Ruh Yorgunluğundan Dolayı Acı Çekiyormuşsun Gibi Hissettiğini Gösteren İşaretler

Hayatında zorlu bir dönemden geçtiğinde, etkilerini genellikle fiziksel olarak hissedersin. Acı, yorgunluk veya her ikisi de olsa, kendini hayatın içinde sürükleniyormuş gibi hissedersin. Buna ruh yorgunluğu diyoruz: Çok şey yaşadın ve ruhun tükendi.

Ruhun yorulduğunda bunu, hem fiziksel hem de zihinsel olarak tüm vücudunda hissedersin. Peki, ruhun mu yorgun yoksa sadece yorgun musun? Bir göz atalım.

1.Fiziksel Olarak Yorgun Hissediyorsun

Duygusal tükenme genellikle fiziksel tükenme olarak kendini gösterir. Zor zamanlardan geçtiğinde, güne hazırlanmak veya yüzünde bir gülümsemeyle işe gitmek gibi şeyler çok daha fazla enerji gerektirir.

Genellikle daha fazla uyursun: Daha erken yatıp, daha geç kalkarsın, belki gün boyunca şekerleme yaparsın. Buna rağmen, hala yorgun hissedersin. Diğer zamanlarda kendini yorgun hissedebilir, ancak beynini kapatıp uyuyamazsın. Bu aynı zamanda gün içinde ne kadar enerjin olduğunu da etkileyecektir.

Yine, duygusal acının kendini fiziksel yorgunluk olarak gösterebileceğini ve klinik depresyonun bir belirtisi olabileceğini lütfen unutma. Bu uzun süre devam ederse, profesyonel rehberlik iste.

2.Duygularınızı Açıklayamazsın

Zor dönemlerin en zor kısımlarından biri, nasıl hissettiğini kelimelere dökmeye çalışmaktır. Ruhun tükendiğinde, nasıl hissettiğine uygun doğru kelimeleri belirlemek imkansız gelebilir. Birisi nasıl hissettiğini sorduğunda, söylemek imkansızdır. Kızgın mısın? Üzgün müsün? Hüsrana uğramış? Yoksa hepsi? Muhtemelen, ‘Bilmiyorum, sadece yorgunum’ diye cevap vereceksin.

Her zaman olduğu gibi, profesyonel bir ruh sağlığı danışmanı veya terapisti, duygularına anlam koymana yardımcı olabilir. Oradan, bunları birlikte çalışabilirsiniz.

3. Uyuşmuş veya Boş Hissediyorsun

İlk keder dalgaları ve yoğun duygu seni sardıktan sonra, oldukça uyuşmuş hissedebilirsin. Sadece hissetmekten yoksun hissettiğin bu boş, duygusuz alanda sıkışıp kaldın. Bu, bazı kötü duyguları geçici olarak bloke edebilirken, aynı zamanda mutluluk ve neşe hissetmeni de engeller. Sürekli gri bir günde sıkışıp kalmak gibidir.

4. Artık Gülemezsin

En son ne zaman güldüğünü hatırlıyor musun? Belki en sevdiğin sitcom’da küçük bir kıkırdama veya belki arkadaşlarınla uzun, derin bir göbek kahkahası – mideni ağrıtan türden. Ruhun yorgunsa, muhtemelen bir süre geçmiştir. Şimdi, gülmek imkansız gelebilir ya da en azından taklit etmek çok çaba gerektirir.

Trajik bir olaydan hemen sonra bu normaldir, ancak bunun aylarca sürdüğünü fark edersen, daha derin bir mücadelenin işareti olabilir.

5. Kendin Gibi Hissetmiyorsun

Ruhun tükendiğinde aynada kendini tanıyamazsın artık. Eski fotoğraflarına veya videolarına bakıyorsun ve o gülen, neşeli kişi uzak bir anı gibi görünüyor.

Mesele şu ki, keder, travma ve yaşam zorlukları bir insanı değiştirir. Ancak bu olumsuzluk anlamına gelmez. Evet, bir süre için kendini tuhaf hissedeceksin, sanki hayatından bir şeyler eksikmiş gibi ya da artık kim olduğunu bile bilmiyormuşsun gibi. Ancak zamanla, kalbin ve ruhun iyileştikçe, bu durumdan eskisinden daha güçlü çıkacaksın.

Kendini bu korkaklığın içinde bulursan, profesyonel yardım almak için harika bir neden. Terapistler sadece klinik zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip olanlar için değildir. Kişisel zorluklardan geçen ve bunları aşmak için yardım isteyen herkes için oradalar.

6.Motivasyonun Yok

Olumlu bir zihin çerçevesindeyken motive olmak kolaydır. Bir ayrılık, sevilen birinin kaybı, işten çıkarılma gibi mücadeleler yaşadığımızda, motivasyon tamamen yok olabilir. Yine, ruhun, seni olduğun canlı insan yapan parçan yorgun olduğu için, her şeyi yapmak imkansız gelebilir.

Motivasyon eksikliği işte olabilir, evde veya kişisel hijyende olabilir ya da normalde sevdiğin şeyleri artık yapmak istemiyor olabilirsin. Ruhun yorulduğunda yataktan çıkmakta zorlanabilirsin, öylece uzanıp sosyal medyada dolaşmayı tercih edebilirsin.

7. Fiziksel Ağrı ve Rahatsızlık

Yorgun bir ruh kendini sıklıkla fiziksel acı ve rahatsızlık olarak gösterir. Şunları yaşayabilirsin.

– Vücut ağrıları
– Bulanık görme
– Mide rahatsızlığı ve sindirim sorunları
– Baş ağrıları
– Çınlayan kulaklar
– Baş dönmesi

Tabii ki, bu belirtiler uzun sürüyorsa, bir doktor tarafından kontrol edilmeleri önemlidir. Başka bir şeyin yanlış olduğuna dair sinyal verdiklerinden emin olmak istersin.

8. Yönünü Şaşırmış Hissediyorsun

Ruhun tükendiğinde, genellikle biraz puslu bir yaşam sürüyormuşsun gibi hissedersin. Sadece hareketlerden geçiyorsun, zihnin başka yerlere giderken genellikle kendini otomatik pilota veriyorsun. Ne yaptığını veya oraya nasıl geldiğini bilmeden günün sonuna geliyorsun

9.Kararsız Hissediyorsun

Özellikle başlangıçta, kendi duygularının etrafında yumurta kabuğu üzerinde yürüyormuş gibi hissedebilirsin. Ne zaman ‘iyi’ hissetsen, her an her şeyin alt üst olabileceğini ve gözyaşlarına boğulabileceğini biliyorsun. Küçük tetikleyiciler – bir şarkı, bir yer, bir koku – seni harekete geçirebilir.

Belki de kendini küçük şeyler yüzünden sinirlenirken ve hüsrana uğrarken buluyorsun. Zorluklarla başa çıkma kapasiten esasen sıfıra indirildi. Ne yazık ki, bunlar genellikle bize yakın olan ve sadece yardım etmeye çalışan insanlardan çıkarılabilir.

Belki kırılırsın, belki geri çekilirsin. Şansın, ikisini de farklı zamanlarda yapıyor olmandır.

10. Sanki Tamamen Yalnızmışsın Gibi Görünüyor

İnsanlarla dolu bir odada bile kendini çok yalnız hissediyorsun. Etrafındaki herkes mutlu mesut hayatlarına devam ederken, sanki bir boşlukta varmış gibi duygularında yalnız hissediyorsun. Değersizmişsin gibi sevilmez hissediyorsun ve insanlar senden hoşlansa da günün sonunda kimsenin ‘ilk tercihi’ değilsin. Senin bakış açına göre, herkes harika gidiyor ve kendini kıskanç hissedebilirsin. Bu, yeni bebeği olan arkadaşın, yeni nişanlanan iş arkadaşın veya yeni terfi eden kardeşin için mutlu olmanı engeller.

Tüm başarılarına bakıyorsun ve “Benim sorunum ne? Neden ben değilim?’ diye soruyorsun. Hayatın karmakarışık gibi görünse de, herkesinki mükemmel görünüyor.

11. Anksiyete ve Panik Ataklar Yaşarsın

Yine, kendini kronik olarak endişeli hissediyorsan ve sürekli panik atak geçiriyorsan, kesinlikle profesyonel yardım almalısın. Anksiyete ve panik ataklar, travma yaşadıktan sonra stresle ilişkilendirilebilir. Belki de daha önce net görünen ve şimdi boş ve ucu açık görünen geleceğin hakkında panik hissediyorsun. Bununla birlikte, bu semptomları hangi nedenle yaşıyor olursan ol, bir profesyonel bunların üstesinden gelmek için kişiselleştirilmiş bir plan geliştirmene yardımcı olur.

12. Kendi Kendine İlaç Tedavisine Güveniyor ve Kendi Ahlakına Karşı Geliyorsun

Kendi kendine ilaç tedavisi birçok şey olabilir: Ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımı, çok fazla içki içmek, sigara içmek veya diğer yasa dışı maddelerin kullanımı. Kendini daha riskli davranışlar sergilerken veya normalde yapmayacağın şeyler yaparken bulabilirsin. Bu riskli davranış veya senin için kötü olduğunu bildiğin insanlarla vakit geçirmek olabilir.

Riskli davranışlar ve kendi kendine ilaç tedavisi, özellikle sonucu umursamadan yaparsan tehlikelidir. Bu, kasıtlı kendine zarar verme yönüne kayan bir eğimdir ve hemen bir akıl sağlığı uzmanı ile ele alınması gerekir.

13. Toksik İnsanları Hayatında Tutarsın

Kayıp veya travma, toksik ilişkilere tutunmana neden olur. O kişi geçmişinin bir parçası olabilir, bırakmaya hazır hissetmiyorsun ya da belirsiz bir gelecek yüzünden sadece bırakmaktan korkuyorsun. Ne yazık ki, bu insanları – ebeveynler, arkadaşlar veya romantik partnerler – etrafında tutmak, olduğun yerde takılıp kalmana neden olacaktır. Arkadaşlarının, ailenin veya profesyonellerin desteğini bulmak, o kişiyi hayatından çıkarmanın zor sürecinde sana yardımcı olabilir.

14. Geri Çekiliyor ve Her Zaman Yalnız Olmak İstiyorsun

Mutluluğu hissetmenin imkansız olduğunu hissettiğimizde, genellikle geri çekiliriz çünkü zaman geçirdiğimiz herkes için büyük bir enerji emilimi olduğumuzu hissederiz. Bir şeylere gitmemek ya da insanları görmemek için bahaneler uyduruyorsun çünkü bu durumlar çok yorucu görünüyor ve ruh halinin herkesi alt üst etmesini istemiyorsun.

Your Page Title (#satışortaklığı)

15. Yemek Yiyemez veya Yemeyi Durduramazsın

Herkes zor zamanlara farklı tepkiler verir. Bazılarının midesi ağrır ve tüm yiyeceklerin tadı kötü gelir, bu yüzden yemek yememeyi tercih ederler. Diğerlerinin günü iyi geçirmesi için onlara dopamini veren tek şey yemektir. İkisi de vücudun için iyi değildir ve diğer tehlikeli sağlık komplikasyonlarına neden olur.