Sarı Kantaronun ( St. John’s Wort ) Hiç Bilmediğin Faydalı Özellikleri

Sarı kantaron, ezoterizm ve bitkisel ilaç dünyasının en ünlü bitkilerinden biridir. Bu yazıda bu bitkinin en önemli özelliklerini ve asıl amacını bulacaksın.

Sarı kantaron en faydalı bitkilerden biridir. Bir kişinin enerjisi üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle ritüellerde, çeşitli manevi uygulamalarda kullanılır. Ayrıca insan vücudu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Sarı Kantaronun Ana İyileştirici Özellikleri

Sarı kantaron, hemen hemen her yerde yetişen, ancak çoğu zaman yollar boyunca ve su kütlelerinin kıyılarında yetişen uzun, otsu bir çalıdır. Parlak sarı salkımları vardır, bu yüzden onu başka bir şeyle karıştırmak zordur. Bu bitki iddiasızdır, bu nedenle bahçende veya evinin pencere kenarında kolayca yetiştirebilirsin. Çiçek salkımları faydalı hammaddeler olarak kullanılır. Bunları ileride kullanmak üzere hasat edebilirsin, ancak yalnızca çiçeklenme sırasında toplayabilirsin.

Sarı kantaron, canlı, kurutulmuş formda faydalıdır, kaynatılıp çay olarak içilir. Bu bitki metabolizmayı geliştirir, antimikrobiyal etkilere sahiptir. Ayrıca, bu bitki ağrıyı dindirebilir ve şişliği giderebilir.

Genel olarak, sarı kantaronun tonik etkisi vardır. Kullanımı strese dayanmaya, gerginliği gidermeye yardımcı olur. Sarı kantaronun hücre yaşlanmasını yavaşlattığına inanılıyor. Çoğu zaman, Sarı kantarondan bir infüzyon yapılır. Bu, kullanımının en iyi şeklidir.

Bütün bunlar sarı kantaronun kimyasal bileşimi nedeniyle mümkündür. Bu bitki A, C, E ve P gruplarının vitaminlerini içerir. Sarı kantaron çinko, demir, manganez, potasyum ve askorbik asitler gibi faydalı maddeler içerir.

Bu bitkiye dikkat etmelisin, çünkü hamile kadınlar ve çocuklar için kontrendikedir. Sarı kantaronun çok sayıda kontrendikasyon listesi vardır, bu nedenle kesinlikle herkes tarafından büyük bir dikkatle kullanılmalıdır. Bir uzmana danışmak daha iyidir.

Sarı kantaron, et için bağımsız bir baharat olarak ve ayrıca baharatlı karışımların en önemli bileşenlerinden biri olarak yemek pişirmede bile kullanılır.

Sarı Kantaronun Eski Zamanlarda Tılsım Olarak Kullanılması

Antik çağlardan beri, sarı kantaronun evi olumsuzluklardan ve kötü ruhlardan korumaya yardımcı olduğuna inanılıyordu. Bunu yapmak için kuru yapraklarını, saplarını ve çiçeklerini bir torbaya koyup, giriş kapılarına asarlardı.

Bir odaya kuru Sarı kantaron asmak, altıncı hissi güçlendirmeye, durugörü yeteneğini kazanmaya veya güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, sarı kantaron kokusu ve dumanı, bir kişinin içgörüsünü, kötü insanları iyilerden ayırt etme yeteneğini geliştirir.

Sarı kantaron yağı ile ılık bir banyo yapabilirsin. Bu yorgunlukla savaşmana, daha üretken olmana ve kötü düşüncelerden kurtulmana yardımcı olacaktır.

Your Page Title

Cebinde bulunan sarı kantaron, egzersiz sırasındaki yorgunluğun azalmasına yardımcı olur. Önemli bir toplantıya veya görüşmeye götürülen kantaron öz güveni artırır ve kişiye cesaret verir.