Meditasyonun Güçlü Faydaları

Meditasyon psişik olarak faydalıdır, ancak başka faydaları da olduğunu biliyor muydun?

Meditasyonun Birçok Faydası

İşte meditasyonun harika etkilerinden sadece birkaçı, ruhsal olarak daha içsel olmana yardımcı olmanın yanı sıra!

• Fiziksel sağlık: Meditasyon kan basıncını düşürmeye, stresin neden olduğu baş ağrısı, ülser, kas problemleri ve benzeri ağrıları hafifletmeye, bağışıklık sistemini iyileştirmeye, enerji seviyelerini yükseltmeye ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur.

• Duygusal sağlık: Düzenli olarak meditasyon yapmak stresi önler ve serbest bırakır, kaygıyı en aza indirir, sakinliği teşvik eder, duygusal dengeyi geliştirir, uyum ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olur.

• Akıl sağlığı: Yaratıcılığı, düşüncede netliği, hafızayı ve odaklanmayı teşvik etmenin yanı sıra zihni keskinleştirir ve genişletir.

• Manevi sağlık: Düzenli olarak meditasyon durumuna girmek, gerçek benliğini keşfetmene yardımcı olur. Meditasyon ile bilincin gelişir, kişisel dönüşüme adım atarsın ve kozmik farkındalık geliştirirsin.

Ancak en temel düzeyde meditasyon, rahat ve gençleşmiş bir beden ve zihinle sonuçlanır. Huzur, uzun ömür, zihinsel netlik, sağlık ve zenginlik istiyorsan, her gün meditasyon yapmak için zaman ayırmanı öneririm.

Meditasyon Yapmanın Farklı Yolları

Genellikle sessiz bir odaya gitmeyi ve rahat bir pozisyonda oturmayı öneririm. Bunun nedeni bedeninin ve çevrenin dinginliğinin içe odaklanmana izin vermesidir. Ancak, bu yöntem zihnini sakinleştirmenin tek yolu değildir.

Meditasyonun temel amacının vücudunu gevşetmek ve zihnini serbest bırakmak olduğunu unutmamalısın. Dolayısıyla, ev işlerini yaparken veya ofise seyahat ederken kendini meditasyon yapmak için eğitebilirsen, kendini gün boyunca daha az stresli ve daha sakin hissedeceksin.

Meditasyonun Temelleri

Dikkatini kasların, nefesin, zihnindeki bir görüntü, mantra veya mum alevi gibi gerçek bir nesneye odaklayacağın meditasyon için gevşeme teknikleri vardır.

Diğer meditasyon biçimleri sana özellikle hiçbir şeye odaklanmamanı, bunun yerine çevrendeki her şeyin farkında olmanı söyler. Rüzgarlardan kuşların cıvıltısına, yerdeki yaprakların kokusuna. Hangi yöntemi seçersen seç, meditasyon yaparken hatırlaman gereken bazı noktalar var:

• Kaslarının gerginliğini azalt.

Meditasyon yaptığında, vücudunun gevşemesine izin vermelisin. Yüzünden, boynundan, sırtından, kollarından, parmaklarından ayak parmaklarına kadar kas gerginliğini serbest bırak.

• Zihnini tüm endişelerden kurtar.

Zihnini uzaklaştırmanın bir yolu var. Bu yüzden endişeler, anılar, programlar, sorumluluklar ve planlar meditasyon yaparken zihnini istila ettiğinde, onlarla mücadele etme ama onları da eğlendirme. Kurutulmuş yaprakların bir dereden taşınması gibi bu düşüncelerin akmasına izin ver.

• Tüm olumsuzlukları salıver ve acı veren anılardan kurtul.

Öfke, kızgınlık, intikam düşünceleri ve benzeri gibi olumsuz duyguları salıvermen gerekir. Bu duyguların günün 24 saati elinde sıkıca tuttuğun bir kaya olduğunu hayal et. Meditasyon yaptığında, elini açıp bu kayayı bıraktığını hayal et.

Your Page Title

Başlamanın En İyi Yolu

Her hafta süreyi artırarak günde birkaç dakika meditasyon yapmaya başlayabilirsin. Zamanla, meditasyonun sayısız faydasını göreceksin ve seni temin ederim, bundan asla pişman olmayacaksın!