Empatların Sık Sık Kaybolduğunu Hissetmelerinin 3 Nedeni Ve Bu Konuda Neler Yapabilecekleri

Çoğu zaman, empatlar hediyeleri hakkında kaybolmuş ve kafası karışmış hissederler. Ancak, kendinizi güvende ve mutlu hissetmek ve empatik yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanmak mümkündür.

Bir empat olarak, muhtemelen diğer insanların, hayvanların ve yerlerin duygularına ve enerjisine karşı son derece duyarlısınız. Başkalarının enerji alanını hissetme yeteneğine sahipsiniz. Acılarını tam anlamıyla hissediyorsunuz. Ne yazık ki, empati her zaman bu toplumda olması gerektiği kadar değerli değildir.

Bu nedenle, empatlar genellikle reddedilme korkusuyla empatik eğilimlerini bastırır, engeller veya reddeder. Bu, empatilerin kaybolmuş, savunmasız ve yalnız hissetmelerine neden olabilir.

Bir empat olarak kaybolmuş hissetmenizin birkaç nedeni var. Ama neyse ki, bu duyguları iyileştirmenin bazı basit yolları da var.

1. Kendi Acınızla Başkalarının Acısını Ayırt Edemezsiniz.

Bazen empat olarak, başkalarından gelen ezici bir duygu dalgası hissederiz. Sırada bekliyor olabilirsiniz ve aniden yanınızdaki kişinin acısının sizi yıkadığını hissedebilirsiniz. Bu dayanılmaz olabilir.

Sevdiklerimiz acı çekerken yaşadığımız acı daha da kötü olabilir. Bu, acı verici duyguları ne zaman yaşayacağımızı asla bilemeyeceğimiz için korku ve endişe duymamıza neden olur. Kendimizi bu kadar derinden hissetmemizi engellemek için bilinçli ya da bilinçsizce duyularımızı uyuşturmaya çalışabiliriz.

Başkalarının duygularından kaçınma çabalarımızda da oldukça münzevi olabiliriz. Bu utanç verici çünkü neşeyi ve heyecanı başkalarıyla paylaşmaktan çekiniyoruz.

Çoğu zaman, üzgün hissedebiliriz ve nedenini bile bilemeyiz. Kendi duygularımızı diğerlerininkinden ayırt edemezsek, etrafımızdaki stres ve acıyı emer, bunalmış ve bitkin olmaktan dolayı acı çekeriz. Bu, açıklanamayan ruh hali değişimlerine ve öngörülemeyen enerji seviyelerine neden olabilir. Ayrıca baş ağrısı ve yorgunluk gibi fiziksel semptomları tetikler.

Empatların sık sık kaybolmuş hissetmeleri şaşırtıcı değildir.

Ne Yapmalıyız:

Kendi acımızı başkalarınınkinden ayırmaya başlamanın en iyi yolu kendimizi daha iyi tanımaktır. Meditasyon yapmak için zaman harcamak yardımcı olabilir. Kendimizi gerçekten tanıdıktan sonra, kendi acımızı diğerlerininkinden ayırmaya başlayabiliriz.

Bizim olanı olmayandan ayırt edebildiğimizde, bu duygularla nasıl başa çıkılacağına dair kararlar alabiliriz. Hangi duyguların bize ait olmadığı konusunda net olmak, soğuk ve umursamaz olduğumuz anlamına gelmez. Başkalarının nasıl hissettiğini hala anlayabiliriz ve aslında daha az bunaldığımızda başkalarına yardım etmek için daha iyi bir konumdayız.

Başkalarının enerjilerini kendinizden temizlemeye başlamak için deniz tuzu banyosu yapabilirsiniz. Bu, sizin olmayan enerjileri temizlemeye yardımcı olur ve sizi vücudunuza geri döndürür. Fiziksel çevrenizde negatif enerjiler olduğunu düşünüyorsanız, bunları tütsü veya adaçayı lekesi ile dağıtabilirsiniz. Doğada daha fazla zaman geçirmek de bu sürece yardımcı olacaktır.

Perişan ve acı çeken insanlarla zaman geçireceğinizi bildiğiniz bir durumdaysanız, önceden bir koruma meditasyonu uygulayabilirsiniz. Rahat, dik bir pozisyonda oturun ve birkaç derin nefes alın.

O zaman kendinizi altın bir ışık balonuyla çevrili hayal edin. Birkaç dakika derin nefes alan bu ışık balonunda kalın. Odaklanmakta zorluk çekiyorsanız ve zihninizi dolaşırken bulursanız nefeslerinizi sayabilirsiniz.

2. Başkaları Tarafından Kabul Edilebilir Olmak İçin Duyarlılığınızı Engellemeye Veya Azaltmaya Çalışıyorsunuz

Belki de çok hassas ya da duygusal olduğunuz söylenmiştir. Belki de anksiyete veya duygudurum bozukluğu için ilaç aldınız.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kişiliklerimizin başkaları tarafından kabul edilemez olduğunu hissettiğimizde, sık sık kaybolduğumuzu hissederiz ve hassas doğalarımızı gizlemeye ve başkalarının başa çıkması çok zor olan duyguları doldurmaya çalışırız. Sevilmek ve saygı duymak için başkalarına uyum sağlamaya ve kabul edilebilir olmaya çalışıyoruz.

Ne Yapmalıyız:

Gerçek duygularınızdan kaçındığınız için kaybolmuş hissediyorsanız, kendinize olduğunuz gibi saygı duymaya ve sevmeye çalışmanız gerekir. Birçok insan empattır ve bu bir armağan ve beceridir. Empatlar başkalarını uzlaştırmada, sürtünmeyi azaltmada ve anlaşmazlıkları çözmede harika olabilir.

Ayrıca çok şefkatlidirler ve genellikle diğer insanlara, hayvanlara ve doğaya yardım etmek için çalışırlar. Bazen empatik doğamızın bir yönünü kucaklamak iyileşmemize yardımcı olabilir. Bir hayır kurumunda gönüllü olabilir, terk edilmiş bir kediyi kurtarabiliriz. Bu şekilde empati becerilerimizi kullanmaya devam ediyoruz.

Kendini kabullenme, modern toplumda yaşayan bir empatinin hissedebileceği yetersizlik duygularının üstesinden gelmenin anahtarıdır.

Ayrıca, sizinle ilgili tüm iyi şeyleri ve yaptığınız tüm başarıları yazmayı deneyebilirsiniz. Çoğu zaman yanlış yaptığımıza odaklanırız, güçlü yanlarımızı ve başarılarımızı kutlayamayız. Kendini kabul etmeyi başarmanın bir diğer güçlü uygulaması da aynada gözünüzün içine ve ruhunuza bakmak ve “Kendimi seviyorum ve kabul ediyorum” demektir. Bunu her gün iki kez yapmalısınız.

3. Güvensiz ya da Öngörülemeyen Bir Çocukluk Geçirdiniz.

Birçok empat, çocukluk döneminde becerilerini gerekli bir hayatta kalma becerisi olarak geliştirdi. Çevrenizdeki yetişkinler öngörülemeyen, belki de şiddetli veya duygusal olarak dengesiz olsaydı, duygularındaki her dakika değişikliği okuma becerilerini geliştirmiş olurdunuz. Bu durum zorlaşmak üzereyse yoldan çekilmenize yardımcı olabilir.

Ne Yapmalıyız:

Öngörülemeyen bir çocukluk yüzünden kaybolmuş hissediyorsanız, kırılganlık ve güvensizlik duygularınız üzerinde çalışmanız gerekir. Artık bir yetişkinsiniz ve kendinize iyi bakabilirsiniz.

Başkalarının duygularının merhametinde değilsiniz. Sevmediğiniz bir şekilde davranan olursa, çekip gidebilirsiniz. Ama elbette, tüm ilişkilerin iniş çıkışları vardır. Deneyimlerinizin bir sonucu olarak, herhangi bir tartışma veya çatışma sizi korkmuş, savunmasız, kaybolmuş ve yalnız hissetmenize neden olabilir.

Herhangi bir topraklama uygulaması daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Doğada daha fazla zaman geçirin, bitkiler ve doğal yatıştırıcı renklerle evinize doğal unsurları tanıtın. Yapabiliyorsanız çimlerde yalınayak yürüyün.

Bir empat olmanın sorunları vardır. Ancak, aynı zamanda bir hediye ve beceridir. Bir empat olarak, muhtemelen arkadaşlarınızın yardım ve rehberlik için size geldiğini göreceksiniz.

Your Page Title

Ayrıca son derece gelişmiş bir sezgi duygusuna sahip olacaksınız ve birisinin size ne zaman yalan söylediğini bileceksiniz. Becerilerinizi geliştirdikten ve dengenizi bulduktan sonra, empatinizi bir yükten çok bir hediye olarak görmeye başlayabilirsiniz.