Vücudunun, Zihninin ve Ruhunun İhtiyaç Duyduğu 7 Dinlenme Türü

Uyku her zaman enerjini doldurmaz.

Yorgun ve bitkin olduğumuzda, iyi bir gece uykusunun her şeyi düzelttiğine inanırız. Aslında bunu yapabilse de, bazen uyandığımızda kendimizi bitkin buluyoruz. Neden sekiz saat uyuduktan sonra kendini huzursuz hissettiğini hiç merak ettin mi? Cevap genellikle uyumaya değil dinlenmeye ihtiyacın olduğudur. Yani uyumakla dinlenmek arasında fark var. Uykunun yedi farklı dinlenme türünden sadece biri olduğuna dikkat etmek ilginçtir. Fiziksel olarak yorgunsan, fiziksel dinlenme gerçekten gereklidir; ama ya zihnin yorgunsa? Maalesef iyi bir gece uykusu, duygusal veya zihinsel olarak tükendiğini hissettiğinde enerjini geri getiremez. Peki ne olabilir?

İhtiyacın Olan 7 Farklı Dinlenme Türü Vardır.

1.Fiziksel Dinlenme

Vücudumuz genellikle aşırı çalışır ve yorulur; bu yorgunluğun fark edilmesi kolaydır ve herkes fiziksel olarak yorgun hissettiğinde dinlenmesi gerektiğini bilir. Bununla birlikte, fiziksel dinlenme, uykudan daha fazlasını kapsar. Vücudunu rahatlatan ve gevşeten herhangi bir şeydir (örneğin, derin nefes almak ve esnemek). Her durumda, fiziksel bedeninin fazla çalıştığını biliyorsan, vücudunun ihtiyaç duyduğu 7-8 saatlik uykuyu alman en iyisidir.


2.Duygusal Dinlenme

Duygusal dinlenmeye dalmadan önce, kendini duygusal olarak tüketen şeyin ne olduğunu kendine sormalısın. Bu listenin başında, enerjini en çok tüketenin hayatındaki toksik ve negatif insanlar olduğunu göreceksin. Kuşkusuz, çeşitli başka şeyler duygusal yorgunluğa katkıda bulunur. Her zaman duygularını şişiren biriysen, yakında bitkin hissedebilirsin. Duygularımızı şişirdiğimizde, bizi aşağı çekmeye başlarlar. Bu, gitmelerine ve kendimizi rahatlatmalarına izin vermemiz gereken zamandır. Bunu yapmak için, tüm duygularını boşaltman gerekir: güvendiğin kişilerle konuş, bir günlük yaz ve gerekirse ağla. Olumsuzluktan kurtulmak için gereken her şeyi yap.


3.Zihinsel Dinlenme

Zihinsel olarak yorgun olduğunda kararsız, huzursuz, unutkan ve konsantre olamıyorsun. Bu şekilde hissediyorsan, dinlenme zamanı gelmiş olabilir. Genellikle zihinsel tükenme, yoğun stres ve aşırı düşünmenin bir sonucudur. Meditasyon yapmak ve yaratıcı faaliyetlerde bulunmak zihinsel yorgunluğunu hafifletmeye yardımcı olabilir.


4.Duyusal Dinlenme

Bilgisayarlarımızın ve telefonlarımızın ekranları “çok fazla göz yorgunluğuna ve boyun gerginliğine, çok sayıda boşanmaya ve ilişkilerin bozulmasına neden oluyor. Bilgisayarla konuşmak daha kolay hale geliyor. Bu samimiyeti bozar ve fazla mesai ilişkileri koparır. ” Fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını korumak için ekranlarına ara ver. Önemli olana odaklanmak için günde en az 30 dakika fişi çek.


5.Sosyal Dinlenme

“Sosyal dinlenme” nin kulağa geldiğinin aksine, insanlarla etkileşime ara vermek anlamına gelmez. Uzun süre yalnız kaldığımızda, kendimizi yalnız ve izole hissetmeye başlarız. Bu nedenle sosyal dinlenme, sevgi dolu ve destekleyici insanlarla anlamlı sohbetler yapmak demektir.


6.Yaratıcı Dinlenme

Pek çok insan ilham almanın önemini anlamıyor. Yaratıcı yönünü en son ne zaman kullandığını hatırlayamıyorsan, yaratıcılığını ateşlemenin zamanı gelmiştir. Elektronik içermeyen bir gezintiye çıkmak veya kendini bir romana kaptırmak kadar basit bir şey yapmak, yaratıcılığının akışını sağlayabilir.


7.Manevi Dinlenme

Hayatının tekdüze ve anlamsız olduğunu hissediyorsan, ruhsal dinlenmeye ihtiyacın vardır. Felsefi fikirlere ve iç gözleme dalmak, hayatta anlam bulmana yardımcı olabilir. Bu tüm insanlar için geçerli olmasa da, bazıları, bazı şeylere yönelmekte güç bulabilir. Her iki durumda da, kendine bakmak ve amacını bulmak önemlidir. Hepimizin devam etmek için bir nedene ihtiyacımız var: Senin ki nedir?

Your Page Title

Kendine bakmak, iyi bir gece uykusu aldığından çok daha fazlasıdır. Gerçekten mutlu ve tatmin olmuş hissetmek için bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bakman gerekir. Başka bir deyişle, gerçekten tatmin olmak için fiziksel, duygusal, zihinsel, duyusal, sosyal, yaratıcı ve ruhsal ihtiyaçlarına yönelmen gerekir.