Negatif İnsanlar Beyninize Kalıcı Zarar Verebilir

Bazı olumsuz insanlar çevrelerindeki insanlar üzerindeki olumsuz etkilerinin mutlulukla farkında olmazken, diğerleri kaos yaratarak ve insanların sinirlerini bozarak tatmin olurlar.

Hangi kategoriye girerlerse girsinler, gereksiz karmaşıklık ve en kötüsü stres yaratırlar.

Araştırmalar, stresin beyin üzerinde kalıcı bir olumsuz etkiye sahip olabileceğini bulmuştur. Kendinizi birkaç günlük strese bile maruz bırakmak, beynin hafıza ve muhakemeden sorumlu önemli bir alanı olan hipokampustaki nöronların etkinliğini tehlikeye atacaktır. Haftalarca süren stres, tersine çevrilebilir nöronal dendrit hasarına (beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları küçük “kollar”) neden olurken, aylar süren stres nöronları kalıcı olarak yok edebilir.

Stres, hayattaki başarınız için ciddi bir tehdittir – stres kontrolden çıktığında hem performansınız hem de beyniniz zarar görür.

Belli bir olumsuzluk zararsız ve varsayımsal görünse bile, karamsar bir sosyal medya gönderisinin stresi ile bize fiziksel olarak zarar verebilecek bir şeyin stresi arasında bir ayrım yapamaz. Nörofizyolog, Rick Hanson, “deneyime bağlı nöroplastisiteyi” düşüncelerimizin ve deneyimlerimizin tam anlamıyla beynimizi şekillendirdiği kavram olarak tanımladı. Deneyimler, yeni sinapsların büyümesini teşvik edebilir ve hatta genlerinizi değiştirebilir, deneyimli uyaranlarınızın kontrolünü gelecekteki yavrularınız üzerinde bir etkisi olabilecek bir konu haline getirebilir.

Your Page Title

Ve şimdi çevrenizdeki olumsuz insanların ne kadar yıkıcı olduğunu anladığımıza göre, en iyi eylem planı, sahip olabileceğiniz bu tür ilişkilerden kurtulmak ve etrafınızda sizi en iyi hissetmenizi sağlayacak bir grup insan oluşturmaya tamamen odaklanmak olacaktır. Ancak, bu grubun etrafında olmaya devam etmeniz gerekiyorsa, şu anda karşılaştıkları sorunları nasıl çözmeyi düşündüklerini sorun. Bu, onların sefaletlerine katılmayacağınızı hemen onlara açıklığa kavuşturacak ve böylece konuşma daha olumlu, üretken bir yöne yönlendirilecek ve herkesin zihinsel sağlığı bozulmadan bırakılacaktır.