Yorgun Empatlara Yardımcı Olacak Kişisel Bakım İpuçları

Empati, kendini diğer insanların yerine koyduğun zamandır. Duruma uygun şekilde yanıt vermen senin için önemli bir faktördür. Empatlar başkalarını önemli bir düzeyde anlar. Başkalarının yaşadıklarını kendi bedenlerinde hissederler. Bu nedenle, empatlar başkalarına karşı oldukça şefkatli olabilir.

Ancak, insanlarda olduğu gibi, çok fazla uyaran onları bunaltabilir. Kalabalık, medya ve olumsuzluk gibi uyaranlar onları yorabilir.

Yorgun bir empat olduğunu düşünüyorsan burada kategorize edilmiş 7 kapsamlı kişisel bakım ipucu sana yardımcı olacaktır.

1. Doğada Vakit Geçir

Rahatlamak veya doğada yürüyüş yapmak bir empata huzur getirebilir. Araştırmalara dayanarak öfke, korku ve stres gibi olumsuz duyguları azaltabilir. Bu, stres hormonunun üretimini azaltabilen yeşil ve güzel manzara renginden kaynaklanır. Beyin aktivitesini ölçmek için fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme kullanan bir araştırmaya göre, doğa sahnelerini, beynin empati ve sevgi ile ilişkili kısımlarını izleyen katılımcılar aydınlandı. Kentsel alanlarda bulunan empatlar, kendilerini daha rahat hissetmek için evlerinde birkaç bitki bulundurabilirler.

2.Meditasyon Yap

Meditasyon yapmak şu anda neler olup bittiğine dikkat etmeyi ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durmayı içerir. Empatların bunu tutarlı ve sürekli olarak uygulaması gerekebilir. Bu onların huzurlu bir ruh hali sürdürmelerini sağlar. Beynin insan duygu ve davranışlarını yöneten kısmı amigdaladır. Yapılan çalışmalarda meditasyon yapmayı öğrenenler amigdaladaki beyin aktivitesinde değişiklikler gösterdi.

3.Sağlıklı Sınırlar Belirle

Sınırlar sadece bir sağlık ilişkisinin işareti değil, aynı zamanda kendine saygının bir işaretidir. Birçoğumuz için sağlıklı sınırlar koymak yeni bir kavram ve mücadeledir. Sınırlar kişiden kişiye değişebilse de, bir yerden başlamalı ve bu sınırları belirlemeliyiz.

Nerede durduğunu bilmek, iyi sınırlar koymana yardımcı olur. Bunu yapmak için fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal sınırlarını belirle. Çoğu zaman duygularınla sınırlarını belirleyebilirsin. Rahatsızlık ve kırgınlık gibi duygular, çoğunlukla tahammül edip kabul edemediğin şeylere benzer.

Sınırlarını belirledikten sonra bunları başkalarına ve kendine de ilet. Saygılı bir şekilde, diğer kişinin seni özellikle rahatsız eden şeyi bilmesini sağla.

4. Sosyal Medyayı Dikkatli Kullan

Medya, üzüntü, korku ve belirsizliğin yanı sıra heyecan da getirir. Empatların diğerlerinin negatif enerjisini emdiği göz önüne alındığında, bir empatın zihni olumsuza karşı önyargılı görünebilir. Kişinin uyku ve travmatik olaylarla baş etme yeteneğini bozabilir. Bir sosyal medya detoksu ilk başta can sıkıcı olabilir. Ancak disiplin ve azim ile ne ekersen onu biçersin.

5.Hayır Deme Alıştırması Yap

Empatlar çoğu zaman insanları memnun eder. Başkalarının seni kullanmasına izin verme. Hayatta kalmak ve gelişmek için insanlarla arana sınırlar koyman gerekir.’ Basit bir “Hayır” bile gayet iyi! Her zaman duygularını kabul etmeyi unutma. “Doğru zihniyette olduğumda bir süre sonra sana cevap vereceğim.” de Veya açık sözlü ol ve onları anladığını söyle, ancak kendine saygı duymak için sınırlamalar koyman gerekir. Kendin için ayağa kalk ve kendine iyi bak! Kimsenin acısından sen sorumlu değilsin. Sen kendi sorumluluğundasın.

6. Sesinin Gücü: Kontrol Edebilir Misin, Edemez Misin?

Empatlar etraflarındaki enerjiyi emdikçe, “Bunu kontrol edebilir miyim, edemez miyim?” diye düşünmesi gerekir. Değilse, bırak gitsin. Yavaşça nefes alıp verirken olumlamalar tekrarlamanı şiddetle tavsiye ederim: Sesinin gücünün vücudundaki olumsuzlukları serbest bırakabileceğine inanmalısın. Kontrol edebiliyorsan, yavaşça nefes alıp ver.

Olumsuzluk ve kaosla dolu bir dünyada, empat olsan da olmasan da kendine bakman önemlidir. Özellikle fiziksel ve zihinsel sağlığın söz konusu olduğunda. Zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi bir yerdeyken, diğer insanlar için daha iyi olabiliriz.

Your Page Title

Sunulan tekniklerden bazıları, bir gecede veya hemen seni rahatlatmayabilir, ancak bunların zaman aldığını ve bir birey olarak daha az yorgun hissetmene yardımcı olacağını bil.