Karmik Hastalıklar: Geçmiş Yaşamlar Bugünü Nasıl Etkiler?

Karma’yı Sanskritçeden çevirirsek, bu ‘eylem’ anlamına gelir. Ama karma sadece eylem değil, aynı zamanda eylemden sonra da bazı sonuçlar anlamına gelir. Bazıları, karmanın kötü bireyleri eylemleri için cezalandıran bir tür ilahi çile mekanizması olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, daha küresel karma kavramını hesaba katarsak, bunun hiçbir şekilde çileğe gönderme yapmadığını anlayabiliriz. Kavram, daha önce yapılan hataları tekrarlamamak için öğrenilmesi gereken bir ders olarak görmek daha uygundur.

Karmanın Manevi Anlamı

Karma hakkında manevi olarak konuşursak, bu kelime mevcut enkarnasyonda ve geçmiş yaşamda yaptığımız eylemlerin ve seçimlerin toplamının neden olduğu sonuçların anlamını üstlenir.

Her insanın geçmiş enkarnasyonlarından kaynaklanan kendi hikayesi olduğundan, her birimizin kendi karması vardır. Ve bir kişi öldüğünde, karma hiçbir yerde kaybolmaz. Bu yüzden ruh yeniden dünyaya dönerek dünyamıza geri döner. Her birimiz daha akıllı, daha güçlü, daha nazik ve daha akıllı olma hedefiyle doğarız. Erdemimiz sayesinde geçmiş yaşamın kötü karmasını düzeltebiliriz.

Karmik Rahatsızlıklar

Karmik rahatsızlıklar fizyoloji, duygu ve maneviyat düzeyinde meydana gelen bazı etkileri içerir. Bütün bunlar geçmiş enkarnasyonda olanların doğrudan bir sonucudur. Onlara fiziksel rahatsızlıklarmış gibi bakalım.

Bir kişi hastalandığında, bu genellikle bakteri ve virüsler, diğer bir deyişle dış faktörler nedeniyle olur. Karma açısından bakıldığında, çoğunlukla iç faktörler nedeniyle rahatsızlıklar ortaya çıkar. Örneğin, geçmiş enkarnasyonda, bir kişi her kuruşunu sayan yoksulluk içinde yaşayabilirdi. Ve bu enkarnasyon ruhla bu yaşama geçen bir karma yarattı. Ve eğer bu hayatta bir kişi zengin olduysa ve ihtiyacı yoksa, finansı akıllıca ele alır, boşa harcamaz.

Bu bilinçaltı yüzünden olur. Bilinçaltının hatırladığı gibi, maliyenin yararsız kullanımı, gereksiz harcamalar, geçmiş enkarnasyonda zaten yaşanmış olan yoksulluğa yol açabilir. Bu nedenle, karma bir insanı tutumlu yapsa bile, genellikle kötü olarak adlandırmak zordur. Bu karmik rahatsızlıkların özüdür: olumlu ve olumsuz.

Negatif Karmik Rahatsızlıklar

Geçmiş enkarnasyondaki bir kişi kötü durumlara sahip olduğunda, bu olumsuz karma ile ruhun aşırı kalabalıklaşmasına yol açar. Bu, aydınlanma yoluna girmenin zor olduğu çok ciddi bir çıkmaz haline gelir, çünkü geçmiş yaşamın olumsuzluğu ruhun gelişimine giden yolu kapatır. İlahi başlangıcı görmenin zor olduğu karanlık gözlükler gibidir. Böyle bir karma, insanların sunduğu yardımlara gözlerini kapatır.

Negatif karma, bir kişinin diğer insanlarla olumsuz bir etkileşime sahip olması durumunda ruhun karmik yüküne eklenir. Bu arada, olumsuz karmadan bahsetmişken, insan faktörünü de hiçbir zaman gözden kaçırmayın.

Örneğin, son enkarnasyonda bir kişi sevilen birine kötü bir şey yaptığında, bunun sonucu olarak ölümüne kadar baskıcı bir suçluluk duygusu yaşadı, ama asla özür dilemedi, o zaman mevcut enkarnasyonda bir kişi her zaman özür dileme arzusunu hissedecek. İnsanlara, yanlış bir şey yapmadığında bile.

Bu, ruhun bir parçası ve bilinçaltının bir parçası haline gelen suçluluk duygusu nedeniyle olur. Ve en sıradışı olanı, karmik rahatsızlıkların geçmiş enkarnasyondaki kötü eylemler nedeniyle mutlaka ortaya çıkamayacağıdır. Kişi kötü olmayabilir sadece bir kurbandır.

Örneğin, eğer geçmiş enkarnasyonda bir kişi akrabaları tarafından kötü muamelenin kurbanı olsaydı, o zaman duygularını gizleme alışkanlığı bir sonraki hayata geçebilir. Bu nedenle, sık sık depresyon ve panik atak yaşayabilir, hatta sinir sisteminin kronik bir rahatsızlığı şeklinde kendini gösterebilir.

Your Page Title

Karmik hastalıklar herhangi bir zamanda ortaya çıkar ve etkileri bir kişinin refahını olumsuz yönde etkileyebilir. Karmik bir hastalık için alabileceğimiz her şey aslında böyle değildir. Çoğu durumda, bu kötü alışkanlıklar, olumsuz bir yaşam tarzının ve düşüncenin bir sonucu olabilir.