Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Meditasyonun 11 Faydaları

1. Stresi Azaltır – Yakın zamanda yapılan küçük bir çalışmada, sevgi dolu şefkatli meditasyon yapan kişilerin, düşük stres seviyelerine ve düşük kalp atış hızlarına sahip oldukları bulundu.

2. Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır – Telomerler, her bir DNA zincirinin ucundaki koruyucu kapaklardır. Uzunluğu, hızlandırılmış yaşlanmanın bir belirteci olarak işlev görür. Bir hücre her bölündüğünde telomerler kısalır ve yaşlanma belirtileri artar. Harvard araştırmacıları telomerleri 37 kişilik bir grupta ölçtüler. Sevgi dolu şefkatli meditasyon yapan kadınların, meditasyon yapmayan kontrol katılımcılarına göre çok daha uzun telomerlere sahip olduğunu buldular.

3. Depresyonu Azaltır – Depresyon semptomları olan 91 fibromiyalji hastasından oluşan randomize bir çalışmada, hastaların yarısı Farkındalık Bazlı Stres Azaltma da 8 haftalık bir kurs aldı. Benlik saygısı ve depresif belirtilerde azalma konusunda anlamlı artışları olduğu bulundu.

4. Kronik Ağrıyı Giderir – Bir çalışmada, kronik boyun ağrısı olan 89 hasta haftalık 90 dakikalık meditasyona veya ev tabanlı bir egzersiz programına atandı. Meditasyon eğitimi, egzersiz programına kıyasla ağrıyı önemli ölçüde azaltmıştır.

5. Anksiyete Belirtilerini Azaltır – Yakın tarihli bir çalışma, aşkın meditasyonun anksiyete bozukluğunu hafifletebileceğini göstermektedir. Dwight David Eisenhower Ordu Tıp Merkezi’nde Fort Gordon’daki Travmatik Beyin Hasarı Kliniği’nden araştırmacılar, Georgia’nın kaygı bozukluğu olan 74 aktif görevli üyeye baktı. Yarısı meditasyon pratiği yapmaya başladı. Bir ayın sonunda meditasyon yapanların yüzde 83,7’si stabilize oldu!

6. Kan Basıncını ve Kalp Krizi Azaltır – Amerikan Kalp Birliği tarafından yayınlanan bilimsel bir açıklamaya göre, meditasyon kan basıncını önemli ölçüde azaltır. 201 siyah hasta arasında kardiyovasküler hastalığın sekonder önlenmesi için randomize, kontrollü bir çalışma olduğunu gösterdi. Ortalama 5.4 yıllık takip sırasında, tüm nedenlere bağlı ölüm, kalp krizi ve felç % 48 oranında önemli ölçüde azaldı.

7. Şizofreni Belirtilerini Hafifletir – Klinik Psikoloji Dergisi’nde yapılan bir araştırma, şizofreni-spektrum bozukluklarından muzdarip bireylerin sevgi dolu nezaket meditasyonunun zevk hissetmeme, motivasyon eksikliği ve asosyal davranış gibi olumsuz belirtileri azaltabileceğini buldu.

8. Uykuyu Geliştirir – Hindistan’daki araştırmacılar her seferinde yaklaşık 23 dakika boyunca günde iki kez döngüsel meditasyon yapan 30 kişiyle çalıştı. Döngüsel meditasyon, yoga duruşlarını sırtüstü dinlendirmeyle birleştirir. Meditasyon pratiğini takip eden gecelerde erkeklerin daha yavaş dalga uykusu, daha az hızlı göz hareketi uykusu ve gece boyunca daha az uyanma sergilediklerini tespit ettiler. Meditasyon yapanlar ertesi sabah daha da tazelenmiş hissettiğini bildirdi.

9. Kalp ve Akciğer Fonksiyonunu Geliştirir – Brezilyalı araştırmacılar, konjestif kalp yetmezliği olan 19 hastanın randomize bir çalışmasında meditasyonu test etti. Meditasyon grubu, günde iki kez 30 dakikalık bir meditasyon ses bandını dinledi. 12 hafta sonra meditasyon grubu daha iyi bir yaşam kalitesine ve kalp / akciğer fonksiyonuna sahipti.

10. Baş Ağrısını Azaltır – Bir dergideki randomize bir çalışma, 8 haftalık Farkındalık Bazlı Stres Azaltma programına katılan migren hastalarının kontrollerden daha az ayda 1,4 migren olduğunu bildirmiştir. Ayrıca baş ağrıları daha az şiddetliydi.

Your Page Title (#satışortaklığı)

11. Tedavi Bağımlılıkları – Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi, kısa süreli bir konut bağımlılığı tedavisi programında 248 katılımcının meditasyonla ilgili bir çalışma olduğunu bildirdi. Meditasyon yapanlar daha az istek, daha az endişe ve daha az geri çekilme semptomları olduğunu bildirdi.