Gerçek Empatların 7 Şaşırtıcı Özelliği

Bir empat, kendisini başka birinin yerine koyabilen kişidir. Sadece duygularına sempati duymak yerine, başka birinin hissettiğini sanki kendilerininmiş gibi gerçekten hissedebilirler.

Gerçek bir empat olup olmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki listeye bir göz atın.

1.Başkalarının Duygularını Özümseyebilirler

Empatlar, diğer insanların iyi ve kötü ruh hallerine oldukça uyumludur. Öfke veya kaygı gibi yorucu olumsuzluklar üstlenirler. Ama sevgi ve barışla çevrelenmişlerse, vücutları bunları alır ve gelişir.

2.Birçok Empat Aynı Zamanda İçe Dönüktür

Empatlar, empatilerini güçlendirebilecek insan kalabalığından etkilenirler. İçe dönük olma eğilimindedirler ve küçük grupları veya bire bir teması tercih ederler. Bir empat dışa dönük tarafta olsa bile, kalabalıklarda veya partilerde ne kadar zaman geçireceklerine sınır koymayı tercih ederler.

3.Yaratıcılık Empatların Damarlarından Geçer

Empatların yoğun duyguları ve deneyimleri, onlara yaratıcı şekillerde ifade etmeleri için çok zengin malzeme sağlar. Eğer bir empatsanız, duygularınız nedeniyle sık sık ilham alıyorsunuzdur.

Bazı empatlar ressam, müzisyen veya yazar iken diğerleri aktör, dansçı veya başka şekillerde bedensel ifade edici olabilir. Çoğu durumda, empatlar, sağlıklı ve üretken yollarla yaratıcı eylemlerle şişirilmiş duyguları serbest bırakır.

4.Empatların Yalnızlığa İhtiyacı Vardır

İnsanların etrafında olmak, empatları zihinsel tükenme noktasına kadar tüketebilir, bu nedenle pillerini şarj etmek için periyodik olarak zamana ihtiyaç duyarlar. En kısa kaçış bile duygusal aşırı yüklenmeyi önler. Empatlar, istedikleri zaman ayrılabilmeleri için seyahat ederken kendi arabalarını kullanmayı severler.

5.Empatlar Genellikle Kendi İhtiyaçlarını İhmal Ederler

Empatlar, başkalarına yardım etmeye o kadar kendini adarlar ki, kendi ihtiyaçlarını etkili bir şekilde ayarlamaya başlarlar. Aşırıya kaçılırsa, bu kendini ihmal etmeye, fiziksel veya duygusal olarak rahatsız olmanıza neden olabilir. Mutlu ve doyurucu bir yaşam sürmek için, bir empatın kendi düşüncelerini ve duygularını fark etmek için bilinçli olarak zaman harcaması gerekir. Günlük 20 dakikalık meditasyon buna yardımcı olur ve kendini yansıtma alışkanlığını geliştirebilir.

6.Empatlar Yalanları Tespit Etmede İyidir

Bir empat olarak, genellikle diğer insanlarda yalanları tespit etme becerisinden faydalanırsınız. Örneğin, bir sırrı olan birine güvenip güvenmeme konusunda net kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sevdiklerinizi yalanlardan korumanıza da yardımcı olacaktır. İnsan yalan makinesi olmanın olumsuz yanı, karanlıkta kalmayı tercih ettiğinizde birinin içinden görmenizi sağlamasıdır. Yararlı olsa da bu bazen acı verici olabilir.

7. Empatlar Harika Dinleyicilerdir

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, empatların arkadaşları ve aileleri çoğu zaman inanılmaz dinleyiciler olduklarını bildirirler. Hiç kimse kendini başkalarının yerine koymak, duyguları sezgisel olarak algılayan birinden daha iyi olamaz.

Your Page Title

Empatlar, sevdiklerinin duygularını kelimelere dökmekte, onlara saygı duyulmasını, anlaşıldığını ve daha az yalnız hissetmelerini sağlamakta genellikle harikadır. Sonuç olarak, empatlar genellikle dinlemeyi içeren kariyerlere doğru çekilir (örneğin, psikolojik danışma veya öğretim)