İlişkilerinin Seni Daha İyi Bir İnsan Yaptığını Gösteren 8 İşaret

Çevrendeki insanlarla olan ilişkilerinin bir insan olarak gelişimini etkileyebileceğini biliyor muydun? Ve burada sadece romantik ilişkilerden bahsetmiyorum.

Hayatındaki başarılı ve tatmin edici ilişkiler sadece strese aracılık etmekle kalmayıp aynı zamanda bizi daha mutlu ve daha şefkatli insanlar yapar. Çünkü bunlar senin düşünme, hareket etme ve davranış şekillerini de etkileyebilir.

Burada ilişkilerinin seni daha iyi bir insan yapıp yapmayacağını öğrenmene yardımcı olacak işaretlerden bahsedeceğim

1.Daha Fazla Duygusal Farkındalık Geliştiriyorsun

İyi ilişkilere sahip olmanın seni duygusal olarak daha bilinçli ve zeki yapabileceğini biliyor muydun?

Güçlü sosyal ilişkilere sahip olmak, insanların karşılıklı saygı, duyguları kontrol etme ve esneklik gibi sosyal beceriler geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca bu beceriler ile duygusal zeka arasında pozitif bir ilişki var.

Bu, ilişkilerin bize başkalarıyla sohbet etme, çalışma ve iletişim becerileri geliştirme şansı verdiği anlamına gelir. Bu beceriler daha sonra duygularımızla daha uyumlu olmamızı ve duygusal olarak farkında olmamızı sağlar.

2.Hayattan Daha Memnun Hissedersin

Memnuniyet denilince aklına ilk ne geliyor? Muhtemelen, hemen arkadaşlarını, aileni ve çevrendeki diğer önemli kişileri düşündün.

Yapılan bir araştırma, “duygusal onarım” olarak adlandırdıkları şey ile yaşam doyumu arasında güçlü bağlantılar olduğunu ortaya koydu. Bu çalışmada yazarlar, duygusal onarımdan kişilerarası ilişkilerde duygu düzenleme ve tatmin olarak söz etmişlerdir.

Bütün bunlar, güçlü ilişkilerin, duygusal zekanı ve duygusal yeteneklerini daha büyük bir yaşam memnuniyetine dönüştürmene yardımcı olabileceğini söylüyor. İlişkilerin ne kadar iyiyse, o kadar çok bağlantı kuracak ve hayata yüzünde kocaman bir gülümsemeyle bakacaksın!

3.Stresle Daha İyi Başa Çıkıyorsun

Stresli olduğunda, yanında kalan arkadaşların ve ailende rahatlık buluyor musun? Görünen o ki, sosyal ilişkiler stresi biraz daha katlanılabilir hale getirmede rol oynuyor.

1983 tarihli bir inceleme, kişilerarası ilişkilerin, diğerleri arasında kayıp ve yeni annelik de dahil olmak üzere çeşitli etkisini incelemiştir. İlginç bir şekilde, belirli bağlamlarda güçlü sosyal ilişkilerin farklı şekillerde yardımcı olduğunu buldular. Örneğin, diğer insanlar, neye ihtiyacın olduğuna bağlı olarak sana rehberlik, destek, bakım ve “değer güvencesi” sağlayabilir.

Çevrende güçlü ilişkilere sahip olmak, ne olursa olsun, hayatın stresiyle başa çıkmaya daha hazır hissetmene yardımcı olacaktır!

4.Akıl Sağlığın Gelişiyor

Olumlu sosyal ilişkiler seni depresyona karşı korur. Etrafımızdaki insanlar sadece vücudumuzun stres tepkisini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yetişkinlerde depresyonla sağlıklı başa çıkmayı da teşvik edebilir. Bu, sosyal ilişkilerin her zaman depresyonu önlediği anlamına gelmez, ancak bunların ya risk altındaki hastaları koruduğu ya da depresyonu olanların şiddetli hale gelmeden sağlıklı bir şekilde baş etmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

5. Daha Sağlıklı Seçimler Yapıyorsun

Bir yaşam tarzı değişikliği yapmaya çalışırken, seni destekleyen biri olduğunda bu daha kolay hale gelir.

Destekleyici ilişkiler daha sağlıklı beslenme ve kötü alışkanlıklardan vazgeçme gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini kolaylaştırır.

Buna ek olarak, yapılan bir çalışma olumlu ilişkilerin seni belirli hastalıklara karşı daha az duyarlı hale getirebileceğini öne sürüyor. Çalışmaya göre, bu ilişkiler belirli kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir ve zayıf sosyal ilişkiler aslında çeşitli faktörlerle bağışıklık fonksiyonunu kötüleştirebilir.

6.Çevrendekilerle Vakit Geçirdiğinde Kendini Ödüllendirilmiş Hissedersin

Beyne baktığımızda bile, sosyal ilişkilerin bizi daha mutlu edebileceğine dair kanıtlar var!

Dopamin, beynimizde bol miktarda bulunan ve ödül sistemini yöneten bir kimyasaldır. Yapılan bir araştırmaya göre, dopamini, diğer kimyasalları ve beynin farklı alanları arasındaki etkileşimleri ölçerek sosyal ilişkilerin ödüllendirici olabileceğine dair artan sayıda kanıt var.

7.Başkalarına Karşı Daha Şefkatli Ve Destekleyicisin

Çevrendekiler tarafından desteklenmek nasıl bir duygu? Bu duygu seni başkalarına karşı daha destekleyici yapıyor mu?

Olumlu bir sosyal ilişkinin en önemli faydalarından biri, hem kötü hem de iyi zamanlarda destektir. Zamanla, hissettiğin destek, etrafındakileri aynı şekilde desteklemek istemeni sağlayacak bir tür domino etkisi yaratacaktır.

Aynı fikir şefkat ve dinleme becerileri için de geçerlidir. Daha güçlü sosyal ilişkilerle, başkalarını dinlemeyi ve onların ihtiyaçlarını önemsemeyi daha çok öğreneceksin. Bu seni sadece daha iyi bir insan yapmakla kalmayacak, aynı zamanda kendi hayatına anlam kazandıracaktır.

Your Page Title

8.Daha Yüksek Benlik Saygın Var

Birden fazla çalışma, olumlu etkileşimlerin benlik değerini artırabileceğini ve olumlu bir benlik imajını destekleyebileceğini öne sürdü. Daha sağlıklı yaşamak veya daha memnun hissetmek yoluyla olsun, güçlü bir sosyal ağ sana en iyi hayatını yaşamak için daha fazla güven sağlayabilir. Sadece kendin hakkında daha iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda etrafındaki dünyaya da pozitif enerji yayacaksın.