Hareketsiz Oturmayı ve Konsantre Olmayı Zor Bulduğunda Meditasyon Nasıl Yapılır

Birçok çalışma meditasyonun ruhsal guruların binlerce yıldır bildiği zihinsel ve fiziksel sağlık yararları olduğunu göstermiştir. Ancak meditasyon yapmak zor olabilir. Hareketsiz oturmayı ve konsantre olmayı zor bulursan nasıl meditasyon yapacağını bu yazıda öğrenebilirsin.

Birçok insan düzgün meditasyon yapmak için zihnini düşüncelerden arındırman gerektiğini düşünüyor. Bunu yapmaya çalışıyorlar ve zor buluyorlar, bu yüzden uygulamadan vazgeçiyorlar. Ama meditasyon düşüncesiz olmakla ilgili değildir. Bu sadece aklına gelen düşüncelerin daha fazla farkına varmakla ilgilidir. Neyse ki, meditasyonu etkili bir şekilde uygulamayı öğrenmek oldukça basittir.

Hareketsiz oturmayı ve konsantre olmayı zor bulsan bile daha etkili meditasyon yapmanın birkaç yolu var.

1.Alışkanlık Haline Getir

Düzenli meditasyon yapmıyorsan, zihnini sakinleştirmek için her gün birkaç dakika oturman zor olabilir. Meditasyon yapmak için oturma eylemi büyük miktarda irade gerektirebilir.

Ancak, eğer bir alışkanlık meditasyonu yaparsan, daha kolay olacaktır. Avrupa Sosyal Psikoloji Dergisi’nde Phillippa Lally ve meslektaşları tarafından yayınlanan bir çalışma, bir alışkanlık yaratmak için ortalama 66 gün gerektiğini göstermektedir.

2.Düzenli Bir Alana Sahip Ol

Meditasyonunu yapmak için düzenli bir alana sahip olmak birçok yönden yardımcı olabilir. Öncelikle, ayrılmış bir alana sahip olmak alışkanlığını güçlendirebilir, çünkü alanını her gördüğünde meditasyon yapman hatırlatılır. Ek olarak, sessiz ve hoş bir alan meditasyon fikrini daha çekici hale getirecektir. Kesintiler meditasyonuna ciddi şekilde müdahale edebileceğinden, rahatsız edilmeyeceğin bir yere sahip olman da önemlidir.

Bununla birlikte, özel bir meditasyon odasına veya süslü ekipmana ihtiyacın yok. Yerdeki basit bir dik sandalye veya yastık, meditasyon pratiğine başlamak için gerçekten ihtiyacın olan tek şey.

Ancak, çevredeki diğer ilgi çekici şeyler olması zihnini sakin tutmana yardımcı olabilir. Meditasyon yapmak için bir mumun önünde oturmayı ve havayı tazeleyen lavanta gibi rahatlatıcı bir uçucu yağa sahip olmayı yararlı buluyorum.

3.Nefes Almayı Unutma

Birçok meditasyon uygulaması nefesle başlar. Nefes, çeşitli nedenlerden dolayı meditasyonun başlangıç noktası olarak çok yararlıdır. İlk olarak, her zaman senin için mevcut olan bir şeydir. Nerede olursan ol ve günün nasıl geçerse geçsin birkaç derin nefes alabilirsin.

İkincisi, derin nefes alma parasempatik sinir sistemini tetikler. Bazen dinlenme ve sindirme sistemi olarak adlandırılan bu sistem, dövüş veya uçuş tepkisine tamamlayıcı bir sistemdir. Tetiklendiğinde, kalp atış hızı yavaşlar, beden ve zihin daha rahat ve sakin olur.

Meditasyon pratiğine başlamak için diyaframa birkaç derin nefes almak isteyebilirsin. Her nefeste karnının yükselip düştüğünü hissetmelisin. Meditasyondan önce bu tekniği kullanmanın yanı sıra, stresli veya endişeli hissettiğinde seni sakinleştirmek için yararlı ve hızlı bir uygulama olabilir.

4.Küçük Başla

Çoğu zaman, meditasyonla mücadele eden insan türleri, faaliyetlere ya hep ya hiç yaklaşım sergileyenlerdir. Ancak, bu meditasyon için yararlı bir yaklaşım değildir. Meditasyon basit bir beceridir, sonuçları görmek için zaman ve pratik gerektiren bir beceridir. Bu nedenle, ilk başta sadece beş ila on dakikalık meditasyonla başlamak en iyisidir.

Sadece bir sandalyeye veya yere dik otur ve birkaç derin nefes al. Ardından, içeri giren ve vücudunu terk eden nefese odaklan. Alternatif olarak, mum gibi bir nesneye odaklan. Aklına gelen bir düşünceyi fark ettiğinde, ona odaklanmamaya çalış ama bırak gitsin. Düşüncelerine kapıldığını fark edersen, endişelenme. Fark ettiğinde, odağını nefese veya mum alevine geri döndür.

Bu basit uygulamayı her gün birkaç dakika yaparsan üzerine kurulabilecek bir alışkanlık oluşturmana olanak tanır. Geliştikçe, bu süreyi 20 dakikaya kadar artırabilirsin, bu noktada zihninde ve bedeninde gerçek bir değişiklik hissetmeye başlayacaksın.

5.Sakın Gözlerini Kapama

Birçok insan gözleri kapalıyken başarılı bir şekilde meditasyon yapar. Bununla birlikte, yeni başlayanlar için bu genellikle zihnin dolaşmasına ve hayal kurmasına neden olabilir. Bazı insanlar gözlerini biraz açık tutarlarsa ve bunun yerine yanan bir mum gibi bir şeye odaklanırlarsa meditasyon yapmayı daha kolay bulurlar.

6.Bir Mantra Kullan

Meditasyonuna daha fazla odaklanmanın ve konsantre olmanın bir başka yolu da mantra kullanmaktır.

Bir mantra, meditasyon yaparken kendine tekrarladığın bir kelime, cümle veya sestir. Her şeyi kapsayan barışı temsil eden ‘om shanti, shanti, shanti’ ifadesini kullanabilirsin.

Alternatif olarak, sadece ‘aşk’ veya ‘barış’ kelimesi ile de meditasyon yapabilirsin. ‘Kendimi tamamen kabul ediyorum’ gibi bir olumlama da kullanabilirsin.

7.Rehberli Meditasyonu Dene

Rehberli meditasyonlar meditasyon yapmayı öğrenmenin harika bir yoludur ve odaklanmayı zor bulan kişiler için çok yararlı olabilir. Çevrimiçi olarak birçok rehberli meditasyon var.

Meditasyonun zihin, beden ve ruh için gerçekten büyük faydaları vardır. Bu ipuçlarını izlersen, yakında meditasyonun kendin için yararları hakkında bilgi edineceksin.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Meditasyonundan vazgeçme ya da doğru yapmadığını düşünme. Meditasyon yapmanın gerçekten ‘doğru’ bir yolu yoktur ve tüm çabaların hayatında büyük ölçüde karşılığını verecektir.