Diğer İnsanların Duygularını Hissedebiliyorum ve Bu Beni Çıldırtıyor

Çoğunlukla empati harika bir şeydir; empatik insanlar şefkatli ve duyarlıdır. Ailelerine, arkadaşlarına ve hatta yabancılara yardım etmeye isteklidirler.

Eğer bir empatsanız, bu empati on kat artar ve başkalarının duygularını sanki başınıza geliyormuş gibi hissetmeye başlarsınız.

İster inanın ister inanmayın, eğer bu sizseniz, başkalarının düşüncelerine, ruh hallerine, arzularına ve enerjilerine son derece uyum sağlayan inanılmaz derecede özel bir grup insanın parçası olursunuz.

Empatlar genellikle ani depresyon dalgalanmalarından, saf mutluluk dalgalarına kadar ruh hallerinin neden düzenli olarak çılgınca değiştiğini merak ederler. Bazen, açıklanamaz duygulardan çıldırıyormuş gibi hissedersiniz. Ancak bir empat olarak, bu deneyimlerin sadece diğer insanların enerji alanlarına girip çıktığınızın farkında olmak önemlidir.

Empati kurmanın, çevrenizdeki insanları nasıl rahatlatacağını sezgisel olarak bilmek ve hissettikleri neşeyi paylaşmak gibi pek çok avantajı vardır. Arkadaşlarınızın ve ailenizin bazı sorunlarının üstesinden gelmesine yardımcı olmak da bir nimettir.

Bununla birlikte, empatların düzenli olarak karşılaşması gereken birçok mücadele de vardır.


Empatlığın Zorlukları

Empat olmanın sorunu, diğer insanların yüklerini taşıma zorluğunun çok fazla olabilmesidir, özellikle de her gün çok sayıda insanla etkileşimde bulunduğunuzda. Başkalarının acısını ve üzüntüsünü çok şiddetli hissettikleri için, çoğu her şeyi bu kadar derinden hissetmenin bir sonucu olarak yorgun veya depresyona giriyor.

Empatlar, duyarlılıkları nedeniyle kolayca incinirler. Oldukça empati kuruyorsanız, çok hassas olduğunuzu düşünen ve her zaman duygularınızın sizi yönetmesine izin veren diğer insanlardan eleştiri bile alabilirsiniz.

Empat olmanın bir başka dezavantajı, başkalarının yanında bulunmakta buldukları muazzam zorluktur. Halka açık yerler ve kalabalıklar çoğu empatlar için çok zorlayıcıdır, ancak bazı empatlar arkadaşlıklardan ve romantik ilişkilerden bile çekinir.

Herkes için biraz teselli ve sessizlik gerekli olsa da, dikkatli olmak önemlidir, böylece sonunda kendinizi dünyanın geri kalanından soyutlamazsınız. Birçok empat son derece yalnız kalır ve başkaları tarafından bunalmaktan kaçınmak için korunur.

Empatlar aynı zamanda ailelerini ve arkadaşlarını mutlu etme çabalarından dolayı tükenme riskiyle de karşı karşıyadır. Çevrelerindeki insanları mutlu etmeye o kadar odaklanırlar ki kendi ruh hallerini ihmal ederler ve kendi mutluluklarını diğer insanların mutluluğuna eşitlerler.

Hatta bazı empatlar başkalarının düşünce ve duygularına o kadar dalmış durumdadır ki kendi benliklerini gözden kaçırırlar.

Pek çok hassas ve empatik insan, kendi rahatsızlığını bir kenara atar ve bunun yerine başkalarını memnun etmeye kendini adamayı seçer. Ancak, başkalarına bakmanın en iyi yolunun aynı zamanda mutlu ve iyi ayarlanmış bir zihniyette olduğunuzdan emin olmak olduğunu kendinize sık sık hatırlatmanız çok önemlidir.


Empat Olmanın Yükünü Hafifletin

Merak etmeyin, bir empati yeteneği sizin için sonsuza kadar zor olmak zorunda değil. Mücadelelerle başa çıkmayı öğrendikten sonra, yeteneklerinizin faydalarından, örneğin büyük yaratıcılık, iyileştirici enerji ve diğer insanların ihtiyaçları ve istekleri hakkında sezgi gibi empati yeteneklerinizden yararlanabilirsiniz.

Sadece kendinize bakmak zor veya zaman alıcı olmak zorunda değildir. Öyleyse, başkalarının duygularından mahrum kalmamanızı sağlamak için ne yapabilirsiniz?

Daha sağlıklı bir zihniyet sağlamanın yollarından biri, geri adım atmak ve sizinle diğer insanların duygusal yaşamları arasında net sınırlar çizmektir. Bu, ailenize ve arkadaşlarınıza değer verirken, onların sorunlarını ve sorumluluklarını kendinizinmiş gibi üstlenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

İnsanlara yardım etmekten çok yorulduğunuzu hissettiğinizde insanlara hayır demeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Meditasyon, enerji alanınızı temiz ve dengeli tutmak için de gereklidir. Sessizce oturmak ve nefesinize odaklanmak için her gün birkaç dakikanızı ayırın, böylece kendinizi şimdiki anda topraklayabilir ve içinizdeki iç huzuru geliştirebilirsiniz.

Meditasyon ve hatta yoga yoluyla kendinizin ve vücudunuzun farkında olmak, başkalarına yardım ederken bile kendi kimliğinizi, düşüncelerinizi ve duygularınızı korumanıza yardımcı olur.

Meditasyon sırasında kendinizi küçük bir evin içinde hayal edebilirsiniz. Empat olduğunuzda, o kadar hassassınız ki, sanki evinizin tüm kapıları ve pencereleri sürekli olarak açıkmış gibi. Ailenizin ve arkadaşlarınızın tüm düşünceleri ve duyguları sürekli olarak içeri ve dışarı akar, sizi bir anlık huzurla bırakmaz.

Şimdi, evinizde yürüdüğünüzü ve her bir kapıyı ve pencereyi birer birer kapattığınızı hayal edin. Zihninizdeki bu güvenli alana, sadece duygularınız, düşünceleriniz ve bilgeliğiniz tarafından dokunulur.

Bu uygulamaya düzenli olarak yaptıkça, kendinizi topraklamak ve normal yaşamınızda zihninizde güvenli bir alan bulmak da kolaylaşır.

Empati, sonsuz bir sevgi ve şefkat kaynağı olan evren için değerli bir armağandır, ancak en yüksek potansiyelinizi gerçekleştirmek için, kendinizi diğer insanlara gösterdiğiniz kadar özenle beslemeniz çok önemlidir.

Your Page Title (#satışortaklığı)