Evde Kendi Meditasyon Alanını Nasıl Oluşturursun?

Meditasyon, yoga, olumalar ve diğer ruhsal uygulamalarla meşgul olmak için daha fazla ilham almanı sağlayan en önemli şey, güzel bir alanın olmasıdır.

Burada hayatının sıkıcı aktivitelerinden kaçabilir ve her gün birkaç dakika keyifli bir sessizlik içinde oturabilirsin. Kişisel özel alanında zaman geçirmek, ruhunu yatıştırır ve zihnini sakinleştirir.

Burada evde manevi uygulamalarını yapman için kendi alanını nasıl oluşturacağından bahsedeceğim.

Evde meditasyon alanına dönüştürmek için fazladan bir odan varsa, bu harika! Ancak, tüm bir oda gerekli değildir ve yatak odanın küçük bir köşesi bile güzel ve işlevsel bir özel alan haline gelebilir.

Meditasyon alanı seçmenin kesinlikle bir kuralı yoktur, ancak bu alanın sana kendini iyi ve huzurlu hissettirmesi gerektiğini unutma. Burası sessizce huzur bulacağın yerdir, bu nedenle manevi uygulamaların sırasında dikkatin dağılabileceği için evdekilerin sürekli yürüdüğü veya takıldığı bir alan olmadığından emin ol.

Meditasyon için bahçende küçük bir köşe veya yer ayırsan bile, alanını dış dünyadan engelleyen bir perde koymalısın, böylece biraz mahremiyetin tadını çıkarabilirsin.

Eşin, kardeşin veya oda arkadaşınla bir alanı paylaşıyorsan, her birinizin kendi meditasyon minderi veya sandalyesi olduğundan emin ol.

Doğal ışık, zihnin ve kişisel şifanla harikalar yaratabileceği için aydınlatma da oldukça önemlidir.

Meditasyon alanın önemsiz, toz ve pek çok işe yaramaz karmaşayla çevrili olduğunda, düşüncelerin ve duyguların da bunu takip edecek! Dağınıklık aslında enerjiyi hapseder ve evin içinde zahmetsizce akmasını engeller. Bu hapsolmuş enerji birikir ve sen karmaşayı ortadan kaldırana kadar orada kalacak kötü bir enerji haline gelir.

Unutma, hayatında daha fazla pozitiflik oluşturmak için kendini pozitiflikle çevrelemen gerekir.

Özel bir yerde, zihninde ve ruhunda saflığı, temizliği ve dinginliği beslemek istersin. Bu nedenle, ortamının saf, temiz ve sakin olmasını sağlamalısın.

İlk meditasyonun için oturmadan önce odayı süsle ve odanın amacını desteklemeyen her şeyden kurtulduğundan emin ol.

Meditasyon alanının temiz ve düzenli olması gerekirken, dekoru ve tasarımıyla burayı kendi kişisel alanın yapmaktan geri durma. Burası senin için sıcak, güvenli ve mutlu bir yer olmalı, bu yüzden içine bu duyguları geliştiren şeyleri ekle, örneğin sevdiklerinin fotoğrafları, boncuklar, kristaller ve hatta belki de özel birinden bir hediye.

Meditasyon alanını kişiselleştirmenin bir başka yolu da hayallerini veya olumlamalarını üzerine yerleştireceğin vizyon panon için bir yer ayırmaktır, bu sadece alanı daha “sen” yapmakla kalmaz, aynı zamanda hayallerine ve hedeflerine odaklanmanı sağlar. Pozitif olumlamalarını tekrar ettiğinde veya bu alanda hayallerini görselleştirdiğinde, vizyon panonun gözünün önünde olması çok yardımcı olabilir.

Alanını ne kadar güzel ve kişisel hale getirirsen, huzur ve sessizlik için oraya o kadar çekileceksin.

Bu özel alanda tüm duyuların gevşemeli ve mutlu olmalıdır, bu yüzden meditasyon alanını sadece gözlerin için değil, tüm duyuların için güzelleştir.

Koku, düşünme ve hissetme şeklini etkileyebilecek güçlü bir araçtır, bu nedenle alanını meditasyon yapmana yardımcı olacak aromalarla doldur. Sandal ağacı gibi uçucu yağların son derece sakinleştirici, yatıştırıcı ve topraklayıcı olduğu bilinmektedir, bu da onları meditasyon ve diğer ruhani uygulamalar için mükemmel kılar.

Lavanta, papatya ve nane gibi bitkilerden elde edilen uçucu yağları kullanmak da ruhu, zihni ve bedeni gerçekten rahatlatabilir.

Mum ve tütsü yakmaktan, sıcak yağlara kadar, meditasyon yaparken aromaterapinin faydalarından yararlanabilirsin. Aromaterapi sadece rahatlamana yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, kas ağrısını hafifletir ve stresi azaltır.

Sakin bir duruma ulaşmana yardımcı olabilecek bir başka teknik de müzik ve doğa sesleri dinlemektir. Evin yoğun bir caddedeyse veya dairenin duvarları inceyse, bu sesleri dinlemek meditasyonuna daha iyi konsantre olmana yardımcı olacaktır.

Meditasyon yaparken doğa ile çevrili olmak, İlahi enerjinin özgürce akmasına izin verir, bu da Yüksek Benliğin ile bağlantı kurmayı daha kolay hale getirir. Dışarıda doğayla çevrili olduğunda, duyuların daha uyanık ve farkındadır, ayrıca dikkat dağıtıcı şeylerin çoğu uzak ve önemsiz görünür.

Bazı insanlar meditasyon alanlarını geniş bir pencerenin yakınında yapmayı tercih ederler, böylece bol miktarda doğal ışığın ve temiz havanın tadını çıkarırlar. Evinde böyle bir pencere yoksa, çiçekler ve iç mekan bitkileriyle de kolayca doğa duygusu katabilirsin. Güzel manzaraların resimleri bile işe yarayabilir!

Son olarak, bu belirli alan için net niyetler belirlemek önemlidir.

Buranın sevgi, barış ve minnettarlık yeri olduğunu, burada olumsuzluk ve kötü enerjinin hoş karşılanmadığını açıkça belirt.

Huzurlu bir alana sahip olmak ruhsal gelişimini sürdürmene yardımcı olur.

Your Page Title