Mali Durumunuzu İyileştirmek İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Çoğunlukla, cüzdanımızda kredi kartları olduğunda, genellikle bir harcama çılgınlığına girme eğilimindeyiz. Bunu, faturalandırma döngüsünden sonra ödenmemiş tutar üzerindeki yüksek faiz oranlarının farkında olmamıza rağmen yapıyoruz. Bu nedenle, buradaki en iyi strateji, önce ödenmemiş tüm kredi kartı faturalarınızı ödemek ve ödül puanlarınızı kullanmaktır.

Bu kredi kartları ve kolay krediler çağında, finansal planlama arka planda kalıyor. Bununla birlikte, finansal zeka size mutluluk ve gönül rahatlığı sağlayabilecek bir şeydir. Her Yeni Yıl başlangıcında, Yeni Yıl kararlarımızda finansal özgürlükle ilgili birkaç karar da vardır. Biraz eğitim ve bilinçle hedeflerinize her zaman ulaşabileceğinizi ve mali durumunuzu düzeltebileceğinizi biliyor musunuz?

Bu yıl hedeflerinize ulaşmanız ve finansal özgürlüğün tadını çıkarmanız için, size mali durumunuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz 10 şeyin bir listesini hazırladım.

1.Kendinizi Geliştirin

Bu değerlendirme yılı için gelir vergisi levhalarının ne olduğunu biliyor musunuz? Yatırım yapabileceğiniz ve vergi tasarrufu yapabileceğiniz farklı yollar nelerdir? Bunun gibi çok sayıda soru olabilir ve bunların hepsini bilmeniz gerekir. Finansal durumunuzun kontrolünü elinize alabilir ve avantajlardan yararlanabilirsiniz.

2.Kurtarmaya Başlayın

Sıklıkla tasarruf etmeye erken başlanması gerektiği söylenir. Bununla birlikte, hayatın herhangi bir aşamasında para biriktirmeye başlamaya karar verebilirsiniz. Her zaman doğru zamandır ve asla geç kalmazsınız. Tasarruf, yalnızca beklenmedik durumlarda fonlara erişmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda finansal olarak size belirgin bir güven verir.

3.Bir Bütçeniz Olsun Ve Ona Bağlı Kalın

Kazandığınız her şeyi veya kazandığınızdan fazlasını harcayın, bunun kırmızı bir sinyal olduğunu zaten biliyorsunuz. Kısaca mali sıkıntılarla karşılaşacaksınız. Bununla birlikte, haftalık veya aylık bir bütçeniz varsa ve buna bağlı kalırsanız, sınırlarınız dahilinde harcama yapmanız ve belirlediğiniz bütçeyi takip etmeniz olasıdır.

4.Yalnızca Acil Durumlar İçin Kredi Kartlarını Kullanın

Çoğunlukla, cüzdanımızda kredi kartları olduğunda, genellikle bir harcama çılgınlığına girme eğilimindeyiz. Bunu, faturalandırma döngüsünden sonra ödenmemiş tutar üzerindeki yüksek faiz oranlarının farkında olmamıza rağmen yapıyoruz. Bu nedenle, buradaki en iyi strateji, öncelikle tüm ödenmemiş kredi kartı faturalarınızı ödemektir. Bundan sonra, yalnızca acil durumlarda kullanmaya karar verin.

5.Kendinizi Sigortalayın

Her zaman yeterli bir sigorta kapsamına sahip olmanız gerekir. Sağlık sigortanızın yanı sıra hayat sigortası planlarınızı içerir. Sigortalı olmanız gereken miktar, mevcut yaşınıza ve gelirinize bağlıdır. Aslında, sağlık sigortasında, kariyerinizin erken bir aşamasında bir sigortaya katılmak her zaman daha akıllıca olacaktır.

6.Birden Çok Yatırım Aracına Yatırım Yapın

Bu asırlık bir atasözüdür. “Asla tüm yumurtalarınızı tek sepette tutma” Bu sizin durumunuz için de geçerlidir. Portföyünüz gelecek vaat eden tüm yatırım araçlarını içermelidir. Ayrıca, yatırım portföyü risk profilinizle uyumlu olmalıdır.

7.Borçtan Kaçının

Borçsuz bir hayata sahip olmanın avantajları vardır. Herhangi bir krediyi seçmeniz gerekse bile, en azından araç kredisinden veya kişisel krediden olabildiğince uzak durun. Bir varlık oluşturmanıza yardımcı olduğu için konut kredisi kullanbilirsiniz. Borç seçeneğini yalnızca acil durumlarda kullanın. Gazete, dergi veya e-postalardaki çekici tekliflere asla kapılmayın.

8.Birkaç Finansal Hedef Belirleyin

Hedefler gereklidir. Bunlar size bir amaç ve yön duygusu verir. Finansal hedefler daha da cesaret vericidir. Daha fazla tasarruf etmenizi ve daha az harcamanızı sağlayacaktır. Bundan beş yıl sonra kendi evinize veya sekiz yıl içinde süper bir arabaya sahip olmak. Bu tür hedefler size bugünü kurtarmak için güçlü bir ivme sağlar.

9.Herhangi Bir Önemli Mali Karardan Önce Ev Ödevi

Kişisel finans ile ilgili herhangi bir büyük adım atmadan önce veya son kararı vermeden önce her zaman zaman ayırmanız akıllıca olacaktır. Okuyun, danışın ve tavsiye isteyin. Sadece herhangi bir pazarlama hilesinden etkilenmeyin. Bu tür durumlarda, seçiminiz herhangi bir etki veya önyargı içermemelidir.

Your Page Title

10.Herhangi Bir Mali İpucuna Aldırmayın

Para kazanmak zaman ve çok çalışma gerektirir. Bir gecede sizi zengin edecek veya yatırımlarınızı katlayacak herhangi bir plan asla olamaz. Herhangi bir finansal veya yatırım ipucu daha sonra başınızı büyük bir belaya sokar.