Aklımızdaki Bu 7 Düşünce Yoksulluk Çekmemize Neden Oluyor

Alışkanlıklarımız fiziksel ve duygusal durumumuzu etkiliyor ve sonuç olarak hayatımızı tanımlayan davranışlarımızı programlıyor.

Her ne pahasına olursa olsun, vazgeçmemiz gereken alışkanlıklar vardır. Burada sıkıntı çekmemize neden olan 7 alışkanlıktan bahsedeceğim.

1. Kendine Acıma Alışkanlığı

Yoksulluğun kökleri, kendinize acıma ve hayatınız hakkındaki şikayetler ortaya çıktığında büyümeye başlar. İstediğiniz kadar paranız yok, istediğiniz geliriniz yok, aldığınız eğitim, ihtiyacınız olan değil, eviniz dergilerdeki gibi değil, bugünün iklimi sizi memnun etmiyor, mağazadaki satıcı sizi duymadı. Kısacası etrafınızdaki her şey kendiniz için üzülmek ve kötü şansınızı şikayet etmek için bir sebep olabilir.

Bu arada, kendine acıma alışkanlığı olan insanlar, etraflarındakilerin sempatisini kaybederler. Ve tabii ki kimse kötü haberlerle dolu bir hayatı olan böyle biri için sonsuza dek üzülmek istemez.

Hiç kimse yapabileceği tek şeyin sızlanmak olan bir kişiyi bir şeye davet etmez veya dikkate almaz. Bunun gibi birileri için, bir kariyer oluşturmak, ilginç bir iş bulmak ve en önemlisi kişisel ilişkiler kurmak oldukça zordur.

Kendine acıma yoksulluk çekmenin ve kötü bir hayat yaşamanın en iyi yoludur. Bu yüzden kendinize acıma alışkanlığını bırakmalısınız.

2. Her Şeyde Tasarruf Etmeye Çalışma Alışkanlığı

İş yerinizdeki meslektaşlarınıza daha az çalışsalar bile daha fazla ödeme yaptıklarını düşünüyorsanız; Hiç kimseye bir şey ödünç vermezseniz, garsonlara en ufak bir bahşiş bile bırakmazsınız, bu da yoksulluk alışkanlığının zaten size yerleştiği anlamına gelir.

Analistler, her şey üzerinde tasarruf etmeye çalışmanın makul tasarrufların bir işareti olmaktan çok uzak olduğunu ve aksine kişinin giderlerini ve gelirlerini dengeleyemediğini söylüyorlar.

3. Parayla Her Şeyi Ölçme Alışkanlığı

Aklı yoksulluk içinde büyüyen insanlar, mutlu olmanın tek yolunun çok sayıda sıfırlı maaş sahibi olmak, pahalı kıyafetler giymek, lüks evlerde oturmak ve üst düzey bir araca sahip olmaktan geçtiğini düşünüyorlar. Bunlara sahip olmadan sevinç için yer olmadığını düşünüyorlar.

Sosyologlar, mutlu olmak için neye ihtiyacınız olduğunu sorduğunda, soruyu yanıtlamaya yoksulluk zihniyetine sahip olanlar maddi malları listeleyerek başlarken, daha iyi odaklanmış bakış açısına sahip olanlar ilk başta sevgi ve dostluktan bahseder.

İlginç olan, bu insanların nadiren banka hesapları hakkında konuşmalarıdır, çünkü servetin gelir elde etme ve vizyon sahibi olma kapasitesinde ölçüldüğünü düşünürler. Gerçekten başarılı bir insan, altın çantasının boyutuna bağlı değildir.

4. Para Bittiğinde Panik Yapma Alışkanlığı.

Bir sonraki işten çıkarılmanın bir parçası olabileceğinizi düşünüyorsanız, yoksulluk için programlanmış bir zihne sahipsiniz demektir. Gerçek şu ki, para gelir ve gider.

5. Kazandığınızdan Daha Fazla Harcama Alışkanlığı

İki yerde çalışıyorsanız ama hala yeterli paranız yoksa, hayatınızdaki bir şeyi değiştirmenin zamanı geldi demektir. Bir kişi bir kredinin diğerinden ne kadar farklı olduğunu anlayamazsa, büyük olasılıkla ekonomik istikrarı asla bilmiyordur.

6. Sevmediğiniz Şeyleri Yapma Alışkanlığı

Yapmazsam kim yapacak? Psikologlar, işleri onları tatmin etmeyen insanların potansiyel olarak yoksulluk ve kötü şans için kendilerini programlamış olduklarını söylüyorlar.

Bunun nedeni, sevmediği şeylere bakmak zorunda kaldığında, kişi içinde uyanan duygulardır. Bu alışkanlığı yok etmek için başkasının ihtiyacı olanı yapmak değil, bize en çok memnuniyet veren şeyi yapmaktır. Sadece bu durumda “mucizevi” sonuçları görmek mümkündür.

Your Page Title

7. Ailenizdeki İnsanlarla İyi Bir İlişki Kuramama Alışkanlığı.

Aile üyelerinizle kötü ilişkilere sahip olmak o kadar da ciddi değil gibi görünse de, aslında bir tür zihinsel “tabu” ve nefrete dönüşebilecek bir üzüntü yaratır. Nefret acıya, acı zihinsel yoksulluğa dönüşür, bu da her türlü değişime izin vermez.