Uyanış Nedir?

Uyanış, düşüncenin ve farkındalığın ayrıldığı bilinçteki bir değişimdir. Çoğu insan için bu bir olay değil, yaşadıkları bir süreçtir. Ani, dramatik ve görünüşte geri dönüşü olmayan bir uyanış yaşayan nadir varlıklar bile, yeni bilinç durumunun yavaş yavaş aktığı, yaptıkları her şeyi dönüştürdüğü ve böylece hayatlarına entegre olduğu bir süreçten geçecektir.

Düşüncenizde kaybolmak yerine, uyanıkken kendinizi bunun arkasındaki farkındalık olarak tanırsınız. Düşünme daha sonra sizi ele geçiren ve hayatınızı yöneten kendi kendine hizmet eden özerk bir faaliyet olmaktan çıkar. Farkındalık düşünceden devralır. Hayatınızdan sorumlu olmak yerine, düşünme farkındalığın hizmetkarı olur. Farkındalık, evrensel zeka ile bilinçli bir bağlantıdır. Bunun için başka bir kelime varlıktır; düşüncesiz bilinç.

Uyanış sürecinin başlatılması bir lütuf eylemidir. Bunu gerçekleştiremezsiniz, bunun için kendinizi hazırlayamazsınız veya kredi biriktiremezsiniz. Zihin bunu sevse de, ona doğru giden düzenli bir mantıksal adım dizisi yoktur.

Uyanma konusunda yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ne yaparsanız yapın, en değerli varlığı olarak kendisine uyanış veya aydınlanma eklemeye çalışan ve böylece kendisini daha önemli ve daha büyük yapan ego olacaktır. Uyanmak yerine, zihninize uyanış kavramını veya uyanmış ya da aydınlanmış bir kişinin neye benzediğine dair zihinsel imgeyi eklersiniz ve sonra o görüntüye göre yaşamaya çalışırsınız. Kendinize ait veya diğer insanların size ait olduğu bir imaja uymak, gerçek olmayan yaşamdır, egonun oynadığı başka bir bilinçsiz rol.

Yalnızca ilk uyanış, düşüncenin olmadığı ilk bilinç, sizin tarafınızdan hiçbir şey yapmadan lütufla gerçekleşir. Bunu yaptıktan sonra, ego tarafından geciktirilebilmesine rağmen tersine çevrilemez.

Bazıları için, uyanış, alışkanlıkla düşündükleri düşünce türlerinin, özellikle de tüm yaşamları ile özdeşleşmiş olabilecekleri ısrarlı olumsuz düşüncelerin aniden farkına vardıklarında gerçekleşir. Aniden düşüncenin farkında olan ama onun parçası olmayan bir farkındalık ortaya çıkar.

Farkındalığın veya Varlığın bir anını gördüğünüzde, bunu ilk elden bilirsiniz. Artık zihninizde bir kavram değildir. O zaman işe yaramaz düşünceye kapılmaktansa mevcut olma konusunda bilinçli bir seçim yapabilirsiniz. Varlığı yaşamınıza davet edebilir, yani yer açabilirsiniz. Uyanmanın lütfu sorumluluk getirir. Ya hiçbir şey olmamış gibi devam etmeye çalışabilir ya da önemini görebilir ve başınıza gelebilecek en önemli şeyde farkındalığın ortaya çıkışını fark edebilirsiniz. Kendinizi ortaya çıkan bilince açmak ve onun ışığını bu dünyaya getirmek hayatınızın birincil amacı haline gelir.

Öyleyse, belki hala hayatınızda önemli bir şeyin olmasını beklerken, bir insanın başına gelebilecek en önemli şeyin içinizde çoktan gerçekleştiğini fark etmeyebilirsiniz: düşünme ve farkındalığın ayrılma sürecinin başlangıcı.

Your Page Title

Uyanış sürecinin ilk aşamalarından geçen birçok insan artık dış amaçlarının ne olduğundan emin değil. Dünyayı yönlendiren şey artık onları yönlendirmiyor. Medeniyetimizin çılgınlığını o kadar net gördüklerinde, etraflarındaki kültürden biraz yabancılaşmış hissedebilirler. Bazıları iki dünya arasında hiç kimsenin olmadığı bir yerde yaşadıklarını düşünüyor. Artık ego tarafından yönetilmiyorlar, ancak ortaya çıkan farkındalık henüz hayatlarına tam olarak entegre olmadı. İç ve dış amaç birleşmedi.