıf yanlarını, sınırlamalarını ve kusurlarını anlarlar. Sevmedikleri bir şeye yapışmazlar. Hatalarını kabul ederler ve sahip oldukları her şeyle pozitifliğe doğru ilerlerler. Onlara kimin inanıp inanmadığı, kimin onları sevip kimin sevmediği, kimin onlara güvenip kimin inanmadığı onlar için önemli değil. Kendilerinden başka kimseden onay istemezler. Ve bu şekilde olgunlaşırlar.