Bilinçaltının Kendi Kendini İyileştirme Mekanizmasını Nasıl Tetikleyeceksin

Bilinçaltının gücü sayesinde kendi kendini iyileştirme mümkündür. Bu gücü nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Bilinçaltını ve işleyişini okumadığın sürece, muhtemelen bu konuda çok az şey biliyorsundur. Bilim insanları ve psikologlar, bilinçaltını kendi yararına kullanabilmen için anlamanın önemini vurgulamaktadır.

Bilinçaltı zihnin aslında hayatını yöneten şeydir. Hayatını genellikle farkında olmadığın şekillerde etkiler, bu yüzden bilinçaltı zihnini kavramak, daha fazla farkındalık ve kontrol ile yaşamdan geçmene yardımcı olacaktır.

Bilinçaltında bulunan sorunları nasıl çözebileceğini ve kendi kendini iyileştirme güçlerini nasıl kullanabileceğini incelemeden önce, nasıl çalıştığını anlamalısın.

Bilinçaltının İşleyişi

Görselleştirmeler ve gerçek durumlar arasındaki farklılaşma

Bilinçaltı zihin rasyonel davranmaz, bu yüzden birçok insan için korku filmleri, içindeki her şeyin sahte olduğunu çok iyi bilmelerine rağmen korkutucudur.

Bunun nedeni bilinçaltı zihnin görsel ipuçlarına cevap vermesidir. Gerçek ve hayali arasında ayrım yapmaz, bu yüzden gerçek bir tehditle karşı karşıya olduğunu varsayar.

Aynı şekilde, sunumlardan önce gerginleşen biriysen, sunumlarını birkaç kez önceden prova ettiğinde kendini daha iyi hissedersin. Sunumunu ‘görselleştirdiğin’ için, bilinçaltı zihnini daha önce verdiğini düşünerek manipüle edersin ve otomatik yanıt kaygıyı azaltır ve sinirleri yatıştırır.

Zaman Algısı

Bilinçaltı zihnin çarpık bir zaman algısı vardır. Bilinçaltına göre zaman daha hızlıdır, bu yüzden birşeyden keyif aldığında zamanın daha hızlı geçtiğini hissedersin. Çünkü eğlenirken genellikle bilinçli zihnine saatini kontrol ederek zamanı hatırlatmazsın ve bilinçaltı zihnine güvenirsin.

Bilinçaltının Sahip Olduğu İnançlar

Bilinçaltı zihin mantıksız olduğu için, sahip olabileceği inançları ele almak önemlidir, çünkü bunlar bir engel haline gelebilir ve yaşamda ilerlemeni engelleyebilir.

Bilinçaltının sahip olduğu inançların da fiziksel tepkileri olduğunu bilmelisin. Sunum korkun geçmiş deneyimlerin tarafından tetiklenebilir, bu da terlemene ve kalbinin hızlanmasına neden olur.

Farkındalık ve Bilinçaltın Arasındaki İnce Çizgi

Sen veya bir başkası bilinçli zihnine bir şeyi ‘onayladığı’ an, bunu kanıtlamak için çalışır. Kendine sınavda başarısız olacağını söylersen, bilinçaltın seni başarısız kılmak için elinden geleni yapacaktır.

Görünüşünden şüphe ediyorsan ve bir başkası bunu işaret ediyorsa, bilinçaltın iyi görünmediğine inanacaktır, bu da ruh halini değiştirecek ve hatta benlik saygını düşürecektir.

Yine, bilinçaltı zihnin rasyonel değildir, sana neyin fayda sağladığını ve neyin fayda sağlamadığını bilmez, bu yüzden doğru yönde yönlendirilmesi gerekir.

Bilinçaltının Kendi Kendini İyileştirme Gücü

Bilinçaltına erişmen ve zihnin üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmen, kaygı ve stresi azaltabilmen için onu değiştirmene yardımcı olan çeşitli yöntemler ortaya çıkmıştır.

Hipnoterapist, motivasyonel konuşmacı ve yazar Danna Pycher, bilinçaltının hipnoterapi yoluyla değiştirilebileceğine inanıyor.

Pycher, hayatımızda bir olay olduğunda beynimize kaydedildiğine inanıyor. Stresli bir olay yaşadığımızda, kaydedilir ve şok yaratır. Stres sinyalleri beyne gönderilir, vücut savunma moduna geçer ve endokrin sistem adrenalin ve kortizol salgılar. Bu seviyeler arttıkça bağışıklık sistemi bozulur.

Pycher, strese ilk tepkimizin iyi olduğunu çünkü bizi zarardan koruduğunu, ancak stresli anıların birikmesinin ve ”strese sürekli bağlanmanın” kötü olduğunu söylüyor.

Aşırı stres zamanlarının kayıtları sonunda hasara yol açacak ve sinir sistemini aşırı zorlayacaktır. Bu depresyona, stres hormonlarının aşırı üretimine ve bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olabilir.

Pycher, hipnozun zihnini ve rahatsızlıklarını iyileştirmene ve bilinçaltına ve kendi kendini iyileştirme gücüne erişerek geçmişinden seni rahatsız eden sorunları çözmene izin verdiğine inanıyor.

Bu kendi kendini iyileştirme mekanizmasını nasıl tetikleyebilirim?

Pycher hastalarından travma yaşadıkları ilk anılarına erişmelerini istiyor. ‘Travma’, sevilen birinin kaybı veya kaza gibi ezici bir şey olmak zorunda değildir. Hastayı önemli, olumsuz yönde etkileyen herhangi bir şeydir.

Örneğin, bir hasta depresyonla mücadele ediyorsa, hipnoz ve görselleştirme yoluyla, Pycher onu bilinçaltı zihninde yönlendirir ve depresyonu çevreleyen duyguları hissettiği zamanların anılarını geri almasını ister.

Bilinçaltı zihin tüm bu hatıraları toplamaya başlar. Hasta, ebeveyninin boşanmasına kapılmış bir çocuk olarak anılarını hatırlayabilir ve bundan sorumlu olduğunu hissedebilir.

Pycher daha sonra hastaya küçük bir çocuk olarak nasıl hissetmesi gerektiğini sorar. Hasta, bir çocuk gibi hissetmesi, sevilmesi ve rahatlatılması gerektiğini söyler.

Pycher daha sonra hastalardan bedenlerini o anda ihtiyaç duydukları duygularla doldurmalarını ister. Bir çocuğun boşanmanın kendi sorumluluğu olmadığını ve ailesinin iyileşmesi için olduğunu söylemesi gerekebilir.

Bunu kabul etmek, kendi kendini iyileştirmenin gerçekleştiği andır. Şu anda, bu özel bellekten üretilen ağırlık kaldırılıyor. Daha fazla seans boyunca, Pycher diğer stresli anıları çözmeye çalışacaktır.

Geçmişi değiştiremezsin, ama bedeni ve zihnini iyileştirip, nihayet geçmişin gitmesine izin verebilirsib. Bu yüzden zihninin algısını değiştirebilirsin. Bu süreç, bilinçaltı zihninin asla başa çıkamayacağı şeylerle başa çıkmasına izin verir ve yaşamın boyunca taşıdığın kaydedilmiş, gereksiz stresi azaltır.

Your Page Title

Daha düşük stres seviyelerine yanıt olarak, sinir sistemin artık savunma modunda olması gerekmediği için nihayet rahatlar. Endokrin sistem stres hormonlarının salınımını durdurarak vücudunda bulunan iltihaplanmayı azaltır. Zihnin iyileşecek ve sırayla vücudun da iyileşecek.