Kafandaki O Küçük Ses: Mantık, Sezgi, Manevi Rehber ve Ego Arasındaki Fark

Kafandaki sana ne yapacağını söyleyen o küçük ses nedir: mantık, sezgi, ego veya manevi rehberlik? Geçmiş deneyimlerimizi, aklımızı veya kalbin sesini kullanarak karar verdiğimiz durumlar sıklıkla vardır.

Genel olarak konuşursak, tüm durumlar mantıklı bir yol izleyerek çözülmelidir, ancak yaşam bize her zaman mantıksal olarak değiştirilemeyen karmaşık durumlar verebilir. Bazı durumlarda, kalbinin aklından daha iyi cevapları vardır ve bazen geçmiş deneyimler mevcut durumun için harika örnekler ve çözümlerdir.

Ancak, kalp ve zihin hayatımız boyunca tek rehber değildir. Ego ve maneviyat, ikilem zamanlarında çok yardımcı olabilecek iki güçlü “ses” dir.

Fakat kafandaki o sesi duyduğunda, tüm bu rehberler arasındaki fark nedir ve hangisinin diğerlerinden daha iyi olduğunu nasıl bilebiliriz?

Mantık

Zihni ve mantığını düşünelim. Genellikle mantık, geçmiş deneyimlerin (bizim veya başkalarının deneyimleri) bilgi, istatistik ve sonuçlarını kullanarak bize rehberlik etme eğilimindedir.

Örneğin“ “Çok erken ayrılırsam, o gelene kadar biraz fazla bekleyebilirim. Daha sonra gitsem iyi olacak” veya “Bu şurubu almamalıyım. Bazı insanların ciddi yan etkilerden muzdarip olduğunu duydum ”.

Sezgi

Zihnin aksine, kalbimiz veya sezgimiz duygular tarafından yönlendirilir. Bir ikilemin olduğunda ve ne seçeceğini bilmediğinde, sezgin, kafandaki o küçük ses, genellikle bir seçim yaptıktan sonra nasıl hissedeceğine dair bir ipucu verecektir.

İki sosyal etkinliğe davet edildiğini düşün. Bunlardan biri sana ilginç ve eğlenceli geliyor, bu nedenle, tüm bu insanların etrafında ne kadar harika hissedeceğini düşünmek seni iyi hissettiriyor.

Öte yandan, diğer olay sana biraz sıkıcı geliyor, yaşadığın yerden biraz uzakta ve çok eğleneceğin gibi hissetmiyorsun. Bu, seni duygusal refahına fayda sağlayabilecek yerlere, insanlara veya durumlara yönlendiren sezgin veya kalbindir. Bu sesin kafandaki rolü seni mutluluğuna doğru yönlendirmektir.

Manevi Rehber

Ancak sezgi, maneviyatla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğu için sadece kalbin sesidir. “Sezgi bizimle konuşuyor” deniyor. Kalbin sesi günün her anında sana rehberlik etmeye çalışırken, ruhsal rehberlik, yaşamın üzerinde derin bir etkisi olabilecek önemli kararlar vermen gerektiğinde sezgi yoluyla iletişim kurar.

Örneğin, kafanda sana “Belki de ona evlilik hakkında soru sormamalıyım” diyen bir ses duyuyorsun. Bekleyip onu daha yakından tanımalıyım“”

Dolayısıyla, bir şey yapmanın / söylemenin, sonucundan emin olmadığın için (sezgi örneğine benzer şekilde) kendini rahat hissetmene neden olmayabileceğini hissedersin, ancak bu sefer, refahını etkileyebilecek veya fayda sağlayabilecek önemli bir kararla ilgilidir.

EGO

Sezginin kararlarımız üzerindeki olumlu etkisinden bahsetmişken, kişiliklerimizin (bir şekilde) olumsuz bir rehber olarak kabul edilebilecek başka bir tarafı var: ego.

Ego, kalbimizin veya zihnimizin toplumun onayı veya dikkatiyle “yaşayan” “karanlık” kısmı olabilir. Kalbimiz / sezgimiz bizi olumlu bir kendini geliştirmeye yönlendirirse, ego bir durumun yüzeysel yönleri tarafından daha fazla yönlendirilir.

Aslında, sadece misafirleri etkilemek için bir kıyafet aldığın anı düşün, çünkü bu kıyafet seni kendin hakkında iyi hissettiriyordu. Ya da çevrendeki diğer insanlara yetenekli olduğunu ve rakibinden / arkadaşından daha iyi olduğunu kanıtlamak için bir tartışma veya yarışma kazanmak istediğin anı düşün.

Ego, çoğunlukla sosyal durumlarda, bazen davranışlarımıza veya seçimlerimize bu şekilde rehberlik edebilir. Ego, başkaları tarafından nasıl algılanacağımızı düşünmemizi sağlayarak nedenlerimizi ve seçimlerimizi etkiler.

Önemli olan, bir durumla karşılaştığında yukarıdaki kılavuzlardan hangisinin daha güçlü olduğunu anlamaktır. Ego hariç, diğer tüm rehberler sana gerçekten yardımcı olabilir.

Your Page Title

İkilem genellikle tüm “duyular” tavsiyede bulunmaya çalıştığında ve hangi yolun daha iyi olduğunu bilmediğin için kafan karıştığında ortaya çıkar. Bununla birlikte, tüm rehberlerin söyleyecek bir sözü olduğunda, yoğunluğu ve kalıcılığı ile en iyisini tanıyabilirsin.