Nasıl Meditasyon Yapabilirim? Meditasyon Hakkında Herşey

Meditasyon, zihninden geçen düşünceleri susturarak huzur ve sükunet yaşamanı sağlayan bir süreçtir. Meditasyonun amacı zihnini temizlemektir, böylece duygusal ve fiziksel zindeliği deneyimleyebilirsin.

Düzenli olarak meditasyon yapmanın birçok faydası vardır. Ayrıca, meditasyonun etkilerinin tümü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İşte meditasyonun faydalarından bazıları:

1.Güçlendirilmiş Bağışıklık

Meditasyonun ani etkisi gevşemedir. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günlük ilerleyici kas gevşemesinin meme kanseri nüksü riskini azalttığını ortaya koydu.

Meditasyon ayrıca iyileşen kanser hastalarının bağışıklığını da güçlendirdi. Ayrıca, gevşeme yaşlılarda doğal öldürücü hücrelerin üretimini artırarak vücutlarını virüslere ve tümörlere karşı oldukça dirençli hale getirdi.

2.Sağlıklı Duygusal İyi Oluş

Meditasyon, korkuları serbest bırakmaya ve yapmaya meyilli olduğun kendine zarar veren davranışları durdurmaya yardımcı olur. Duygusal olarak yüklü anıların temizlendiğinde, insanlara, olaylara ve durumlara tepkilerin olumsuz duygulardan değil sevgiden gelmeye başlayacaktır.

3.Daha İyi Doğurganlık

Batı Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, meditasyon yapan kadınlar rahat olduklarında hamile kalma olasılıklarının yüksek olduğunu gösterdi.

Bu arada Trakya Üniversitesi, stresin bir erkeğin sperm sayısını azaltabileceğini, gevşemenin ise artırdığını keşfetti.

Meditasyonun Farklı Türleri

İhtiyaçlarına ve tercihlerine göre kullanabileceğin farklı meditasyon türleri vardır. Çeşitli türleri birleştirmekten çekinme veya yalnızca birini kullan.

1.Farkındalık Meditasyonu

Farkındalık Meditasyonu, zihninin özgürce çalışmasına izin vererek bağımsız bir gözlemci olmanı gerektirir. Herhangi bir düşüncenin geldiğini görürsen, tek yapman gereken onlara bir film ekranını izler gibi bakmaktır. Herhangi bir duygunun ortaya çıktığını hissedersen, onlara da bak.

Bu meditasyon, herhangi bir düşünceyi veya duyguyu gitmeye zorlamayarak seni anda kalmaya zorlar. Tek yapman gereken izlemek ve gözlemlemektir. Düzenli farkındalık meditasyonu uygulaması, huzur ve sakinlik duyguları üretebilir.

2.Oturma Meditasyonu

Bu meditasyon, rahat bir pozisyonda oturmanı, ardından gözlerini kapatmanı ve vücudundaki herhangi bir hissi hissetmeni gerektirir. Duyguları, düşünceleri veya sesleri fark edersen, gelmelerine ve gitmelerine izin ver. Böylece kendini rahatlamış ve hareketsiz hissedeceksin.

3.Kalp Ritmi Meditasyonu

Bu meditasyon nefesine ve kalbinin atışına odaklanır. Göğsüne dokun ve kalbinin ritmini hisset. Dikkati kalbine yönlendirmek, nefesini odaklı ve daha güçlü tutar.

Ardından, vücudunun farklı bölgelerinde nefesinin nabzını hisset. Kalp Ritmi Meditasyonu, dengeyi ve daha fazla enerjiyi deneyimlemene yardımcı olur.

Faydalı Meditasyon Teknikleri

Meditatif bir ruh halinde olmayı zor buluyorsan, bu meditasyon tekniklerini denemekten çekinme.

– Bir Meditasyon Odan veya Alanın Olsun

Meditasyon yapmak için evinde bir oda veya alan seç. Bu, meditasyon alanına girdiğinde zihninin anında meditatif bir duruşa geçmesini sağlar.

Bu alanın uyumak, çalışmak veya egzersiz yapmak gibi düzenli aktivitelerini yaptığın oda olmadığından emin ol.

– Meditasyon Üzerine Kitaplar Oku

Meditasyon hakkında okumak, zihnini meditasyon yapmaya açık hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca ilham almana ve motive olmana yardımcı olabilir.

– Farkında Ol ve Mevcut Ol

Meditasyon yapmak için oturman, uzanman veya tek bir yerde olman gerekmez. Arabana doğru yürüyebilir ve nefesine odaklanarak veya araba anahtarlarının dokusunu elinde hissederek “anda bulunabilirsin”.

– Düzenli Uygulama Anahtardır

Your Page Title (#satışortaklığı)

Haftada en az bir kez düzenli olarak meditasyon yapmak, zihnin ve bedenin üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir ve düzenli bir meditasyon rejimine sahip olmak, faydalı etkilerini günlük olarak deneyimlemeni sağlar.