Çok Bilinçli ve Sezgisel Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Nadiren, büyük veya önemli bir seçim yapmadan önce önseziler alırsın. Kafanın içindeki o küçük ses sana bunun iyi bir fikir mi yoksa kötü bir fikir mi olduğunu söyler. Ya da belki de sezgin kendini bir duygu olarak gösterir.

Sezgi, bir durum veya kişi hakkındaki beklenmedik duygu veya histir. Tarafsız bir algıdır.

Aslında sezgi, mistik bir olay değildir. Deneyim, duygusal zeka, risk toleransı ve çevrenin bir karışımıdır. Örneğin, sezgilerine güvenenler, risk almalarını sağlayan bir destek ağına sahip oldukları için risk alma konusunda kendilerini rahat hissederler.

İçgüdülerini dinlesen de dinlemesen de, bu duygular geçerlidir ve hafife alınmamalıdır.

Kabul etmenin ve sezgisel olmanın bileşeni öz farkındalıktır. Kendinin farkında olanlar sezgisel olma eğilimindedir. Her iki özelliğinde, birlikte var olmaları şaşırtıcı değil.

Öz farkındalık; duygularını, düşüncelerini ve inançlarını kendi kendine düzenleme yeteneğini ifade eder. Öz farkındalık, kendine ve kararlarına daha fazla güvenebilmenin temelidir.

Burada kendinin farkında ve sezgisel olduğunu gösteren işaretleri bulacaksın.

1.Sorumlusun

Yüksek derecede öz-farkındalığa ve sezgiye sahip olanlar, yaşamlarında daha sorumlu olma eğilimindedirler. Suçu başkalarına yüklemekten kaçınırlar. Ancak başkasına ait bir sorumluluğu da üstlenmezler. Sorumluluk almak, güven duygusu aşılaması anlamında özgürleştiricidir. Seçimlerinin hayatını etkilediğinin farkındasın ve böylece hayatına yansımasını görmek istediğin değişiklikleri yapma yetkisine sahipsin.

2.Naziksin

Mantık karar verirken tercih edilir çünkü genellikle pozitif ölçülebilir sonuçlar verir. Ancak, hayattaki her şeye mantıklı yaklaşırsan, bu süreçte birilerini incitebilirsin. Bazen mantık seni birine zarar verebilecek hesaplanmış seçimler yapmaya yönlendirebilir.

Sezgisel düşünürler, karar vermeden önce büyük resme bakma ve ilgili tüm tarafları dikkate alma eğilimindedir.

3.Daha Empatik Olma Eğilimindesin

Empatiden yoksunsan başkalarına karşı nazik olmak zordur. Bu nedenle, kendinin farkında olan sezgisel düşünürler empatiktir. Üstelik ortalama bir insandan daha fazla empatiktirler. Başkalarını düşünmeleri, kendilerini başka birinin yerine koyma kapasitelerinin ötesine geçer.

4.İnançlarına Güveniyorsun Ama Diğer İnsanların İnançlarına da Saygı Duyuyorsun.

Sezgini dinlediğin gibi, farklı bakış açılarına da saygı duyuyor ve değerlendiriyorsun. Sezgisel olmak aynı zamanda diğer insanları nasıl okuyacağını bildiğin anlamına gelir. Başkalarını nasıl okuyacağını anladığın için, insanların görüşlerine saygı duyma eğilimindesin.

5.Yüksek Beklentilerin Var

Sezgisel düşünürlere genellikle aceleci karar verenler denir, ancak bunun tersi doğrudur. Sezgisel düşünme, büyük resme bakmayı içerir. Karar vermek için kullanılan bilgiler, eski bilgilere daha fazla erişimi olan bilinçaltından gelir.

Sezgisel düşünme, geçmiş deneyimlerden bilgi toplamak için bilinçaltını kullanmayı içerir. Mevcut durumu değerlendirmek ve bir seçim yapmak için kalıplar bulur. Sezgisel düşünme oldukça güçlü olabilir çünkü bir seçim yaptığında sana daha fazla güvence verir.

Ancak, sezgisel düşünmenin her durumda çalışmayabileceği konusunda seni uyaracağım. Bu nedenle, bir denge bul ve uygun olduğunda içgüdülerini dinle.

6.Gözlemcisin.

Kendinin farkında olan sezgisel düşünürler daha gözlemci olma eğilimindedir. Daha büyük resmi görebildikleri için nesnelerdeki kalıpları görebilirler. Yapılan bir araştırmada, sezgisel düşünürlerin seçimlerinde daha doğru ve kendinden emin kararlar verdikleri ortaya çıktı.

Your Page Title

Belki de bu güven, sunulandan daha fazla bilgiyi görme ve anlama yeteneklerinden kaynaklanmaktadır.