Toksik Bir Kişiden Uzaklaşma Zamanının Geldiğinin 7 İşareti

Toksik bir ilişki içinde olmak en hafif tabirle zordur. Bu nedenle, hayatındaki toksik kişiyi ne zaman bırakman gerektiğini bilmelisin.

İlişkilerden bahsederken “toksik” kelimesi genellikle kullanılır. Ve farklı ilişki dinamikleri veya bireyler için farklı şeyler ifade edebilir. Ancak toksisitenin ortak özellikleri hakkında bir fikir birliği vardır ve belirli işaretlerin insanları ilişkileri bırakmaya ikna ettiği bir zaman gelir. Bu işaretleri bilmek son derece önemlidir.

Toksik bir kişiden ayrılma zamanı geldiğinde;

Özellikle yakın aile üyeleri söz konusu olduğunda, ilişkilerden ayrılmayı neredeyse imkansız kılan bazı durumlar vardır. Öte yandan, ayrılmanın tek seçenek olduğu başka durumlar da vardır.

Peki, farkı nasıl anlayacağız? Ve nasıl kurtulabiliriz? Bu konuda yardımcı olabilecek birkaç şey paylaşayım.

1.Alırlar Ve Asla Vermezler

İlişkin her zaman tamamen eşit olmasa da, verme ve alma bölümünde, hatta çoğu zaman dışarıda olmalıdır. Toksik kişiliklerde oldukça fazla alma ve çok az verme vardır. Bu zihniyete sahip bir kişi senden para, zaman ve diğer kaynakları isteyebilir, ancak seni desteklemeleri için onlara ihtiyaç duyduğunda, asla müsait olmazlar.

Empati eksikliği ve bencillik onları kendilerinden vermekten alıkoyuyor. Tükenene kadar verebileceğin çok şey var. Kendinden çok fazla verirsen, sağlığına, mali durumuna ve zihinsel durumuna zarar verir.

2. Onlar Yalancıdır

Sevdiğini sandığın kişiye güvenemediğinde gitme zamanının geldiğini bileceksin. Görünüşe göre gittikçe daha fazla yalana kapılıyorlar. Önce bir yalanını yakaladın, sonra onların aldatıcı olduğunu anladıkça bütün yalanlarını yakaladın.

Aniden, patolojik olarak bile her zaman yalan söylediklerini anlarsın. Daha da kötüsü, gözlerinin içine bakıp hiçbir duygu duymadan yalan söyleyebilmeleri. Sana sürekli yalan söyleyen biriyle bir geleceğin nasıl olacağını düşünüyorsun? Bunu düşün. Yanlışları kendi yollarında görmelerini sağlamaya çalışabilirsin, ancak sonunda onlarla bağlarını kesmen gerekebilir.

3.Onlar Yokken Daha Mutlusun

Diyelim ki mükemmel insan gibi görünen biriyle evlendin. Nazik ve sevgi dolulardı, seninle hikayeler ve fikirler paylaşıyorlardı. Onların yanında olmayı seviyordun.

Ancak zamanla, metal üzerinde gelişen pas gibi değiştiler. Tamamen farklı bir insana dönüştüler ve bu yeni insan zehirli görünüyor. Şimdi, onlardan uzaklaştığın her saniyeye tapıyorsun.

Sevdiklerinle birlikte olmaktansa her zaman yalnız olmayı tercih ediyorsan, bir sorun var demektir. Eşin evdeyken ondan uzaklaşmak için bahaneler buluyorsan, bu sağlıklı değil. Kendi başına çok daha mutlu olduğun belli.

Tecrübelerime göre, toksik bir kişiden mümkün olduğunca uzaklaşmak, kavga başlatmak, suçlamalar, yalanlar ve toksik kişilikle gelen diğer tüm şeyler gibi bu ‘kötü’ yüzleşmelerden kaçınmak anlamına geliyordu. Gitme zamanı gelmiş olabilir mi?

4. Seni Yıpratıyorlar

Toksik bir kişilik sergileyen bir kişinin etrafında yeterince uzun kalırsan, sahip oldukları bazı özellikleri almaya başlayacaksın. İncinmeye ve ağlamaya başlayabilirsin, ancak kendin için ayağa kalkmaya çalıştığında, aynı kaba ve saygısız davranışların bazılarını savunmacı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsin.

Örneğin, narsistik kişilik bozukluğu olan birinin kurbanı olsan bile, o toksik kişinin bazı kötü alışkanlıklarını geliştirebilirsin. O zaman onları diğer insanlar üzerinde kullanabilirsin. Bunu fark ettiğinde, onlardan uzaklaşmak isteyebileceğinin iyi bir göstergesidir.

5. Kişisel Sınırlarını Yok Ediyorlar

Ne istediğini ve neye tahammül edemeyeceğini anlamana yardımcı olacak kendi kişisel sınırların olmalıdır. Bu sınırlar senin standartların, ahlakın, inançların ve tutkularından oluşur. Ailenden biri bu temel hakları çiğniyorsa, onları durdurabilir misin?

Bu temel haklardan bazılarını öldürdüklerini ve sınırların belirsizleştiğini fark edersen, o kişi ile arana biraz mesafe koymak isteyebilirsin. Sınırlarını ne kadar kaybedersen, KENDİNDEN o kadar çok fedakarlık edersin.

Değerin, sınırlarını oluşturan temel inançların temelleri üzerine inşa edilmiştir. Yok edilmelerine izin veremezsin.

6.Seni Sağlıksız Başa Çıkma Eylemlerine Yöneltiyorlar

Çoğu insan bir kadeh şarap içebilir ve bu gayet iyi. Diğer zamanlarda, bir başa çıkma mekanizması olarak içiyorlar. Bir fark var. Toksik bir kişiyle uğraşıyorsan ve aşırı yiyorsan, içiyorsan, sağlıksız bir şekilde başa çıkmaya başladın. Temel olarak, acıdan kaçma fikriyle kendine zarar veriyorsun.

Birisi sağlıksız başa çıkma eylemlerine dönüşecek kadar iğrençse, ayrılma zamanı gelmiş olabilir. Çoğu zaman durum bu kadar kötüyse, yakın zamanda büyük ölçüde daha iyi olmayacak.

Bunu sadece orada bulunduğum/yaptığım için söylüyorum… deyişi biliyorsun. Bu yüzden, başka bir içki koymadan veya o cips paketini yemeden önce uzun uzun düşün. Hayatındaki canavarla olan bağımlılığını saklıyorsun ve inkar ediyorsun.

7. Kontrol Ediyorlar

Gerçekten toksik bir insan doğası gereği kontrol ediyor. İnsanların gerçeği gördüklerinde etrafta olmaktan gerçekten hoşlanmadıklarını öğrendiler.

Ve böylece, narsistik bir dikkat kaynağına sahip olduklarında iletişim hatlarını keserler. E-postalarını istila ederler, bazen onları alırlar. Telefonunu alırlar ve sana nasıl giyineceğini söylerler.

Bu tür davranışlara neden olacak bir şey yapmış olman değil, bu toksik bir bireyin zihniyetinin bir parçası. Her şeyi kontrol etmeleri gerekir, yoksa hiçbir şeyi kontrol edemediklerini düşünürler.

Ve dürüst olmak gerekirse, bundan kurtulmanın tek yolu kontrolünü geri almaktır. Ama dikkatli olmalısın. Şiddete neden olabilecek ani tepkiler fark edersen, sana yardımcı olacak destek bulmalısın. Ve yardım edebilecek insanlar var.

Nasıl Özgür Bırakılacağına Dair Tavsiyeler

1. Onları Kışkırtma

Bir kişinin şiddet uygulayabileceğinin farkındaysan, kavgaları öfkeyle başlatma. Bir kez bile şiddet uygulamışlarsa, muhtemelen tekrar şiddete dönüşebilirler.

2. Destek Sistemi

Her zaman bir yerde bir destek sistemin olsun. Toksik kişinin bu destek sistemini kontrol etmesinin hiçbir yolu olmadığından emin ol. Seni ailenden ve arkadaşlarından uzaklaştırmaya çalışırlarsa, bir terapist yardımcı olabilir.

3. Profesyonel Yardım Al

Ayrılmaya çalışırken tüm tehlikeleri anla. Aile içi şiddet veya diğer istismar biçimleri mağdurları için birçok yardım hattı bulunmaktadır.

Your Page Title

4. Kararına Bağlı Kal

Ayrılmak istiyorsan ve toksik kişi fiziksel olarak tacizkar değilse, kararını ver ve istediğine bağlı kal. Seninle tatlı bir şekilde konuşmaya çalışabilir veya değişmeye söz verebilir, ancak bunun kararını etkilemesine izin verme. Şiddete başvurmayan bir kişiyi terk etme kararı verirsen, onların etkisinden kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede dışarı çık.