Enerjinizi Mahveden Günlük Alışkanlıklar

Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor: dünyada gerçek bir “stres salgını” var. Bu nedenle, tükenmişliği önlemek için herkesin alışkanlıklarını izlemesi gerekiyor, bunu yapmak için önce bizi enerjiden mahrum eden, yorgunluk ve ilgisizliğe neden olan bu alışkanlıkları tanımayı öğrenmeliyiz.

1. Kötü Beslenme

Yiyecek, en önemli enerji kaynağıdır (su ile birlikte). Beyin, kalp, karaciğer, mide, kaslar, sinirler gibi vücudun tüm bölümleri için besin maddeleri gereklidir.

İpucu: Günde en az 2.000 kalori almalısınız. Sağlıklı ve besleyici yiyecekleri tercih etmelisiniz: yağsız et, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, soya fasulyesi, kepekli tahıllar ve az yağlı süt ürünleri.

2. Çoklu Görev

Çoklu görev son derece verimsizdir. Öncelikle, aynı anda iki şey yapmak mümkün değildir. İkincisi, bunu yapmaya teşebbüs etmek beyni, görevden göreve geçmek için büyük miktarda enerji harcamasına zorlar.

İpucu: Çok basit: bir seferde bir şey yapın. Beyin dikkatini dağıtmaya çalıştığında, şu anki göreve odaklanın.

3. Sızlanmak

Bazen hepimiz yaşadığımız zorluklardan dolayı şikayet ederiz. Bazen bu bize bir rahatlama getirir. Bununla birlikte, Uygulamalı Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, şikayet etmenin enerjimizi olumsuz bir havaya soktuğunu gösteriyor.

İpucu: Sorunun kökünü bulmaya çalışarak enerjinizi boşa harcamak yerine çözmeyi öğrenin.

4. Dehidrasyon

Bilim insanlarına göre, vücuttaki su hacminin yalnızca % 1,5 oranında azalması, net düşünme yeteneğini bozuyor.

İpucu: En uygun su miktarı günde 8 bardaktır (kendinizi fiziksel aktiviteye maruz bırakırsanız). Su kaybının tespiti kolaydır: idrar koyu renkliyse, yeterince su içmemişsiniz demektir.

5. Demir Eksikliği

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, demir eksikliği dünyadaki en yaygın beslenme bozukluğudur. Demir eksikliği, Kas, doku ve oksijen organlarından yoksun hemoglobin eksikliğine yol açar. Sonunda kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz.

İpucu: Vejetaryenler demir eksikliğinden muzdariptir çünkü bu elementin çoğu balık, et ve kümes hayvanlarında bulunur. Bu durumda, takviye almak gerekir. Tavsiye edilen günlük demir dozu erkekler için 8 mg, 18-50 yaş arası kadınlar için 18 mg, 50 yaşın tamamı için 8 mg’dır. Hamile kadınlar günde en az 27 mg almalıdır.

6. Fiziksel Aktivite Eksikliği.

Bilim insanlarına göre, düşük yoğunluklu düzenli egzersizler enerjiyi % 20 arttırır ve yorgunluğu % 65’e kadar azaltır!

İpucu: Günde en az 45 dakika yürüyün, bisiklet sürün veya kendinize enerjinizi yükseltecek bir hobi bulun.

7. Telefon

Telefon ekranlarının mavi ışığı vücudun sirkadyen ritimlerini bozarak normal uykuya müdahale eder. Ve uykusuzluk, elbette sizi enerjiden mahrum eder.

İpucu: Telefonu gece kullanmanız gerekiyorsa, göz koruması modunu açın.

8. Kötü Duruş

Uygun olmayan duruş vücut ağırlığının eşit olmayan dağılımına yol açar. Yani, vücut bu dengesizliği telafi etmek için sürekli olarak ayarlanmalıdır.

İpucu: Dik oturmayı öğrenin.

9. Mükemmeliyetçilik.

Mükemmeliyetçiler genellikle inatçıdır, başarısızlıktan korkar ve her şeyi kontrol etmek için sağlıksız bir dürtüye sahiptir. Ne yazık ki, her detayında mükemmellik arayışı gerçekçi değil ve yorucudur. Çalışmalar, mükemmeliyetçiliğin kronik strese ve tükenmişliğe sadık bir şekilde eşlik ettiğini göstermektedir.

İpucu: Her şeyi bir kerede yapmayı ve geriye bakmamayı öğrenin. Meditasyon, nefes egzersizleri, görselleştirme ve olumlu tutumlar da size yardımcı olacaktır.

10. Öğleden Sonra Kafein.

Öğle yemeğinden sonra bir fincan kahve tam anlamıyla size güç verir, değil mi? Ne yazık ki, bilim insanları, yatmadan 6 saat önce kafein alımının kalitesini ve süresini kötü etkilediğini keşfetti.

İpucu: Bir veya iki fincan kahve yerine, 20-30 dakika kestirmeyi deneyin.

11. Masanın üzerindeki Karışıklık.

Yapılan araştırmalara göre görüş alanındaki karmaşa enerjimizi ve bilişsel kaynaklarımızı tüketerek dikkatimizi dağıtıyor.

İpucu: Masanızı temizleyin.

12. Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezinin ihlali, zayıflık dahil birçok belirtiyle karakterizedir. Kuru cilt, soğuğa karşı hassasiyet, uyuşukluk ve aşırı kilo artışı da eşlik edebilir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, bir doktora danışın.

İpucu: Diyetinizde yeterli miktarda demir olduğundan emin olun. Demir eksikliği, tiroid hastalığının ana nedenidir.

13. Güvenilirlik.

Birine hayır demeyi çok zor bulan insanlar var. Ne yazık ki, birçoğu bu güvenilirliği kötüye kullanıyor. Yapılan bir araştırmada, sorunsuz çalışan insanların tükenmişlik ve çalışma kapasitelerinin azalması riskinin çok daha yüksek olduğu tespit edildi.

Your Page Title (#satışortaklığı)

İpucu: Bu sorunla başa çıkmanın en kolay yolu, “hayır” demeyi öğrenmektir. Kibarca söylemenin yanlış bir tarafı yok: “Üzgünüm, yapamam.” gibi…