432 Hz: Evrenin Frekansında Ses Çıkaran Bir Mucize Sesi mi?

432 Hz tonunun evrenin doğal bir frekansı olduğu söyleniyor.

432 Hz tonunun, müziğinin sesine büyük bir izleyici kitlesi çeken kozmik iyileştirici güçlere sahip olduğu da söyleniyor. Müziğimizi normumuz A = 440Hz altında bir yarı tona ayarlarsak, evrenle gizlenmiş hazinelere erişimin garanti edildiği iddia ediliyor. Bu iddiaların arkasında bir dayanak olup olmadığını öğrenmeye çalışalım

İşte 432 Hz tonu hakkında birkaç gerçek:

1. Hz ve Devir / Saniye

Hertz, 1930’da sunulan bir terimdir. O zamandan önce, “Saniyede Döngü” olarak adlandırıldı.“ 1834’te, iki enstrüman oluşturulduğunda ”Saniyede Döngü” doğru bir şekilde ölçüldü: Felix Savart tarafından yapılan Savart Tekerleğinin değiştirilmiş versiyonu ve Johann Scheiber tarafından oluşturulan Tonometre.

Dahası, 16. yüzyılda Saniyelerin ölçümü daha yeni başlamıştı.

Daha önce hiç kimse müzik aletlerini 432 Hz ölçecek şekilde ayarlayamazdı, çünkü açıkçası, ölçek şu anda mevcut değildi. Bildiğim kadarıyla, eski olukların veya kaselerin muhtemelen 432 Hz’ye ayarlandığına dair tek bir geçerli kanıt yoktur.

2. Pisagor Sistemi

Pisagor’un ayarlama sistemi orana dayalı olarak kabul edilir. Bu nedenle, sistem mutlak bir perdeye değil, keyfi bir referans perdesiyle ilişkilere dayanmaktadır.

Pisagor’un saniyenin ne olduğunu bilmesinin bir yolu yoktu, bu yüzden Hz’nin ne anlama geldiğini bilemezdi. 432, C ile A arasında çarpılan bir orandır. C 1 olarak kabul edilir ve A 27/16’dır. Bu 432/256 ile aynıdır. Herhangi bir temel frekansa doğru sayılır ve genellikle belirli bir Hz ile bağlantısı yoktur.

Sistemi mükemmel beşte bisiklet sürmenin etrafında dönüyordu. Ancak bu, beşte biri bitmedikçe sizi hiçbir zaman tam bir çembere getirmedi. Pisagor ölçeği, tutarlılığı korumak için her oktavda hafifçe ayarlanmalıdır. Terk edilmesinin nedeni, bunun gelişmiş armonilerle müzik çalarken mizacı dengesiz hale getirmesi ve ses çıkarmasıdır.

3. Giuseppe Verdi

Bir müzikolog olan Alexander John Ellis’in bulduğu şey, 1880’de İtalya’da Giuseppe Verdi tarafından 432 Hz’nin dikkatine sunulmasıydı. Bu manevi nedenlerden dolayı değil, pratik olanlar için yapıldı. Ayarlama standart hale gelmeden önce, A’nın aralığı 400 Hz ile 460 Hz arasında değişiyordu.

4. Sistematik

432 Hz teorisinin kanıtı olarak görüntüleri sunan birçok gösterge vardır. Görüntüler, farklı frekanslarda gösterilecek şekilde ayarlanmış su veya metal kütleleri tarafından yapılır.

Tıpkı gitar telleri gibi, su kütleleri ve metal plakalar da 440 Hz’de gösterilecek şekilde ayarlanmıştır.

5. Müzik Frekanslarının Çeşitliliği

Müziğin estetiği oldukça esnektir. Müzik düzenleyen insanlar 440 Hz’lik temel frekansları kullanmak zorunda değildir. Orkestralar, çaldıkları müziğe bağlı olarak dünya çapında çeşitli perdeler kullanırlar.

Genel olarak, barok müzik 415 Hz’de çalınır. Erken dönem Romantik dönemler ve klasik müzik 425 Hz civarında olup daha sonrakiler 440 Hz ve üzerinde ölçülmüştür.

Bazı insanlar 432 Hz’nin kozmik güçlerin kilidini açabilecek bir frekans olduğuna inanıyor. Bu iddiayı doğrulayacak sağlam bir kanıt yoktur, ancak kalp atış hızını azaltmak, kaygıyı hafifletmek ve uyku kalitesini iyileştirmek gibi bu ses frekansının potansiyel zihinsel ve fiziksel sağlık yararlarına işaret eden çalışmalar vardır.

Your Page Title

432 Hz ayrıca müzik kalitenizi daha iyi veya daha kötü hale getirebilir. Müzik yeteneğinin birçok sanatçısı hala bu frekansı kullanıyor çünkü kulaklar için harmonik olduğuna inanıyorlar. Diğerleri meditasyon yapmak için kullanmayı tercih ediyor çünkü sakinleştirici olduğu biliniyor.