Reiki Nedir? Reiki Tedavilerinin Sağlığa 7 Faydası

Kendini oldukça sık stresli hissediyor musun? Belki de rahat ve sakin hissetmeyi zor buluyorsun? Belki de bu şeylere yardımcı olabilecek bir teknik bulmak istiyorsun?

Reiki’nin sağlığa faydalarını ve olumsuzluklarla mücadeleye nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmek için okumaya devam et!

Reiki denilen Japon tekniğini duymuş veya duymamış olabilirsin, ancak bu harika bir stres azaltıcı uygulama olabilir.

Bu özel teknik, 20. yüzyılın başlarında Japonya’da geliştirildi ve şu anda dünya çapında uygulanıyor.

Sana Reiki’nin bazı büyük sağlık faydalarından bahsedeceğim ama başlamadan önce Reiki’nin ne olduğuna bir bakalım.

Reiki Nedir?

Gevşeme ve stres azaltma için kullanılan bir Japon tekniği olan Reiki, normalde Reiki Uygulayıcısının ellerini diğer kişinin vücudunun üzerine koyarak, enerjinin akabilmesi için farklı el pozisyonları kullanarak uygulanır.

Reiki kelimesi iki Japonca kelimeden oluşur. ‘Rei’, ‘Tanrı’nın Bilgeliği’ veya ‘Yüksek Güç’ anlamına gelir ve ‘Ki’, ‘yaşam gücü enerjisi’ anlamına gelir. Bunun fikri, birinin yaşam gücü enerjisi düşük olduğunda, hastalanma veya stresli ve gevşememiş hissetme olasılıklarının daha yüksek olabileceğidir.

Uygulama gerçekleştiğinde, yüksek yaşam gücü enerjisi uygulayıcının ellerinden rahatsız olan kişinin vücuduna akabilir ve pozitif enerjiyi artırabilir.

Reiki, kişinin bedenini, duygularını, zihnini ve ruhunu tedavi ederek kendini rahat ve huzurlu hissetmesine yardımcı olabilir. Reiki, ruhsal şifa ve kendini geliştirme yöntemidir.

Reiki Nasıl Çalışır?

Reiki bilimi bize sürecin pozitif enerjiyi kanalize ederek, onu vücudun dışından içine hareket ettirerek çalıştığını söyler. Bu enerji, ellerin konumu tarafından yönlendirilir ve uygulayıcının enerjiyi ihtiyaç duyulan yerlere yaymasına izin verir.

Bu enerjinin hareketini ölçmek imkansız olsa da, ona uyum sağlayanlar tarafından hatasız bir şekilde hissedilir. Bazıları bunu yaşam gücünün bir hareketi olarak tanımlar.

Bu terim, birçok insanın Reiki aldıktan sonra hissettiği yoğun ve anında stres atma ve gerilimin hafifleme hissini güzel bir şekilde yakalar. Özellikle, araştırmalar, kronik ağrı çekenlerin, hızlı ve fark edilir sonuçlar bildirme olasılığı en yüksek olanlar arasında olduğunu göstermektedir.

Reiki’nin nasıl çalıştığını anlamak için, sadece enerji transferi ilkesini anlamak değil, aynı zamanda farklı tekniklerin olduğunu da not etmek önemlidir. Uygulayıcılar, aşılama, aurayı yumuşatma, ışınlama ve temizleme dahil olmak üzere farklı el pozisyonları ve hareketleri kullanır. Bu tekniklerin her biri benzersiz faydalarla ilişkilidir.

Reiki’yi Nasıl Öğrenebilirim?

Artık Reiki şifa tekniklerinin neler sunabileceği ve neden işe yaradığı konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğuna göre, bu uygulamayı kendin öğrenmek isteyebilirsin. İyi haber şu ki, kesinlikle herkes Reiki uygulayabilir; Sadece becerileri geliştirmeye açık olman yeterlidir.

Reiki yapmayı öğrenmek istiyorsan, profesyonel eğitim almak en iyisidir. Öğrenciler geleneksel anlamda “öğretilmez”ken, Reiki öğretmenleri becerilerini öğrenenlere aktarırlar. Reiki’yi bir işte uygulamak veya sadece kendin ve sevdiklerin için kullanmak gibi bir düşüncen olsun, birçok “Yeni başlayanlar için Reiki” kursu vardır. Benzer şekilde, zanaatını geliştirmek isteyenler için daha gelişmiş eğitim biçimleri vardır.

Bu ortamlarda, kendini yaşam gücü enerjisine nasıl ayarlayacağını öğrenebilirsin. Ayrıca, iletmeyi deneyebilirsin.

Yeni Başlayanlar İçin Reiki: Reiki Nasıl Yapılır?

Herhangi bir resmi eğitim almadan önce bile, evde deneyerek bazı büyük Reiki faydalarından yararlanabilirsin. Yeni başlayanlar için Reiki öğrenmesi oldukça kolaydır ve kendin üzerinde pratik yaparak başlayabilirsin.

Bazı temel Reiki şifa tekniklerini öğrenmek için atman gereken adımlar şunlardır:

– Rahatsız edilmeyeceğin sessiz ve rahat bir yer bul. Ayakların yerde ve ellerin kucağında olacak şekilde otur.

– Gözlerini kapat ve derin, sabit nefesler al. Kalp atış hızını ve düşüncelerini yavaşlat.

– Reiki yapmayı öğrenmek, yansıtıcı, alıcı bir durumda olmakla çok ilgilidir

– Vücudunu tepeden tırnağa tara, sadece deneyimlediğin tüm hisleri fark et. Özellikle vücudunu gergin hissettiğin veya vücudunun enerjisinin bloke olduğu yerler için tara. Bu hisleri herhangi bir şekilde yargılamamaya veya değerlendirmemeye çalış, onları oldukları gibi kabul et.

– Avucunu doğrudan ağrıyan veya gergin olan alanın üzerine koyarak gergin hissettiğin yerlerden birine dokun. Gerginliğin serbest bırakıldığını hayal et. Örneğin, karanlık enerjinin dışarı sızdığını veya bölgeyi saran ve yastıklayan altın enerjiyi görselleştirebilirsin.

Başkalarına Reiki şifa teknikleri sunarken, negatif enerjiyi serbest bırakırken benzer görselleştirme tekniklerini kullanabilirsin, ancak gergin hissettiğin alanlarda sana geri bildirim vermesi için kişiye güvenmen gerekir. Bununla birlikte, Reiki’nin nasıl yapılacağına dair zamanla ve daha fazla eğitimle, tedaviye ihtiyaç duyan yerleri hissetmeyi öğreneceksin.

Reiki’nin 7 Sağlık Faydası

Artık Reiki’nin gerçekte ne içerdiğini ve nasıl çalıştığını bildiğine göre, seninle Reiki’nin faydaları hakkında konuşmak istiyorum. Bu tekniğin çeşitli farklı faydaları vardır ve isteyen herkes Reiki’ye katılabilir.

1. Depresyon ve Kaygıyı Azaltır

Araştırmalar, Reiki’nin ruh halini değiştirerek depresyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Reiki’nin, yaşam gücü enerjisini alarak ve herhangi bir enerji blokajını çözerek, olumsuz bir ruh halinde olanlara, değişime ve daha olumlu hissetmelerine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ruh halin düzeldiğinde, stres seviyelerin ve sahip olabileceğin endişeler azalabilir.

2. Duygusal Netlik ve Manevi Büyüme Sağlar

Reiki, seni duygusal olarak iyileştirmek için de kullanılabilir. İnsanlara enerjileriyle yardım etmek için kullanılır ve bu, iç huzuru ve uyumu getirebilir (ki bu, ruhsal gelişim için çok faydalı bir niteliktir).

Uygulama duygularını temizleyebilir ve ayrıca ilişkilerini güçlendirmene, sevme yeteneğini geliştirmene ve başkalarıyla derinden bağlantı kurmana yardımcı olur.

Tüm bu nitelikler ruhsal olarak büyümene ve duygularınla bütünleşmene sağlar.

3. Kişisel Bakım Aracı

Reiki, bir öz bakım uygulaması olarak kendi başına kullanılabilir. Onu kendi bedenine de uygulayabilirsin ve bu, uzun bir günün ardından stres atmak ve huzur içinde olmak için harika bir yoldur. Yanlışlıkla kendine ne zaman zarar verdiğini düşünürsen, vücudun kendi kendine iyileşir, bu nedenle Reiki’yi kullanmak bu şifa enerjisini vücuduna getirebilir ve tüm enerji blokajlarından kurtulabilir.

Bir zaman seçebilir, alanını yastıklar ve mumlarla düzenleyebilir ve kendine biraz bakım sağlayacak olan tekniği uygulayabilirsin, ayrıca daha sakin ve daha fazla iç huzura sahip olabilirsin.

4.Ağrıyı Hafifletir

Araştırmalar, Reiki’nin belirli ağrıları ve olabilecek diğer semptomları olan insanlara yardım edebildiğini göstermiştir. Doğrudan bir tedavi olmasa da, bir dizi fiziksel zorluğu hafifletebilir.

Bir çalışmada, Reiki’nin ağrı giderici etkileri açısından en etkili terapi olduğu ortaya çıktı.

Başka bir araştırma, Reiki’ye katılan kanser hastalarının yorgunluk, ağrı ve kaygılarının önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu. Oldukça fazla araştırmadan sonra, birçoğu Reiki’nin ağrı semptomlarını azaltma konusunda çok etkili olabileceğini gösteriyor.

5. Beyaz Kan Hücresi Üretimini Artırır

Yapılan bir araştırmada, Reiki alan ve hiçbir tedavi almayanların beyaz kan hücrelerinin sayısında artış olduğu tespit edildi. Çalışma, bağışıklık sisteminin bundan dolayı güçlendiğini gösterdi. Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sisteminin hücreleridir ve bağışıklık sistemimiz, mikroplara veya soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlara karşı savunmada vücudumuza yardımcı olacaktır.

6. Sezgiyi ve Yaratıcılığı Artırır

Reiki, stres seviyeni azaltabilir, sana netlik ve odaklanma getirebilir. Bu, daha rasyonel ve stressiz hissedebileceğin için sezgine odaklanmanın harika bir yoludur.

Yaratıcılık ile Reiki, enerjisel blokları yıkarken yardımcı olabilir. Bu bloklardan kurtulduktan sonra yeni yollar ve ilhamlar açmaya odaklanabilir, yeni fikirler üretebilir ve hayal gücünü kolayca kullanabilirsiniz.

Bunların hepsi yaratıcılığına gerçekten yardımcı olur.

7.Zihnini Sakinleştirir

Reiki, kalbinle ve Yüksek Benliğinle yeniden bağlantı kurmana yardımcı olabileceğinden, enerjini herhangi bir olumsuzluktan temizlemene gerçekten yardımcı olur. Reiki, gerçek merkezinle yeniden bağlantı kurmanı sağlar. Ardından, tutunduğun ve devralmasına izin verdiğin olumsuz kalıpların farkına varabilirsin.

Your Page Title

Reiki’yi kullanmak, negatif enerjilerinle yüzleşmene ve onları tuttuğun zamana odaklanmana yardımcı olur. Bu, onları bırakmanı ve zihnini temizlemeni sağlar. Daha sonra, zihnini sakinleştirmeye, içinden geçen ve sahip olduğun pozitif enerjiye odaklanabilirsin.