Meditasyonun Sağlık Üzerindeki Etkisi

Meditasyonun sağlık üzerindeki etkileri oldukça iyi incelenmiştir. Yine de, bilim insanları zihni sakinleştiren uygulamaların faydalı özelliklerini incelemeye devam ediyor. Son araştırmalara göre meditasyon:

Stres seviyelerini azaltır. Yapılan araştırmalar, dikkat teknikleri uygulayan insanların beyinlerinin stres etkenlerine hiç meditasyon yapmayanlara göre çok daha az tepki verdiğini gösteriyor. Farkındalık geliştirmek, akut reaksiyonlardan sorumlu olan duygusal merkezlerin aktivasyon yoğunluğunu değiştirir. Sonuç olarak, reaksiyonları kendi kendine kontrol etmek çok daha kolay hale gelir ve stres olmaz.

Kaygı ve depresyonu hafifletir. 2014 yılında, meditasyon uygulamalarının depresyon belirtilerinin tedavisinde antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu bulundu. Çalışma daha önce hiç meditasyon yapmamış 15 kişiyi içeriyordu. Pilot kurs sadece dört gün sürdü. Bu süre zarfında katılımcılar çok daha az kaygılandıklarını ve herkesin ruh halinin fark edilir şekilde iyileştiğini belirttiler.

Acıyı dindirir. Meditasyon tekniklerinin acıyı azaltmak için inanılmaz yeteneği incelenmiştir. Bilim insanları, sadece dört günlük meditasyonun ağrıyı neredeyse yarı yarıya azalttığı sonucuna vardılar. Konsantrasyon, acıyı nasıl algıladığımıza ve ona nasıl tepki verdiğimize dair mekanizmaları değiştirir.

Soğuk algınlığı ve gribi önler. Dikkatli davranmak bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur. 50 yaşın üzerindeki kişilerin sağlığı üzerine yapılan araştırmalar, meditasyonun akut solunum yolu enfeksiyonlarını ve mevsimsel grip salgınlarını önlemede çok etkili olduğunu kanıtladı. Çok basit bir meditasyon, zaten bildiğimiz gibi, vücudun savunmasını bastıran stres seviyelerini düşürür.

Your Page Title

Ayrıca Alzheimer Hastalığını yener. Yaşlı insanlarda Alzheimer’a yol açan beyin dejenerasyonunu önemli ölçüde yavaşlatabilir.