Çakraların Kilidini Açmak

7 ana çakra vardır ve bunlar çeşitli durumlar tarafından bloke edilebilir. Burada sana basit aktiviteler ve alıştırmalarla her birinin kilidini nasıl açacağından bahsedeceğim.

Varlığımızda birçok çakra vardır, ancak genel düzeyde 7’sini tanırız.
Onlar, refahımıza ve her şeyle bağlantımıza izin veren enerji dengemizin ‘güçleri’ dir.

Orada olmalarına rağmen, onları harekete geçirmeyi ve üzerlerinde çalışmayı unutmamalıyız, aynı şekilde güzel bir çiçek yetiştirmek için tohumu sadece bir toprağa yerleştirmek yeterli değildir: onu sıcaklıkta tutmalı ve sulamalısın.

Kök Çakranın Kilidini Açma:

Enerjimizin ve ruhsal dengemizin temeli olan kök çakradır.

Kırmızı ve beyaz etlerden, balıklardan ve çok baharatlı güveçlerden alınan proteinleri tüketerek gıda yoluyla aktif hale getirebilirsin. Aktivitelerle birlikte bu çakrayı, dolaşım ve solunum fonksiyonlarını zorlayan aerobik egzersizlerle harekete geçirirken, kaslarımızı, kemiklerimizi ve eklemlerimizi daha esnek hale getirebiliriz.

Diğer faydalı aktiviteler ise dans, yürüme, dizleri kaldırarak yerinde zıplama ve oturma pozisyonunda dizleri ayaklarımıza değene kadar öne eğmedir.

Sakral Çakranın Kilidini Açmak:

Sakral çakra, turuncu renkle temsil edilir. Genellikle zevk alma korkusu, cinsel ve duygusal baskılar, doğallıktan uzaklaşmalar ve ifade özgürlüğünün olmaması nedeniyle bloke olur.

Bol sıvı tüketerek, hareket egzersizleri ve kalça rotasyonu gibi aktivitelerde (salsa ve diğer danslar dahil), su ile temas edenlerde (yüzme, jakuzi ve saunalar), engeli kaldırabilirsin, duyguları özgürce ifade etme ve parkta çocuklar gibi oynama, yüksek sesle gülme vb. gibi belirli etkinliklerle sakral çakranın kilidini açabilirsin.

Solar Pleksus Çakrasının Kilidini Açma:

Göbeğin hemen üzerinde yer alan sarı ve altın renginde, gücün merkezidir. Solar Pleksus, sindirim sistemi hastalıkları, ülser, mide ekşimesi, şişkin bir göbek (karın yağının basıncı nedeniyle enerji dolaşımını engelleyen), bağımlılıklar, kronik yorgunluk, bencillik, memnuniyetsizlik, suçluluk, sürekli güç arayışı, saf duyguların ve mutsuzluğun ifade eksikliğinden sorumludur.

Bu çakranın blokajını kaldırmak için karbonhidrat ve nişasta tüketmelisin. Ayrıca koşu, yerde sallanma gibi aktivitelerle de bu çakranın kilidini açabilirsin.

Kalp Çakrasının Kilidini Açma:

Bu yeşil çakra, kalbin ve sevginin çakrasıdır. Genellikle kalp ve solunum yolu hastalıkları, bencillik, başkalarına ve kendine karşı duygusal uzaklaşma, sevgi ifadesi, izolasyon sonrası bloke olur.

Sebze ve bitki çayları (özellikle yeşil çay), nefes egzersizleri ve aynı zamanda nazik olup başkalarına yardım ederek, onları bağışlayarak ve sevgi vererek kalp çakrasının kilidini açabilirsin.

Boğaz Çakrasının Kilidini Açma:

Boğaz çakrası mavi renk ile temsil edilir. Genellikle boğazda, seste, ses tellerinde, iletişim sorunlarına bağlı olarak (konuşamamak, duyulduğunu hissetmemek), tiroid bezinin rahatsızlıklarından dolayı, kendimizi ifade etmekten korkmaktan, önemli şeyleri bilmeden boğazda hastalık geçirdikten sonra bloke olur.

Bol bol meyve yiyerek ve mantraların telaffuzu, boyun hareketi egzersizleri, ağzını açıp dilini dışarı çıkararak, şarkı söyleyerek, yüksek sesle okuyarak ve ayrıca samimi ama açık bir yerde özgürleştirici çığlıklar atarak bu çakranın kilidini açabilirsin.

Üçüncü Göz Çakrasının Kilidini Açma:

Karışıklık anlarından sonra (ayrıca zihinsel), halüsinasyonlar, psikolojik bozukluklar, görme sorunları, baş ağrıları ve görüşünde değişiklikler ile bloke edilebilir.

Altıncı çakranın kilidini açmanın yolu mavi meyveler (ahududu, böğürtlen, yaban mersini, üzüm) yemektir. Ayrıca hareket egzersizleri ile gözlerine ve göz sinirlerine masaj yap ve görselleştir.

Taç Çakranın Kilidini Açma:

Bağımlı davranışlar, yalnız olamama, kapalı zihniyet, materyalizm ve dengesiz bir ego nedeniyle bloke olur.

Your Page Title

Tütsü ve aromatik bitki kokularının tadını çıkararak, meditasyon, zihnini boşaltma, doğanın sesleriyle rahatlama ve mantralarla meditasyon gibi aktivitelerle taç çakranın kilidini açabilirsin.