Psişik Bir Empat Olabileceğinizi ve Bununla Nasıl Başa Çıkacağınızı Gösteren İşaretler

Empat olarak doğmak kontrol edebileceğiniz bir şey değildir, size bahşedilen bir yetenektir. Empat olduğunuz netleştiğinde, yeteneğinizle her gün başa çıkmak için mekanizmalar ve stratejiler geliştirmeniz gerekecektir. Bu bazen stresli ve yorucu olabilir, ancak diğer empatların tavsiyelerini doğru bir şekilde anlayarak ve dinleyerek, bu yeteneğinizi kendinizin ve başkalarının iyiliği için kullanmaya başlayabilirsiniz.

Psişik Empat Nedir?

Herkes bir dereceye kadar empati hisseder. Sevdikleriniz üzgün olduğunda üzgün hissetmek empat olduğunuz anlamına gelmez; Sadece şefkatle tepki veriyorsunuzdur. Tüm insanlar başkalarının duygularını ve ‘hislerini’ algılar. Örneğin, işteki tüm meslektaşlarınız harika bir ruh halinde olduğunda bu bulaşıcıdır. Bunun tersi de doğrudur. Karınız ya da kocanız mutsuz, stresli ya da kızgınsa, ruh haliniz art arda düşecektir.

Empat olmak, sadece empati veya merhamete sahip olmaktan çok daha karmaşıktır. Bir empat olarak, başkalarının duygularını sizinki kadar güçlü, bazen hangisinin gerçekten size ait olduğunu ayırt edemeyeceğiniz bir noktaya kadar hissedersiniz. Başkalarının duygularını, göstermedikleri zaman bile hissedersiniz. Bilinçsiz bir düzeyde çevrenizdeki insanların arzuları, niyetleri ve ruh hallerinden etkilenirsiniz; Hatta yabancılardan bile.

Bildiğiniz veya tahmin edebileceğiniz gibi, empat olmak streslidir. Büyük bir kalabalığın içinde, aynı anda birden fazla insanın duygularını hissettiğinizde kolayca bunalırsınız. Ama sınırlayıcı olabilecek bu tür durumlardan kaçınmayı öğrenebilirsiniz.

Bu yazıda beş farklı empat türünden bahsedeceğim.

NOT: Bu beşin dışında başka türler de olabilir çünkü herkes benzersizdir.

Bu özelliklerin biriyle veya hepsiyle (veya bunlara çok benzer bir şeyle) güçlü bir şekilde ilişki kuruyorsanız, psişik bir empat olabilirsiniz.

Duygusal Empat

Başkalarının duygularını yaşarsınız. İnsanların sizin tarafınızdan tanınıp tanınmaması önemli değildir. Evcil hayvanı yeni ölmüş birinin üzüntüsünü, sokakta yeni baba olan adamın coşkusunu hissediyorsunuz. Bu duyguların kişi tarafından sergilenmesi gerekmez, duygusal empatlar onları içlerinde hisseder.

Fiziksel Empat

Başkalarının fiziksel rahatsızlıklarını yaşarsınız. Genelde bu, yaralı bir kişinin yakınında olduğunuzda meydana gelir (ancak bazı durumlarda, daha uzak mesafelerde olabilir). Başkalarının acısını hissetmek zevkli değildir; Ve hastaneler sizin için mayın tarlası olabilir. Bununla başa çıkmak çok fazla konsantre olmayı gerektirir.

Hayvan Empatı

Hayvanlarla duyguları paylaşıyorsunuz ve onların enerjisine bağlanıyorsunuz. Bir hayvanın mutlu, üzgün, endişeli vb. olup olmadığını hissedersiniz. Bazen bir hayvan empatının yeteneği yalnızca bir hayvan türüne bağlıdır. Açıktır ki, hayvanat bahçesi gibi hayvanların tutsak edildiği bir yeri ziyaret etmek üzücü bir deneyim olabilir.

Küresel Empat

Bir bütün olarak küresel nüfusla, özellikle de insan gruplarının enerjileriyle bağlantı kuruyorsunuz. Doğal afetler gibi küresel felaketler, gezegenin diğer tarafında meydana gelseler bile sizi ciddi şekilde etkiler. Bu olayları duymadan önce etkilerini sıklıkla hissedeceksiniz. Gün içinde artan bir kaygı hissi gibi keyifsiz hissederseniz, haberleri kontrol edin, orada nedenini bulabilirsiniz. Kişisel stresinizi dünyanın geri kalanıyla ayırmanız genellikle zordur.

Dünya Empatı

Dünyanın enerjisiyle uyum içindesiniz, insanların enerjisiyle değil. Bu nedenle, büyük bir doğal afet yolda ise, gerçekleşmeden önce fiziksel semptomlar hissedeceksiniz. Belirtiler ve duyumlar kişiye ve felakete bağlıdır. Dünyanın ne hissettiğini hissetmenin bir sonucu olarak, dünya empatları genellikle felaket geçtikten sonra rahatlama ve sakinlik yaşarlar. Etkilenen insanların duygularını yansıtan küresel empatın hissettiğinin tam tersi.

Empat Mısınız?

Kendinizi sık sık kendi hayatınıza karşı ilgisiz hissederken buluyorsanız, kendinize şu soruları sorun.

Başka insanlar hiçbir şey söylemeden, sezgiden daha derin ve daha doğru bir şekilde bilgi alıyor musunuz?

Televizyonda bile duygusal durumlarda diğerlerinden daha güçlü tepki verme eğiliminde misiniz?

Kendinizi başkaları adına yoğun duygusal emek uygularken ve kendi ihtiyaçlarınızı görmezden gelirken buluyor musunuz?

Düzenli olarak deja vu veya canlı rüyalar mı yaşıyorsunuz?

Öyleyse, empatik olarak çok hassas birisiniz demektir. Şimdi, daha ‘normal’, etkilenmemiş bir yaşam sürmek için dünya çapında empatlar tarafından uygulanan bazı stratejilerden bahsedeceğim.

Psişik Empat Olmakla Nasıl Başa Çıkılır?

Empati olmanın üstesinden gelmenin ve onu bir lanetten ziyade bir hediye olarak tanımanın bazı yapıcı yolları vardır.

Hoş olmayan insanlar veya hisler etrafındayken kendinizi kötü hissetmekten ayırmak için bir kalkan görselleştirin.

Zihninizi kendinizin ve başkalarının stresinden arındırmak için günlük yoga ve meditasyon yapın.

İyi beslenin. Hassas insanlar vücutlarına çok daha fazla alışırlar. Kötü yediğinizde kendinizi çok kötü hissedersiniz. Mümkün olduğunca fiziksel ve zihinsel olarak güçlü olmak için besinlerle dolu bir diyete ihtiyacınız var.

Yalnızlık içinde yeniden şarj olma ihtiyacınızı onurlandırın. Başkalarının müdahale eden enerjisinden uzakta, sevdiğiniz şeyleri yapmak için kendinize zaman ayırın.

Sanatsal bir şeyler üretin.

Mümkün olduğunca sık doğaya çıkın; Kendinizi doğanın pozitif enerjisiyle doldurun.

Your Page Title

Kendinizi bunalmış hissettiğiniz zamanlara bakmak için, hediyenizin hayatınızı iyileştirdiği olumlu zamanların bir listesini yapın.