Hayatınızı Dönüştürmek İçin Kelimelerin Gücünü Kullanma

Hayatınızı sevmiyorsanız, daha iyi bir hayat yaratmalısınız. Kelimelerin gücünü kullanmak sizin için şaşırtıcı şeyler yapabilir.

Kelimelerin gücünün ne kadar güçlü olabileceğini hiç düşündünüz mü? Gerçek şu ki, ortalama olarak her gün aynı eski kelimeleri kullanıyoruz.

Yorgunsak, bu duyguyu dün ya da önceki gün yaptığımız gibi tarif ederiz. Ve böylece bu kelimelere güç veririz, bu da kendimize daha az güç verir.

Kelimelerin Gücünü Kullanmak

‘Yorgun’ kelimesinin hayatımızdan güç almasının nedeni, olumsuz bir terim olarak görülmesidir. Bildiğiniz gibi, olumsuzluk ve pozitiflik hayatınızı belirler ve çerçeveler. Bazen olumsuzluğa katlanmanın o kadar korkunç olduğunu söylemem, aslında yararlı olabilir, ama orada kalmak iyi değildir.

Söylediklerimizde güce ihtiyacımız var, böylece olumsuz sözler hükmedemez. Şimdi hayatı değiştirmek için konuşmanın gücünü kullanmanın birkaç yolunu inceleyelim.

1. Kelime Haznesinin Genişletilmesi

Örneğin, İngilizce ortalama 500.000 kelimeye sahiptir ve normalde sadece 2.000 kelimeyi kullanırız. Bu, dilin yalnızca% 5’i. Dil kullanımındaki bu eksiklik bizi duygusal olarak da değiştirir.

Tembelleşiriz, günlük yaşamlarımızı ifade etmek için aynı kelimeleri kullanırız. Öyleyse, hayatınızda büyük bir değişiklik yaratmak için, dilinizi her gün biraz daha genişletmeye çalışmalısınız. Ana diliniz ve içerdiği kelimelerin sayısı hakkında bilgi edinin, ardından kelime dağarcığınızın sınırlarını zorlamaya çalışın.

2. Gücü Anlayın

Kelimelerin istediğiniz hayatı yaratabileceğini asla unutmayın. Olumlu ve olumsuz kelimeler iki farklı yöne gider. Her zaman olumsuz bir dil kullanmayı seçerseniz, hayatınıza acı çekecektir. Öte yandan, olumlu konuşmayı seçerseniz, hayatınız güzelleşir.

Bu kadar basit. Güçlü bir dile sahip olmak için, ölüm yerine sözlerinize hayat verme pratiği yapmalısınız. Ve gerçek şu ki, canlandırıcı sözler hayatınızın sorunlarına daha dirençli olabilir.

3. Eleştirmeni Susturun

Eleştirmenden bahsettiğimde, sizden şikayet eden başka birinden bahsetmiyorum. İç eleştirmeninizden bahsediyorum. Bu, günden güne yaptığınız hataları size sürekli gösteren kişidir. Bu içsel zihniyetin sunduğu saçmalığı dinlerseniz, hayatınız olgunlaşamaz.

Bununla birlikte, içerideki kişiye susmasını söylemeyi öğrenirseniz, hayatınız büyük ölçüde ve hızlı bir şekilde değişebilir. İç eleştirmen konuşmaya başladığında, pozitifliği somutlaştıran güçlü sözler onu alt etmek için yükselmelidir. Kendinize değerli, yaratıcı, akıllı ve nazik olduğunuzu söyleyin. Bu kelimeler, harekete geçerken bu şeyleri geliştirmenize yardımcı olacaktır.

4. Sorularınızı Değiştirin

Kendinizi sorguladığınız zamanlar vardır, ‘Neden işleri zamanında yapamıyorum?’ Evet, işte bu yüzden hiçbir şey yapamıyorsunuz. Olumlu olanlar yerine olumsuz odaklı sorular soruyorsunuz. Kendinize sorduğunuz soruları değiştirirseniz, teşvik veya motivasyona dönüşen daha iyi yanıtlar alırsınız.

Zamanla, güzel sorular sormak, hayatınızın olumlu yönde ilerlemesini sağlayacaktır. Örneğin, bu olumsuz önyargılı soruyu sormak yerine, kendinize şu soruyu sorun: ‘Bugün tatmin getirecek neyi başarabilirim?’ Bu soruyu sorun, bir cevap bulun ve ardından cevabı hayata geçirin. Zamanla küçük adımlarda büyük başarılar göreceksiniz.

5. Sorumluluklar Ayrıcalıklardır

Kelimelerin gücünü kullanmanın ilginç bir yolu da, bir şeyler yapman gerektiğini söylemek yerine, bir şeyler yapmalısın demeyi dene. ‘Mecbursun’ kelimesini kullandığınızda, kulağa iş gibi geliyor. Ancak, ‘ulaş’ kelimelerini kullandığınızda, deneyimlemek için yeterince şanslı olduğunuz eğlenceli bir şeye benziyor.

Dolayısıyla, bu küçük değişikliği konuşma şeklinize uygularken, sorumluluklarınız hakkındaki hislerinizi değiştirebilirsiniz. Bir gecede bir şeyleri değiştirmeyebilir, ancak tutarlı bir şekilde kullanıldığında bakış açınızı değiştirecektir.

6. Yanıt Verin / Tepki Vermeyin

Durumlara tepki vermek duyguları incitebilir. Geçmişte de aynı şeyi yapmış olabilirsiniz, ama sorun değil. Hepimiz bazı şeyleri zor yoldan öğreniyoruz. İşte yapmamız gerekenler.

Başka bir kişinin sözlerine veya eylemlerine hemen tepki vermek yerine, yargılamadan anlamak için zaman ayırmalı ve ardından ölçülü bir yanıt vermeliyiz. Bu bekleme süresi bizi sinirlendirmekten alıkoyar ve hayatın sorunlarına olgun bir şekilde bakmamızı sağlar. Daha sonra mantıklı yanıtlar vermek için güçlü kelimeler formüle edebiliriz.

Kelimelerde güç var

Herhangi bir şeyi değiştirmeden önce, kelimelerin gücünü anlamamız gerekir. Basit terimlerle konuşursak, kelimeler geleceğimizi kontrol eder. Hem konuşma dilinin gücüyle hayatları mahvettiğini hem de büyütüldüğünü gördüm. Bu kadar etkiye sahip olan ve başkalarına hakim olan şeyleri söylemek sandığınızdan daha kolay.

Your Page Title

Sonuç olarak, her zaman iki kez düşünmeli ve bir kez konuşmalıyız. Dikkatlice dinlemeliyiz ve soruları yanıtlamakta veya kararlar almakta yavaş olmalıyız. Sözlerimizi doğru kullandığımızda, hayatlarımızı değiştirebileceğimiz güçlü yolların sınırı yoktur.