Gerçekten Empat Olduğunuzu Gösteren 10 İşaret

Başkalarıyla empati kurabilmenin önemi hepimize genç yaşta öğretilir, ancak yaşlandıkça, günümüzün başarı odaklı toplumunda empatinin yerini azim, hırs ve rekabet gücü gibi değerler alır. Sonuç olarak, insanları çok daha zengin ve daha derin bir düzeyde anlama ve onlarla bağlantı kurma konusundaki inanılmaz yeteneklerine rağmen, empatlar genellikle göz ardı edilir, yanlış anlaşılır ve küçümsenir.

“Etraflarındakilerin düşüncelerini ve duygularını hissetme konusunda keskin bir yeteneğe sahip son derece hassas bireyler” olarak tanımlanan empatlar, şefkatli, anlayışlı, besleyici ve kibar insanlardır. Hangi belirli özelliklerin seni bir empat yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misin? İşte gerçekten bir empat olduğunu gösteren 10 işaret:

1.Oldukça Sezgiselsiniz

Bir empatiyle ilgili en dikkate değer şeylerden biri, onların inanılmaz sezgi duygusudur. Nadir ve benzersiz bir hediyeye sahip olan empatlar, herkesin ne hissettiğini kolayca hissedebilir, sözlerinde, eylemlerinde ve ifadelerinde en ince ipuçlarını bile okuyabilirler. Bu nedenle, insanlar hakkında iyi içgüdülere ve çoğu zaman doğru olduğu ortaya çıkan şeylere karşı güçlü içgüdüsel tepkilere sahip olma eğilimindeysen, bunun nedeni büyük olasılıkla iyi bir sezgiye sahip tam teşekküllü bir empat olmandır.

2.Çatışmaya Çok Sıcak Bakıyorsun

Bir empatın kişilerarası çatışmalardan daha çok korktuğu çok az şey vardır. Kendileriyle başka biri arasındaysa, muhtemelen her şey yolundaymış gibi davranarak mümkün olduğu kadar uzun süre bununla uğraşmaktan kaçınırlar. Ancak bir başkasının çatışmasının ortasında kalırlarsa, bu yaklaşık on kat daha kötüdür çünkü bir empat olarak her iki tarafa da sempati duymadan edemezler.

3.Sen Herkesin Yaşam Koçusun

Arkadaşların ve ailen tavsiye almak için sık sık sana başvuruyor mu? Ya da sorunları hakkında sana güveniyor mu? Bazen çoğu insan için bir arkadaştan çok bir “danışman” veya “yaşam koçu” olduğunu hissetmeye mi başlıyorsun? Eğer öyleyse, bunun nedeni büyük olasılıkla bir empat olarak insanların hassas ve şefkatli doğana çekilmesidir. Empatlar aynı zamanda iyi dinleyiciler olmaları, arkadaşlarını anlamaları ve etrafta olmak için genel olarak rahatlatıcı bir varlık olmaları ile bilinirler.

4.Kendini Yeniden Şarj Etmek İçin Zamana İhtiyacın Var

Dışa dönük olsan bile, bazen yeniden şarj olmak ve herkesten uzaklaşmak için zamana ihtiyacın vardır. Başkalarının düşünceleri ve hisleri tarafından boğulmuş hissettiğin, bunun kendininkini karıştırdığı ve artık kendi başına düşünemediğin zamanlar vardır. Sadece onların yanındayken kendini bitkin hissediyorsun – bu da bizi bir sonraki noktaya getiriyor!

5.Kendini İzole Etme Eğilimindesin

Yalnız olmak ve kendinle vakit geçirmek, empatların sürekli olarak diğer insanların duygularıyla bombardımana tutulma stresinden kurtulmasına yardımcı olur. Ancak anlamayanlar için, sosyal olarak geri çekilme ve kendini tecrit etme eğilimi olarak kolayca yanıltılabilir. Bu nedenle, arkadaşlarının ve ailenin bazen tam da bu nedenle sana ‘ufak tefek ve güvenilmez’ demesi birçok empat için ortak bir mücadeledir.

6.Kalabalık Ortamlardan Hoşlanmıyorsun

En dışa dönük empatların bile, sadece etraflarında olmakla insanlardan hem pozitif hem de negatif enerjiyi emmeleri nedeniyle kalabalık alanlardan hoşlanmaması şaşırtıcı değildir. Bu nedenle hareketli bir barda veya çılgın bir partide olmak, örneğin birçok insanın birçok farklı şey hissettiği bir yerde olmak onlar için neredeyse dayanılmaz bir duyusal aşırı yüklenme deneyimidir.

7.Yakınlıktan Bunaldın

Bağlılıktan korkmuyorsun. Duygusal yakınlık korkun yok. Sadece bir empat olduğunda, fark etmeseler bile etrafındaki herkesin sürekli olarak savunmasız olduğunu hissedersin ve ne kadar anlamlı olurlarsa olsunlar, onların etrafında çok fazla zaman geçirmek yorucu olabilir. Sevdiklerinden sık sık “Yeterince konuşmuyoruz” veya “birlikte istedikleri kadar vakit geçirmiyorsunuz” gibi şikayetler duyarsın.

8.Sınır Koymakta Zorluk Çekiyorsun

Empatlar, duygusal olarak konuşurken kendilerini başkalarına vermeyi ne zaman bırakacaklarını bilmekte zorlanırlar ve kendilerini ne kadar etkilediğinden dolayı diğer herkesin duygusal iyiliğine öncelik verme eğilimindedirler. Ancak sınırlar koymak, empatlara yeniden şarj olmaları için ihtiyaç duydukları zaman ve alanı vererek her zaman başkalarının duygularını hissetme yükünü en aza indirmelerine yardımcı olur. Tek sorun, bunu gündeme getirmekten çok korkmalarıdır çünkü bu bir çatışma başlatabilir!

9.Çoğu Zaman Uyum Sağlayamadığını Hissediyorsun

Dünyada empati kuran insan sayısı çok az olduğundan, çoğu zaman gerçekten uyum sağlayamadığını hissetmek onlar için kolaydır. Her zaman ne hissettiklerini bilip anlayabilmelerine rağmen çoğu insanla ilişki kurmakta zorlanırlar ve genellikle etraflarındakiler tarafından yanlış anlaşılırlar.

Your Page Title

10.Umursamamakta Zorlanıyorsun

Bir şeyi umursamamanın zor olduğunu bulmak, belki de birinin gerçekten bir empat olduğuna dair en bariz işarettir. Ne de olsa, diğer insanların duygularına yüksek düzeyde uyum sağlamanın iniş ve çıkışları vardır ve bu kolayca her iki kategoriye de girer. İdealist ve fedakar olan empatik kişiler “kanayan kalp” doğalarıyla mücadele ederler ve genellikle kendi iyilikleri için fazla önemsedikleri söylenir. Acı çeken birine yardım etmek zorunda hissediyorlar ve yapamadıklarında bu onların ruhlarını kemiriyor. Suçluluklarından ve eylemsizliklerinden kurtulma yollarını rasyonelleştirebilen çoğu insan gibi değiller.