Gerçekleşmesini İstiyorsanız Hayallerinizi Gizli Tutmalısınız

Çoğumuz hedeflerimiz ve hayallerimiz hakkında konuşmaktan zevk alırız, ancak bu yapılacak akıllıca bir şey mi?

Pek çok insanın bilmediği şey, planlarımızı başkalarıyla ne kadar çok paylaşırsak, onları takip etme olasılığımızın o kadar azalmasıdır. Bu biraz kafa karıştırıcı gelse de, aslında oldukça mantıklıdır. Planlarımızı dünyaya ne kadar çok açıklarsak, gerçek eyleme geçmek için o kadar az motive oluruz.

Planlar yapmak ve hayallerimize doğru ilerlemek bize olumlu iç ödül duyguları verir.
Ancak bu duyguların, biz olmak istediğimiz yere gelene kadar yüksek seviyede kalması için, duygusal ödülün küçük artışlarla serbest bırakılması gerekir. Gerçek şu ki, beyin hedefe bir şekilde ulaşıldığını düşünmek için kandırıldığında (örneğin, hedeflerimizi arkadaşlarımızla bir sohbet sırasında yüksek sesle paylaşmak), bizi daha fazla harekete geçmeye motive etmek için enerji harcamayı bırakır.

Umutlarımız ve hayallerimiz hakkında çok fazla konuştuğumuzda ve diğer insanlar bu tür hırsların inanılmaz potansiyelini kabul ettiklerinde, aynı anda büyük bir dopamin ödülü alırız.

Başkalarından ne kadar çok hayranlık duyduğumuzu hissedersek, o anlarda sistemimize o kadar çok dopamin girer ve istediğimiz yere ulaşmak için gereken gerçek işi gerçekten yapma olasılığımız o kadar az olur.

Dahası, planlarımızı ve başarı umutlarımızı hafifletmek bize erken bir yanlış başarı duygusu verir.

Dolayısıyla beynimiz başka şeylere odaklanmaya başlamak için bir sinyal alır. Beyin belirli bir hedefe ulaşıldığına inanıyorsa, bu hedefin daha da ilerlemesinden sorumlu beyin devrelerini bozabilir. Aynı şey, gerçek nihai sonuca doğru ilerlemeyi engellediği için başarımızı erken ilan ettiğimizde de geçerlidir.

Ayrıca, hepimizin temel bir yetkinlik ihtiyacı vardır, bu da yaptığımız işte doğal olarak etkili olma dürtüsüdür.

Yaptığımız pek çok şey, yeterlilik umudu ve yetersizlik korkusuyla motive ediliyor. Bu motivasyon bizi yaptığımız işte daha iyi olmaya, kötü alışkanlıklardan kurtulmaya ve nihayetinde insan olarak büyümeye itiyor. Kendimizi ne kadar beceriksiz hissedersek, yetkinlik hedeflerimizi başkalarının önünde gösterme ihtiyacı duyarız. Ve sonuç olarak, hedeflerimiz hakkında insanlardan ne kadar çok iltifat alırsak, büyüme ve onlara ulaşma olasılığımız o kadar az olur. Şaşırtıcı bir şekilde, beyin bu kadar övündüğümüz gelecekteki benliğin aslında şu anki benliğimiz olduğunu düşünmeye başlar.

Bazı insanların düştüğümüzü görmek istediğini ve bu insanların gerçekte kim olduklarının her zaman farkında olmadığımızı unutmamalıyız.

Bu kişiler, hedeflerimizi sabote etmek için her türlü numarayı deneyecek ve bize her türlü “tavsiye” verecektir. Hedefleriniz ve hayalleriniz söz konusu olduğunda kiminle paylaştığınıza dikkat edin.

Hayallerinizle ilgili tavsiyeye ihtiyacınız varsa, yapılacak en iyi şey, tamamen güvendiğiniz birine ulaşmak, ancak henüz başaramadığınız şeylerle övünmekten kaçınmaktır. Başkalarını etkilemeye çalışmak yerine, önce kendi değerinizi kendinize kanıtlayın. Çalışın ve bu hedeflere ulaşın.

Your Page Title