Daha Fazla Enerji Nasıl Elde Edilir: Enerjinizi Arttırmak ve Daha Fazlasını Yapmak için 20 İpucu

Sık sık kendinizi yorgun hissediyor ve diğer pek çok insan gibi düşük enerjiyle karşılaşıyor musunuz?Eğer öyleyse, kendinizi bu konuda yalnız hissetmeyin. Birçok insan günlerini yorgun ve halsiz geçiyor.

Burada, daha fazla enerji elde etmenize yardımcı olacak 20 ipucundan bahsedeceğim.

1. Daha Fazla Uyumak

Minimal uyku kaybının bile ruh haliniz, enerjiniz, zihinsel netliğiniz ve yaşamın günlük stres faktörleriyle başa çıkma yeteneği üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Zamanla kronik uyku kaybı genel sağlığınıza zarar verebilir.

Vücudunuzun uyku ihtiyaçlarını ve uyku kaybından nasıl kurtulacağınızı anlarsanız, her gece yedi ila sekiz saat arasında sağlıklı bir uyku planına sahip olabilirsiniz. Bunu yapmak uyanık yaşamınızın kalitesini daha da arttıracaktır.

Uyku kalitenizi iyileştirmek ve yeterli uyku aldığınızdan emin olmak için yatmadan önce zihninizi sakinleştirecek müzikler dinleyebilirsiniz.

2.Kendinizi Kırmızı İle Çevreleyin

Yapılan çalışmalar, kırmızı rengin kazanma ve kendine güven ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Daha uyanık hissetmek için kırmızı ve mor tonlara bakmayı veya onları giymeyi deneyin.

3. Düzenli Olarak Su İçin

Daha fazla su içmek, enerjinizi ve ruh halinizi iyileştirmenin basit bir yoludur. Hafif susuz kalmak bile sizi uyuşuk bırakabilir, bu nedenle kendinizi yorgun hissettiğinizde bir bardak su kendinizi güçlendirmek için ihtiyacınız olan şey olabilir. Daha da iyisi, düzenli olarak su içmeye ve enerjili kalmaya dikkat edin!

4.Kahvaltıyı Asla Atlamayın

Bazı araştırmacılar kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söyleyerek insanlara günlerine doğru bir şekilde başlamaları için enerji veriyor.

Taze meyvelerle dolu bir kahvaltı yapmak, tüm gün boyunca size enerji verecek ve daha sonra gün ortası uykulu hislerden kurtaracaktır.

5.Yüzünüzü Soğuk Suyla Yıkayın

Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak, kendinizi anında daha uyanık ve yenilenmiş hissetmenizi sağlayabilir. Enerjinizi artırmak için uykulu hissettiğiniz zamanlar da bunu mutlaka deneyin.

6.Pozitif Olun

Yaşam hakkında olumlu bir tutum, enerjinizi tüketen düşük frekanslı düşünceleri ve duyguları uzak tutar. Hangi durumla karşılaşırsanız karşılaşın, pozitif olmaya çalışın. Daha sonra hissettiğiniz enerji patlaması için kendinize teşekkür edeceksiniz.

7.Negatif Televizyon Programlarından Ve Filmlerden Kaçının

TV şovlarındaki veya filmlerdeki olumsuz mesajlar size olumsuz bir görünüm verebilir ve ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Hayatınızı olumlu görüntüler ve düşüncelerle doldurmaya çalışın. Korku ve şiddet içeren TV şovlarını ve filmleri izlemekten kaçının.

8.Hayatınızı Basitleştirin

Çoğu insan, çok fazla yükümlülükle dolu oldukça karmaşık yaşamlara sahiptir. Gerekli olmayan olayları ve işleri kesmeyi düşünün. Gerçekten zevk aldığınız daha fazla şey için zamanınızı ve hayatınızı serbest bırakın.

9.Sevecen Olun

Eğer birine karşı nefret veya aşırı hoşnutsuzluk gösterdiyseniz, muhtemelen enerjinizde ve genel mutluluğunuzda bir düşüş fark etmişsinizdir.

Tüm varlıklara sevgi vererek, büyük bir doğal enerji deposuna sahip olacaksınız ve hepsi sizi yeniden canlandıracak. Böylece yaşamınızda olumlu bir tutum sergileyeceksiniz.

10.Komik Bir Film İzleyin

Çoğu insan kendini iyi hissettiren bir filmi izlemeyi sever ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla film var. Hayat hakkında biraz olumsuz hissediyorsanız, en sevdiğiniz bir komedi filmini izleyin. Böylece size hayatı çok fazla ciddiye almamanızı ve olumlu duygularınızı geri yüklemenizi hatırlatacaktır.

11.Doğal Aydınlatma Kullanın

Yapay LED ve floresan ışıklar doğal uyku döngümüzü etkileyebilir ve dinlendirici gecelerden daha çok huzursuzluğa neden olabilir. Yapay ışıkları kapatmaya çalışın ve bunun yerine doğal ışığın içeri girmesi için güneşliklerinizi açın. Vücudunuz güneşten gelen ışığa en iyi şekilde cevap verir, çünkü bizim için önemli olan D Vitaminini içerir.

12. Uykunuzun Kalitesini Arttırın.

Yeterli uyku almanın yanı sıra, yüksek kaliteli uyku almak da çok önemlidir, böylece vücudunuz her gece kendini geri kazanabilir. Uyku kalitenizi arttırmak için kullanabileceğiniz bazı püf noktalar vardır.

– Kaslarınızı gevşetmek için yatmadan önce sıcak bir banyo yapmak

– Yatmadan en az iki saat önce televizyon,telefon ve tablet ekranlarına bakmaktan kaçınmak

– Meditasyon öğrenmek

– Kitap okumak

– Mümkünse, akşam 8 den sonra herhangi bir telefon görüşmesi yapmamak.

13. Sizi Uyuşuk Hale Getiren Psikolojik Sorunları Ele Alın.

Psikolojik yorgunluk, her zamanki gibi net düşünmemenizi sağlayarak kendini gösterir. Konsantre olmak zor olabilir ve sıklıkla dalgınlık yaşayabilirsiniz.

Birçok insan, psikolojik yorgunluğun sadece zihinsel sağlık sorununun bir işareti olduğunu, varsayar. Kaygı, stres, depresyon ve yas gibi psikolojik sorunlar da fiziksel yorgunluğa yol açabilir.

Kalıcı stresin neden olduğu bir adrenalin ve artan kortizol seviyelerine sahip olduğunuzda, vücudunuz normal durumuna geri dönemez. Bu kaçınılmaz olarak yorgunluk ve diğer sağlık sorunlarına yol açar.

14. Karbonhidrat Alımınızı Azaltın.

Karbonhidratlar yağa dönüşür, bu da sizi ağırlaştırır kendinizi halsiz ve yorgun hissedersiniz. Karbonhidrat içeren yiyecekleri yediğinizde, sindirim sisteminiz onları şekere dönüştürür. Karbonhidrat yerken, vücudunuz bu şekeri çok fazla depolar ve yağa dönüştürür.

Vücudunuzun fazla şeker depolamaması için aldığınız kalorileri yaktığınızdan emin olmanız önemlidir. Sağlıklı alışkanlıkları yaşam tarzınıza dahil ederseniz, karbonhidrat alımınız enerji seviyeleriniz için bir sorun oluşturmayacaktır.

15. Abur Cubur Yemekten Kaçının.

İşlenmiş gıdaların besin değeri çok azdır veya hiç yoktur ve vücudunuzun doğal enerji üretmesine yardımcı olacak hiçbir şey yapmaz. Stres genellikle insanların bu tür yiyecekleri çok fazla yemesine neden olabilir, ancak sizi yorgun hale getirecek ve genel refahınızı azaltacaktır.

Vücudunuzun düzgün çalışması için beslenme ile dolu tüm gıdalara ihtiyacı vardır. Doğal olarak sağlıklı kalmak için şekerden kaçınmak ve yüksek enerjili yiyecekler yemek en iyisidir. Daha sağlıklı, daha doğal gıda seçimleri yapmak, daha fazla enerji almanıza yardımcı olur.

16.Yumurta Yiyin

Kahvaltıda yumurta yememizin sebeplerinden birisi de yumurtanın vücudumuza enerji vermesi ve iyi bir gün geçirmemizi sağlamasıdır.Bunu, yumurtadaki yüksek protein miktarı sağlar. Doğru miktarda yediğiniz sürece, yumurta açlığınızı bastırmaya yardımcı olur.

17.Magnezyum Alımınızı Arttırın

Magnezyum eksikliğiniz varsa, vücudunuzun görevleri yerine getirmek için daha fazla çalışması gerekir ve oksijen seviyeniz düşer. Magnezyum alımını sürdürdüğünüzden emin olmak için fındık, ıspanak ve fasulye yiyin. Magnezyum seviyenizi yüksek tutarsanız, kendinizi daha canlı hissedeceksiniz.

18. Chia Tohumu Yiyin.

Chia tohumu yemek size sürekli enerji sağlar, çünkü sağlıklı bir protein, yağ ve lif oranına sahiptir.Chia tohumundaki lif, vücudun sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmesine ve sistemi düzenlemeye yardımcı olur.

Chia tohumu, sıvı ile karıştırıldığında orijinal boyutlarının 10 katına kadar genişler, bu da yeterince su içtiğinizde tok hissetmenize yardımcı olabilir.

19.Kuruyemiş Tüketin

En iyi yüksek enerjili yiyeceklerden bazıları badem, fındık, yer fıstığı, kaju ve cevizdir. Kuruyemişlerde, vücudun enerjiye dönüştüğü magnezyum ve folik asit bulunur.

Ayrıca, hücre çoğalmasına yardımcı olan ve sizi uzun süre tok tutabilecek protein ve sağlıklı yağlar açısından da zengindirler.

20.Antioksidanları Hatırlayın.

Yaban mersini, enginar ve domates, antioksidanlarla dolu yiyeceklerin harika örnekleridir. Antioksidanlar temiz bir enerji kaynağıdır, yani vücudu gelecekteki enerji düşüşlerinden ve stresten koruyabilirler.

Daha fazla enerji elde etmeyi öğrenmek hiç de zor değildir. Zararlı maddeler kullanmak yerine, basit alışkanlıkları hayatınıza dahil edebilirsiniz. Bu doğal alışkanlıklar, kalıcı enerji üretmek için vücudunuzla birlikte çalışacaktır.

Burada saymış olduğum ipuçlarından hangilerinin sizin için en uygun olduğunu görün ve onları günlük rutininize ekleyin.

Your Page Title

Hayatınıza sağlıklı alışkanlıklar getirmeye başladığınızda, enerji seviyelerinizin hızla yükseleceğini görüceksiniz.