Qi Enerjisi Nedir, Onu Ne Etkiler ve Nasıl Dengelenir?

Business man holding electricity light bolt in his hands concept

Qi oldukça basit bir şekilde enerjidir. Qi, vücudunda sürekli olarak dolaşan hayati enerjiyi ifade eder.

Qi kavramının kökeni Çin’dir. Çinliler her şeyin enerjisi olduğuna inanırlar; Canlı ve cansız şeyler. Yediğin yemek, soluduğun hava, içtiğin su ve üzerinde yürüdüğün toprak. Bunların hepsinin içinden geçen qi enerjisi var. Hayatın kendisinin bir qi kombinasyonu olduğunu söyleyebilirsin.

Qi Enerjisi Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Çoğu insan, hatta batı dünyasında bile, Çin’in yin ve yang kavramını duymuştur. Çin Felsefesinde zıt güçler birbirini tamamlar ve dengeler. Bu qi enerjisi ile aynıdır.

Aslında qi, yin ve yang ile işbirliği içinde çalışır. Ama tam olarak nasıl? Bedeni çok pratik terimlerle kullanırsak, yin, yang ve qi arasındaki bu ortaklığı anlamaya yardımcı olur.

Yin, Yang ve Qi

Yin, yang ve qi, Geleneksel Çin Tıbbının temelini oluşturur. Bedenin ve zihnin sağlıklı olması için her üç unsur da birbiriyle uyum içinde çalışır.

Öyleyse, yin’in vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin olduğunu, yang’ın yiyecekleri metabolize etme şeklimiz olduğunu ve qi’nin bu ikisinden elde ettiğimiz enerji olduğunu düşünelim. Yinimiz sağlıklı ve ihtiyaçlarımız için yeterli olduğunda ve metabolizmamız iyi çalıştığında, qi’miz güçlüdür.

Sonra tekrar, eğer aşırı şımarırsak, çok fazla yinimiz olur. Bu noktada, vücut halsiz ve nemli hale gelir. Öte yandan, çok az yin de aynı derecede zararlıdır. Zayıf ve kuruyuz.

Yang ile aynı. Dengeli yang güçlü, sıcak ve enerjiktir. Ancak, çok fazla aldığımızda vücudumuz iltihaplanır. Tersine, çok az varsa, zayıf, soğuk ve yorgun oluruz. Bu nedenle, sağlıklı olmak için iyi bir yin ve yang dengesine ihtiyacımız var. Sonuç olarak, qi’miz sağlıklı olacaktır.

‘Çin felsefesi bu hayati enerjiyi qi olarak adlandırır ve onu vücudun doğuştan gelen zekası olarak tanımlar.

Geleneksel Çin Tıbbı ve Qi Enerjisi

Geleneksel Çin tıbbı, qi’nin meridyenler adı verilen kanallardan aktığını iddia eder. Bu kanallardaki dengesizlik ve tıkanıklıkların yanı sıra kilit organlardaki qi eksikliklerinin birçok hastalığın semptomlarına neden olduğu anlaşılmaktadır.

Ayrıca Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) dalak vücuttaki en önemli organdır. Bunun nedeni, yediğin gıdalardan qi enerjisini vücudunun geri kalanına göndermeden önce çıkarmasıdır. Ayrıca sindirimde ve kanın süzülmesinde rol oynar.

Bu nedenle, kendini yorgunluk, zayıf sindirim ve bağışıklık sisteminin azalması gibi sorunlara yatkın bulursan, TCM uygulayıcıları her şeyden önce dalağın işleyişine odaklanacaktır.

Yin ve yang’ın doğru şekilde çalışması için yeterli miktarda qi’ye sahip olmamız gerekir. Qi’nin çoğunu yediğimiz ve soluduğumuz havadan elde ederiz. Bu nedenle, Çinlilerin yüksek kaliteli yiyecek ve temiz havadan oluşan iyi bir beslenmeyi en önemli olarak görmeleri şaşırtıcı değildir.

Qi Enerjisi Dengesiz Olduğunda Ne Olur?

Hedefin sağlık, beslenme, fiziksel uygunluk, sosyal ilişkiler ve hayatının tüm alanlarında genel başarı ise, qi enerjisini incelemek ve anlamaktan daha önemli başka bir kavram yoktur. Ayrıca, optimal sağlığın için onu nasıl dengeleyeceğini bilmelisin. Sorun şu ki, onu etkileyen ve qi bozukluklarına neden olan birçok şey var:

Qi’nin Dört Bozukluğu

– Eksik
– Durağan
– Batan
– Asi

Eksik Qi

Semptomlar: Yorgunluk, üşüme hissi, soğuk algınlığına yatkınlık
Azalan qi enerjisinin ana belirtileri, zayıf dolaşım, idrar kaçırma, organ sarkması ve zayıf sindirim gibi kronik hastalıklarda artıştır.

Durgun Qi

Semptomlar: Sinirlilik, akut ağrı, topaklara ve darbelere eğilimli
Durgun qi, vücudun herhangi bir yerinde hareket eden keskin, akut ağrı ile kendini gösterir. Aynı zamanda bir gün var olan ve ertesi gün kaybolan yumuşak topaklarla da ilişkilidir.

Batan Qi

Semptomlar: Sarkmalar, fıtıklar
Qi enerjisinin bir işlevi organları desteklemektir, bu nedenle batan bir qi’nin bunu yapma yeteneği bozulur. Rahim, mesane, rektum veya kolon gibi organ sarkmaları batan bir qi’nin belirtisi olabilir.

Asi Qi

Semptomlar: Hıçkırık, mide bulantısı, geğirme, anksiyete
Asi qi, bazı şeylerin doğal akışının tersine çevrildiğini gösterir. Örneğin, aşağı doğru solunan hava yukarı doğru atılır, yiyecekler dışarıya kusar. Bununla birlikte, kaygı ile de bağlantılıdır.

Qi’ni Nasıl Dengelersin?

Qi dengede olduğunda, sağlık, esenlik ve memnuniyete sahip olacaksın. Bununla birlikte, dengeden düşersen veya senin için iyi veya kötü olan bir şeye çok fazla veya çok az sahip olursan o zaman bir hastalık, acı ve ıstırap vardır.

Qi’ni dengelemenin en iyi yolu semptomlara bakmak ve qi’nin nasıl dengesiz olduğunu anlamaktır.

Eksik Qi

Yeterli qi enerjin yoksa, Çin bitkileri vücudunu beslemeye yardımcı olabilir. Aslında, Çin bitkisel ürünleri, felç, kalp hastalığı, zihinsel bozukluklar ve solunum yolu hastalıkları (bronşit ve soğuk algınlığı gibi) dahil olmak üzere birçok tıbbi sorun için incelenmiştir.

Durgun Qi

Qi enerjisinin tıkanma olmadan sorunsuz bir şekilde akması gerekir. Akupunktur iyi dolaşımı teşvik eder ve meridyenleri açar. Bu, qi enerjisinin akmasına izin verir.

Batan Qi

Yakı, ısı tedavisi kullanan bir masaj şeklidir. ‘Moxa’ adı verilen tedavide kuru otlar, qi akışını rahatlatmak ve teşvik etmek için vücudun ağrılı veya etkilenen bölgelerine yerleştirilir.

Your Page Title

Asi Qi

Asi qi’nin fiziksel belirtileri geğirme, hıçkırık ve mide bulantısıdır, ancak altta yatan sorun kaygıdır. Özellikle duygusal kaygı. Bu açıkça çözülmesi karmaşık bir sorundur, ancak yoga, derin nefes alma ve meditasyon gibi uygulamalar stres seviyelerini azaltmada faydalıdır.