7 Psişik Empat Türü – Peki Sen Hangisisin?

Psişik empat, başkalarının duygularını hissedebilen biri olarak tanımlanır. Bununla birlikte, empatinin psişik biçimi ile empatinin temel insani duygusu arasındaki ayrıma dikkat etmek önemlidir. Temel fark, empatik psişiklerin, bir başkası korku, acı veya neşe hissettiğinde görsel olmayan, sözlü olmayan ipuçları alabilmesidir.

Bazı psişik empat türleri, başkalarının auralarını veya enerjisel titreşimlerini okuyarak nasıl hissettiğini hissedebilirken, diğerleri, herhangi bir açık ipucu olmadan birinin nasıl hissettiğini bilen benzersiz bir yeteneğe sahiptir.

İnsanların duygularını okuyabilir veya etrafınızdaki insanların yoğun enerjisinden bunalmış hissedebilirseniz, psişik bir empat olabilirsiniz. Bu yazıda, 7 tür psişik empatı ve her birinin özelliklerinden bahsedeceğim.

1.Fiziksel Empat

Fiziksel empat, etrafındakilerin fiziksel eylemlerine ve semptomlarına tepki veren kişidir. Öyleyse, gülen ve neşesini ifade eden insanlarla birlikteyseniz, kendi yaşam koşullarınızda ne olursa olsun bu duyguları ve hisleri yansıtmanız olasıdır.

Benzer şekilde, hasta olan, baş ağrısı çeken veya başka sağlık sorunları yaşayan insanların yanındaysanız, benzer rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Başkalarının semptomlarını hissetmek, fiziksel empatların yaygın bir sorunudur, bu nedenle, bu etkileri dengelemek için kendinizi sağlıklı ve mutlu insanlarla çevrelemeye çalışın. Fiziksel empatların psişik yeteneklerinin dezavantajıyla baş etmelerine yardımcı olabilecek bir başka strateji de, sağlıklı sınırlar belirlemek ve stres düzeylerini artıran insanlarla zaman geçirmeye ‘hayır’ demeyi öğrenmektir.

2.Duygusal Empat

Kendinizi başkalarının mutluluğunu kendinizinmiş gibi yaşarken bulduysanız, sadece iyi bir insan değil, duygusal bir empat da olabilirsiniz.

Bu psişik yeteneğe sahip insanlar, genellikle empatlarla ilişkilendirilen başkalarının duygularını algılar. Bu özellik hem olumlu hem de olumsuz olabilir.

Örneğin, değer verdiğiniz kişilerin sevincini ve başarısını gerçekten kutlamak inanılmaz bir duygudur. Öte yandan, duygusal empatlar, olumsuz ya da narsist insanlar etrafında iseler de acı çekebilirler. Bu tür bir psişik empatinin duygusal vampirlerin yanındayken bitkin hissetmesi alışılmadık bir şey değildir.

Her zaman kriz modunda olan, sürekli ilgiye ihtiyaç duyan ve düşük benlik saygısından muzdarip bireyler, duygusal bir empatın refahını olumsuz yönde etkileyebilir.

3.Sezgisel Empat

Sezgisel bir empat, duygusal bir empata benzer. Sezgisel empatlar, başkalarının duygularını algılamak yerine duyguların altında ne olduğunu da görürler. Sadece açıkça anlatılanları değil, söylenmeyen ve ifade edilmeyen şeyleri de hissederler.

Çoğu zaman, bu tür bir psişik empatın, birinin doğru veya yalan söylediğini anlayabilme yeteneği de vardır.

4.Rüya Empatı

Rüyalardaki bilmeceleri çözmek imkansız gibi görünebilir, ancak rüya empatları bilinçaltının gizemlerini çözme konusunda gerçekten yeteneklidir. Rüya empatları, bilinçli egonun kölesi olmak yerine, fiziksel gerçekliği atlayabilir ve uyurken evrenden sezgisel bilgi almak için yaşamı uyandırabilir.

Rüya empatı olan biri, rüyaları uyandıkları anda unutmak yerine ayrıntılı olarak hatırlayabilme yeteneğine sahiptir. Rüyalarını hatırladıkça, çoğu zaman onlardan bilgelik öğrenebilirler. Konuşan hayvanlar, ölen bir kişi veya bir iş arkadaşı da bilgi ve ilham kaynağı olabilir.

Bu tür bir psişik empat, kendi rüyalarından öğrenip gelişebilmenin yanı sıra, diğer insanların gece görüşlerinden gelen anlamın da anlaşılmasına yardımcı olabilir.

5.Bitki Empatı

Bu tür bir empat bitkiler, ağaçlar ve çiçeklerle çok uyumludur.

Bitki empatları, duygusal ve fiziksel empatların insanlarla yaşadığı bitkilerle benzer bir bağlantı kurabilir.

Bitki empatlarının, bir bitkinin sağlıklı olması için neye ihtiyaç duyduğuna dair altıncı hislere sahip olduklarına ve hatta onlarla iletişim kurarak bazen düşüncelerini duyabileceklerine inanılıyor. Bitkilerle olan bu manevi bağlantı aynı zamanda insandan insana bağlantılara da taşınabilir. Bitki empatlarının şefkatli ve iyileştirme konusunda yetenekli olduğu bilinmektedir.

6.Hayvan Empatı

Hayvanların ruhu olup olmadığını merak eden herkes için, bir hayvan empatı şüphesiz size evet diyecektir. Hayvan empatlarını fark etmek kolaydır, çünkü bir ev partisinde hikayeleri değiş tokuş eden ve hayvanlarla oyunlar oynayan onlardır.

Tipik hayvan empatı, hayvanların ihtiyaçlarını ve duygularını sezgisel olarak hissedecektir. Hem hayvanı anlayarak hem de bu süreçte anlaşılmasını sağlayarak onlarla sıklıkla iletişim kurabilir.

Hayvan empatlarının çoğu, hayvanlara yönelik herhangi bir şiddete veya zulmü hoş karşılamadığı için vegan olacaktır. Tıpkı insanlar gibi yaşama arzusu ve hakkı olan duyarlı varlıklar olduklarını iddia ederler.

7.Dünya Empatı

Bitki empatları gibi, dünya empatları da doğa ile uyumludur. Bununla birlikte, dünya empatları bir bütün olarak evreni hissedebilir ve onunla bağlantı kurabilir. Bir orman yangını onlara acı verebilir, bir deprem veya şiddetli bir fırtına meydana gelmeden önce hissedebilirler.

Your Page Title

Dünya empatları dışarıda olmayı severler. Doğanın mucizelerini ve doğal enerji kaynaklarını deneyimlediklerinde gelişebilirler. Şelaleler, sular ve baş döndürücü gün doğumları bir dünya empatı için enerji verici olabilirken, hava kirliliği ve çevresel toksinlerin onlar üzerinde sıradan bir insanda olduğundan daha belirgin bir etkisi olabilir.