Bir Empat Olarak Yaşam Boyunca Nasıl Hareket Edeceğinize Dair 5 İpucu

Başkalarının hissettiklerini hissetme kapasitesine sahip biri olduğunuzu hissettiyseniz, bir grup insan etrafında, iş yerinde veya hareketli bir etkinlikte geçirdiğiniz bir günün ardından fiziksel olarak tükenmiş hissettiyseniz veya orada bulunmanızdan dolayı kendinizi tamamen bitkin hissettiyseniz tüm bunlara bir çözüm bulmanız gerekir.

Empatlar içgüdüsel olarak başka birinin yerine geçmeye meyillidir.

Onlar dinleyiciler, hissedenler ve umutsuzluk zamanlarında başvurduğumuz kişilerdir. Güçlü empati becerilerine sahip kişiler kendilerinin dışına çıkabilir, ne söylediğinizi, düşündüğünüzü ve hissettiğinizi anlayabilirler.

Bu kategoriye girerseniz, bir noktada dünyanın yükünü omuzlarınızda hissetmiş olmanız muhtemeldir. Hatta bazı empatlar dünyanın sorunlarının derinliklerini hissetme noktasına bile giderler. Savaşın, açgözlülüğün ve adaletsizliğin neden olduğu acı ve kafa karışıklığını görürler ve hepsini tam bir yoğunlukla hissederler.

Parçalanmamak ve dünyada düzgün bir şekilde işlemeye devam etmek için, başkalarının duygularına ve düşünce süreçlerine kurban gitmenize izin veremezsiniz.

Burada duygusal dengenizi korumanıza yardımcı olacak 5 yolu inceleyeceğiz:

1.Sınırlarınızı Belirleyin

İnsanlar sizi boşanma, kaybetme veya işten çıkarma işlemlerinde duygusal bir sünger olarak kullandıklarında, bir zaman sınırı belirleyin. Bu, çok yorulmadan bildiğiniz en iyi şekilde destek sunabilmeniz için yapılmalıdır.

Ne kadar bilgi aldığınızın farkında olun. Duyguların hızına çıkmaktan kaçınmak için sosyal medya ve haber sitelerinde zamanınızı sınırlayın. Dünya mutlulukla dolu ama aynı zamanda pek çok üzüntü ve adaletsizlik de var. Bir empat olarak, tanımadığınız birinin hikayesi olsa bile, başka bir kişinin hikayesine karışabilir ve kendi duygusal ihtiyaçlarınızdan kaçınabilirsiniz.

2.Kendinizi İlk Sıraya Koyun

Kendini ilk sıraya koyma fikri, empati kurma konusunda güçlü bir yeteneği olan herkesin aleyhine olacaktır. Ancak, kişisel ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olarak başkalarına daha iyi bakabilirsiniz.

İhtiyacın dinlenmekse yarın o projeyi bitirmen daha iyi olabilir. Eğlenmeye ihtiyacınız varsa, dışarıda bir gece düzenleyin. İhtiyaç yalnızlık içeriyorsa, o zaman sessiz düşünme zamanıdır. Enerjinizi yenilemek için ne gerekiyorsa yapın. Dünyanın tamamen şarj olmana ihtiyacı var.

3.Sağlığınız İçin Çalışın

Vücudunuzdaki hapsolmuş enerjiyi serbest bırakmak için egzersiz formlarına katılın: spor salonuna gidin, meditasyon yapın veya sizi sakinleştiren müziği dinleyin, sevdiğiniz biriyle akşam yemeği hazırlayın, yaratıcılığınızı uyandırmak için bir sanat dersi alın. Zor insanlarla yakınlaşmaktan kaçının.

Bardağınızın asla boş olmadığından emin olun. Eğer öyleyse, diğer insanların ihtiyaçları tarafından karşılanma olasılığı vardır. Kendinizin en iyi versiyonu olmanızı sağlayacak şeyleri keşfedin.

4.Kendinize Dikkat Edin

Sırf başkalarının duygularını ve düşüncelerini işlemek için size gelmesi, duygusal destek için yalnızca içe bakmanız gerektiği anlamına gelmez. Duygusal rehberlik için herkesin etrafındaki insanlara ihtiyacı vardır.

Güvendiğiniz arkadaşlarla düzenli olarak buluşma alıştırması yapın, yatmadan önce eşinizle günün iniş çıkışları hakkında konuşun, kendinizi daha iyi anlamak için her gece ailenizle zaman geçirin.

5.Kutlayın, Buna İhtiyacınız Var

Bir empat olarak acı çoğu zaman üzerinizde olabilir. Üzüntü, hayatın gerekli bir parçası olsa da, her birimizin duygusal olarak dengeli hissetmeye ihtiyacı vardır, başkalarının acısını taşımak yardımcı olmaz.

Zihninize, bedeninize ve ruhunuza çeşitli etkinliklerle önem verdiğiniz gibi, bir kutlama ritmi sunun. Çevrenizde ne olup bittiğine bakılmaksızın, her zaman kutlanacak bir şey vardır.

Kişisel başarınızı anmak için bir parti düzenlemeyi deneyin, sırf buna değdiğiniz için kendinizi bir gece (veya gündüz) şımartın, partnerinize evin bakımı için küçük bir hediye verin, iş arkadaşınıza bir içecek ikram edin.

Your Page Title

Hayatı kutlayın ve kendinize iyi bakın.